NASA’da Güneş Enerji Projelerine Destek

NASA’da Güneş Enerji Projelerine Destek

NASA uydulardan güneş enerjisi üretimi projesine yaklaşık 70 milyon dolarlık yatırım yapacak. NASA’nın söz konusu projedeki iş ortağı ise 2013 yılında Sacramento ve California’da kurulan Aerojet Rocketdyne olacak.

NASA, Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum olarak faaliyet gösteriyor. 29 Temmuz 1958 yılında ABD Başkanı Dwight Eisenhower tarafından kurulan kurumun, uzay programı çalışmalarının yanı sıra, uzun vadeli sivil ve askeri roket çalışmaları gerçekleştirmek de NASA’nın çalışma alanları arasında yer alıyor.

NASA’nın uzayda eşitli yaşam alanları alanında araştırma yapması da kamuoyunun bildiği bir konu. Uzun vadeye yayılan bu araştırmaların sonuç vermesi bekleniyor. Bu açıdan NASA’nın öncü ve etkileyici projelere imza attığı da söylenebilir.

Güneş enerjisi üretimi dünyada giderek yaygınlaşan ve kabul gören bir alan. Dünyada güneş enerjisi üretiminin artması fosil yakıtlı enerji kullanımının ağırlığını da azaltabilir. Bu gerçek yalnızca, enerji sektörü temsilcileri ve konuyla ilgili uzmanların genel görüşü olarak ortaya çıkmıyor.

NASA Yetkilileri de bu gerçeğin farkına varmış olmalılar ki, güneş enerjisi üretimi projelerine destek vermeye başladılar. NASA uydulardan güneş enerjisi üretimi projesine yaklaşık 70 milyon dolarlık yatırım yapacak. NASA’nın söz konusu projedeki iş ortağı ise 2013 yılında Sacramento ve California’da kurulan Aerojet Rocketdyne olacak.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Sunanatolia 2, Sasol Solar Challenge Güneş Arabaları Yarışında 2. Oldu

Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) Güneş Takımı, “Sunanatolia 2” aracıyla katıldığı Sasol Solar Challenge Güneş Arabaları Yarışında ilk Türk takımı olma ünvanı ile yarışmayı 2. sırada tamamladı. Anadolu Güneş Takımı, 27

HABERLER

Türk Telekom Elektrikli Araç Filosunu Büyütüyor

Türk Telekom, insana ve çevreye duyarlı yaklaşımıyla araç filosunu 5 elektrikli otomobille takviye etti.Elektrikli araçların sayısının zamanla daha da artırılması hedefleniyor. Çevresel sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını “Doğayla Dost İletişim” başlığı altına

Elektrik Üretimi 0 Comments

Danimarka Rüzgarda Kendine Ait Dünya Rekorunu Kırdı

Danimarka 2015 yılı boyunca elektriğinin %42,1 ‘ini rüzgar türbinlerinden elde ederek, 2014 yılı için yine kendine ait olan %39,1 değerini geçti. Bu rakam bir dünya rekoru ! Ülkenin enerji sistemleri

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply