Nemrut Bölgesi’nde Bulunan 250 Noktada Jeotermal Potansiyel Arayışı

Nemrut Bölgesi’nde Bulunan 250 Noktada Jeotermal Potansiyel Arayışı

Bitlis Valiliği ve Zorlu Holding’in işbirliği ile yürütülen “Jeotermal Projesi” kapsamında, Nemrut Kalderası’nda sıcak su potansiyeli belirlemek amacıyla başlatılan çalışmalar 250 noktada devam ediyor.

kalderaVali Veysel Yurdakul, çalışmaların devam ettiği alanda incelemelerde bulunarak, bölgede manyetik ve jeofizikle ilgili alan taraması yapan Kanada firmasının yetkililerinden bilgi aldı.

Zorlu Holding ile yaptıkları protokol gereği, Nemrut Kalderası etrafında alan araştırması çalışmalarının devam ettiğini belirten Yurdakul, firmanın bölgede sıcak suyu bulmak için ileri teknolojiyi kullanarak kaldera etrafındaki 250 noktada çalışma yürüttüğünü söyledi.

Yurdakul, firmanın, bölgede başta enerji santralleri kurmak üzere 100 santigrat derecede suya ulaşmayı beklendiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Tabii yaptığımız protokolle çıkan su enerjide, sera ve şehir ısıtması ile Termal kaplıcalarda kullanılacak. İlgililerin bir an önce özlenen ve arzulanan ısıdaki suya kavuşmasını diliyorum. Firmanın sıcak su ile buluşması ülkemiz, Doğu Anadolu Bölgesi ve Bitlis açısından dönüm noktası olacak. Çünkü bu potansiyelin yıllardır burada olduğunu biliyoruz. Suyun çıkmasıyla enerji santralleri, kaplıca oteller, sera ısıtma ve soğutma mekanizmaları, meyve kurutma ve şehir ısıtması projelerimiz de hayata geçer. Böylelikle halkımızın istihdamına, hayatına ve refahına gereken katkıyı sağlayacağız.”

Yurdakul, proje kapsamında Tatvan, Güroymak ve Rahva mevkisinde kamu binalarının içinde bulunduğu 10 bin konutu ısıtmayı planladıklarını bildirdi.

“5 yılda, 5 yıldızlı 5 otel ve 5 bin kişiye istihdam”

Projeyle kentte temiz enerji sağlanacağına işaret eden ve jeotermalin dünyadaki en temiz enerji olduğunu dile getiren Yurdakul, yerli kaynakların Türkiye’nin enerji politikası bakımından geleceğe yönelik büyük önem taşıdığını kaydetti.

Yurdakul, jeotermal ile Bitlis ve çevresinin yaşanabilir hale geleceğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Özellikle doğalgaza milyarlarca lira para veriyoruz. Projenin hayata geçmesiyle dışa döviz ödemeyi bırakacağız ve yaşanabilir kentlerle karşılaşacağız. Termal su insan sağlığı ve yaşamı bakımından otellere doğrudan katkısı olacak. Otellerin hayata geçmesiyle şehrin istihdam hayatına katkı sağlanacak. 5 yılda 5 yıldızlı 5 otel ve 5 bin kişiye istihdam sağlamayı planlıyoruz. İlk hedefimiz bu. Bu otellerin sayısına göre de değişebilir.

Kaynak: AA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Denizbank’tan Enerji Verimliliği ve Temiz Enerji Üretimine Kredi

Denizbank ile B&W Enerji Türkiye arasında imzalanan ‘Enerji Verimliliği Kredisi’ protokolü ile B&W Enerji Türkiye firmalara anahtar teslim güneş ya da rüzgar enerjisi üretim sistemi kuracak, Denizbank da firmalara bu

HABERLER

Elektrikli Araçlara Yönelik Dev İşbirliği

Bosch, GS Yuasa ve Mitsubishi Corporation ortaklığı, elektrikli araç pillerinin kapasitesini iki katına çıkartıyor. Robert Bosch GmbH, Kyoto merkezli GS Yuasa International Ltd. ve Tokyo merkezli Mitsubishi Corporation, ortak girişimle

Şirket Haberleri

Türkiye’nin En Büyük Jeotermal Santrali Aydın’da Açılacak

Avrupa’nın ikinci, Türkiye’nin ise en büyük jeotermal santralinin açılışı bugün Aydın’da yapılacak.  Avrupa’nın ikinci ve Türkiye’nin en büyük jeotermal santrali olan 232,3 megawatt güce sahip Efeler jeotermal Enerji Santrali, bugün