Nato: Yeşil Enerji Askerlerin Hayatını Kurtarıyor

Nato: Yeşil Enerji Askerlerin Hayatını Kurtarıyor

Nato yıllık raporunda; asker kıtaları için enerjinin daha güvenli formları olan, güneş paneli ve rüzgar ile çalışan akıllı elektrik şebekeleri önerdiklerini belirtti.

Nato, çatışmalarda riski engellemek için yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarına yaptığı yatırımı artıracak. Nato’dan yapılan açıklamaya göre, 2003 ve 2007 arasında Afganistan ve Irak’ta, yakıt ve ya su transfer eden konvoylara yapılan saldırılar sonucunda toplam 3000 asker, yaralandı ya da öldürüldü. Araçlar çoğunlukla askeri ihtiyaçlara yönelik yakıt taşımaktaydı.

Nato’nun yıllık raporunda konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: ,“Akıllı enerji çözümleri yalnızca az yakıt kullanarak tasarruf yapmayı sağlamayacak; aynı zamanda kıtaların hayatını kurtaracak. Nato Güçleri enerji verimliliğini artırmak ve askeriyede yenilenebilir enerji kullanımını artırmak. Fosil yakıtların kullanımı NATO üyelerinin güvenliği için denizleri korumak üzere görev yapanlar, kara temelli boru hatlarında çalışanlar açısından da büyük operasyonel riskler taşıyor”

Pentagon’da Büyük Yeşil Filo Dönemi

Geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri biyoyakıt ile çalışan büyük yeşil deniz donanmasını sahaya konuşlandırdı. Pentagon, 2016 için 12.9 milyar dolarlık enerji projesine de sahip.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Dünyanın İlk %100 Solar Meclisi

Pakistan’ın ilk kez 2014 yılında duyurduğu proje tamamlandı. Çin hükümeti tarafından finanse edilen 1 MW kurulu gücündeki megawattlık tesis, yıllık 1 milyon dolar tasarruf sağlayacak. Güneş enerji santrallerinin kurulumuyla önemli tasarruflar

HABERLER 0 Comments

Tesla Model 3’ü Tanıtacak

Tesla Model 3 olarak anılan yeni nesil elektrikli otomobilini 31 Martta tanıtacağını açıkladı. Tesla’nın ana akıma giriş için geliştirdiği ilk otomobil olarak nitelenen Model 3, geniş ölçekli olarak üretilecek ve

HABERLER

EnerjiSa Türkiye’nin En Büyük Rüzgar Santrali’ni Devreye Aldı

Sabancı Holding ve dünyanın lider enerji uzmanı E.ON ortaklığında yoluna devam eden Enerjisa, 143 MW kurulu güçle Türkiye’nin en büyük rüzgar santralı Balıkesir Rüzgar Enerji Santralı’nı (Balıkesir RES) devreye aldı.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply