Nehir Tipi HES’lere Maduriyet Düzenlemesi Geliyor

Nehir Tipi HES’lere Maduriyet Düzenlemesi Geliyor

Enerji Bakanı Taner Yıldız, önümüzdeki dönemde bazı kaynağını aşmış olan nehir tipi HES’leri ayıklayacaklarını açıklayarak, “Çünkü o yöre halkının mağduriyetini dikkate almak zorundayız. Bunu hiçe sayamayız” diye konuştu.

27-hes-yolEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan kaynağını aşmış olan nehir tipi HES’lere uyarı geldi. Bu tip santralleri ayıklayacaklarını açıklayan Taner Yıldız, “Bununla alakalı düzenlemeleri ilgili Bakanlıklar ve birimlerle yapacağız” diye konuştu. HES’lerden üretilen elektrikle Türkiye’nin ihtiyacının 4’te birini karşıladıklarını söyleyen Yıldız, rüzgârla alakalı çalışmalarla 500 milyon dolarlık doğalgaz ithalatının kesildiğini, bunu en az yedi katına çıkarmayı amaçladıklarını vurguladı. Yıldız, “Yani 3.5 milyarlık doğalgaz ithalatını kesecek bir rüzgar portföyü oluşturmak istiyoruz. Türkiye’de böyle bir kapasite var” dedi.

TEZEKTEN ODUNA

6. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nda konuşan Bakan Yıldız, Türkiye’nin enerjide yerli kaynakları kullandığı oranda ithalatı azaltacağını dile getirerek, şunu söyledi: “114 milyon ton eşdeğer petrole karşılık Türkiye’nin bütün enerji kaynakları kullanılıyor. Tabirimi mazur görün tezekle başlayan, odunla devam eden, bütün enerji kaynaklarının içerisinde bulunduğu kaynakların toplamı 114 milyon ton eşdeğer petrol ve her geçen yıl bu ihtiyacımız daha da artıyor. Biz nükleer güç santralleriyle bütün enerji çeşitliliğiyle beraber bunu yapacağız.”

YAPILACAK ÇOK ŞEY VAR

Fuarın ardından soruları yanıtlayan Yıldız, Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani ile Güney Kore’de yaptıkları görüşmeye ilişkin sorular üzerine şöyle konuştu: “Irak’la yapacağımız bütün kardeşane projeler hem iki ülkeye hem de bölgeye büyük katkılar sağlayacaktır. Biz başından beri bunu söylüyoruz. Yaptığımız projelerin, merkezi Irak Hükümeti’yle yaptığımız anlaşmaların, Kuzey Irak’la yapılan sözleşmelerin her birisinin Irak halkının tamamına ait olduğunu vurguladık. Başından beri söylediğimiz buydu ve Türkiye bunu sistematize edebilecek tek ülkedir. Biz Irak Anyasası’nın kendilerine verdiği haklarla alakalı herhangi bir görüş belirtmiyoruz. Sayın Şehristani ile bunları değerlendirdik. Kendi aralarında yüzde 83’ü Irak halkının, yüzde 17’si Kuzey Irak’ın demişlerse bununla alakalı yorum yapmayız, saygıyla karşılarız ve yaptığımız projelerde de bunu dikkate alırız. Bunun nasıl yapılabileceğini Sayın Şehristani ile detaylıca konuştuk. Önümüzdeki süreçte tekrar bir araya gelirsek buna şaşmamak lazım.”

Türkiye enerjide söz sahibi ülke

ENERJİ Kongresi Onursal Başkanı Mithat Rende ise Türkiye’nin kasım ayında Uluslararası Enerji Ajansı’na dönem başkanlığı yapacağını söyledi. 2016’da Dünya Enerji Kongresi’nin İstanbul’da düzenleneceğini ve 2017’de yapılacak Dünya Petrol Kongresi’nin de Türkiye’de yapılmasının kararlaştırıldığını ifade eden Rende, Türkiye’nin enerjide uluslararası alanda söz sahibi bir ülke haline geldiğini söyledi. Enerjinin haritasının değiştiğini, merkezin batıdan doğuya kaymaya başladığını ifade eden Rende, özetle şunları söyledi: “Çin, Hindistan ve Asya ülkelerinin önemli tüketiciler olarak ortaya çıktığı bir dönem yaşıyoruz. Bulunduğumuz bölgedeki jeopolitik gelişmeler enerji sektörüne damgasını vurdu. Bu bölge ve Kuzey Afrika’da yaşanan gelişmeler, enerji güvenliğinin ne kadar kırılgan olduğu ve enerji kaynaklarındaki arz durumunun çok kısa süre içinde nasıl sınırlanabileceğini gösterdi. Uluslar arası Enerji Ajansı’nda enerji güvenliği temel bir öncelik olarak öne çıktı. Küresel çözüm isteyen bir hale geldi; üretici, tüketici, özel sektör ve ülkelerin çözüm arayışı şart oldu. Değişen enerji haritasında Türkiye sadece artarak büyüyen bir pazar değil, çok önemli bir doğalgaz ve petrol transit ülkesi. Irak petrol ve doğalgazının Türkiye yoluyla pazarlanacak olması, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, enerji oyuncusu olarak Türkiye’nin öneminin arttığını gösteriyor.”

Kaynak: Hürriyet

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Güneş Enerjisi Sektörünün Önü Açılacak”

GENSED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Erkan, Lisanssız elektrik üretiminde güç limitinin 1 megawatt’a yükseltilmesi güneş enerjisi sektörünün önünü açacak” dedi. Solarex İstanbul 2013’te “GENSED, Lisanslı ve Lisanssız Elektrik Üretimini

HABERLER

KKTC’de Jojobodan Biyodizel Üretimi Çalışmaları

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Makine Mühendisliği Öğretim Görevlisi Metin Bilir KKTC’nin stratejik bitkisi olan Jojoba’dan biodizel üreticeleğini ifade etti. YDÜ’den yapılan yazılı açıklamada görüşüne yer verilen Bilir, enerjinin her şeyin

HABERLER

EPDK Rüzgarda 1400 Önlisans Başvurusu Bekliyor

EPDK Başkanı Yılmaz, rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretimi (RES) için 1400 civarında önlisans başvurusu beklediklerini söyledi. Türkiye’de rüzgar enerjisinden elektrik üretimi için çalışmalar sürüyor. Rüzgar enerjisinde yeni kurulum için önlisans