Nato: Yeşil Enerji Askerlerin Hayatını Kurtarıyor

Nato: Yeşil Enerji Askerlerin Hayatını Kurtarıyor

Nato yıllık raporunda; asker kıtaları için enerjinin daha güvenli formları olan, güneş paneli ve rüzgar ile çalışan akıllı elektrik şebekeleri önerdiklerini belirtti.

Nato, çatışmalarda riski engellemek için yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarına yaptığı yatırımı artıracak. Nato’dan yapılan açıklamaya göre, 2003 ve 2007 arasında Afganistan ve Irak’ta, yakıt ve ya su transfer eden konvoylara yapılan saldırılar sonucunda toplam 3000 asker, yaralandı ya da öldürüldü. Araçlar çoğunlukla askeri ihtiyaçlara yönelik yakıt taşımaktaydı.

Nato’nun yıllık raporunda konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: ,“Akıllı enerji çözümleri yalnızca az yakıt kullanarak tasarruf yapmayı sağlamayacak; aynı zamanda kıtaların hayatını kurtaracak. Nato Güçleri enerji verimliliğini artırmak ve askeriyede yenilenebilir enerji kullanımını artırmak. Fosil yakıtların kullanımı NATO üyelerinin güvenliği için denizleri korumak üzere görev yapanlar, kara temelli boru hatlarında çalışanlar açısından da büyük operasyonel riskler taşıyor”

Pentagon’da Büyük Yeşil Filo Dönemi

Geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri biyoyakıt ile çalışan büyük yeşil deniz donanmasını sahaya konuşlandırdı. Pentagon, 2016 için 12.9 milyar dolarlık enerji projesine de sahip.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Çağlayan Adliyesi’nin Elektriği Çatıdan

Adalet Sarayı’nın çatısına kesintisiz elektrik üretiminin hedeflendiği rüzgar türbini ve güneş panelleri kurulacak. Çevreci proje ile binanın elektriğinin yüzde 90’ı karşılanacak. Çağlayan’da Avrupa’nın en büyük adliye binası olarak inşa edilen

HABERLER

Bitlis’in 600 MW’lık Jeotermal Hedefi

Valiliğinin geliştirdiği projeyle, Nemrut Dağı’ndaki krater göllerinin bulunduğu alandan elde edilecek jeotermal enerjiyle, kent merkezi ve bağlı 2 ilçenin ısınma sorunu çözülüyor. Jeotermal enerji için çalışma yürütecek Zorlu Enerji Genel

Ulaşım 0 Comments

BMW ve Nissan İş Birliği

BMW ve Nissan araç şarj istasyonları için iş birliği yapıyor. Elektrikli otomobillerini bir süredir satışa sunan BMW ve Nissan hala şarj istasyonları konusunda yaygın bir çözüm sunabilmiş değil. İki şirket

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply