NASA’da Güneş Enerji Projelerine Destek

NASA’da Güneş Enerji Projelerine Destek

NASA uydulardan güneş enerjisi üretimi projesine yaklaşık 70 milyon dolarlık yatırım yapacak. NASA’nın söz konusu projedeki iş ortağı ise 2013 yılında Sacramento ve California’da kurulan Aerojet Rocketdyne olacak.

NASA, Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum olarak faaliyet gösteriyor. 29 Temmuz 1958 yılında ABD Başkanı Dwight Eisenhower tarafından kurulan kurumun, uzay programı çalışmalarının yanı sıra, uzun vadeli sivil ve askeri roket çalışmaları gerçekleştirmek de NASA’nın çalışma alanları arasında yer alıyor.

NASA’nın uzayda eşitli yaşam alanları alanında araştırma yapması da kamuoyunun bildiği bir konu. Uzun vadeye yayılan bu araştırmaların sonuç vermesi bekleniyor. Bu açıdan NASA’nın öncü ve etkileyici projelere imza attığı da söylenebilir.

Güneş enerjisi üretimi dünyada giderek yaygınlaşan ve kabul gören bir alan. Dünyada güneş enerjisi üretiminin artması fosil yakıtlı enerji kullanımının ağırlığını da azaltabilir. Bu gerçek yalnızca, enerji sektörü temsilcileri ve konuyla ilgili uzmanların genel görüşü olarak ortaya çıkmıyor.

NASA Yetkilileri de bu gerçeğin farkına varmış olmalılar ki, güneş enerjisi üretimi projelerine destek vermeye başladılar. NASA uydulardan güneş enerjisi üretimi projesine yaklaşık 70 milyon dolarlık yatırım yapacak. NASA’nın söz konusu projedeki iş ortağı ise 2013 yılında Sacramento ve California’da kurulan Aerojet Rocketdyne olacak.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Araştırmalar 0 Comments

Güneş Enerjisi Nükleer Santralden %50 Daha Az Teşvik Gerektiriyor

İngiliz Solar Trade Association STA (Güneş Enerjisi Ticareti Derneği) geçtiğimiz günlerde ilginç bir rapor yayınladı. İlginç olmasının nedeni, nükleer enerji taraftarlarının tezlerini çürüterek, bir güneş enerjisi santralinin nükleer santralden (NES)

HABERLER

Rüzgarda Orman Düzenlemesi

Rüzgâr santrali yatırımlarıyla ilgili yapılmak istenen yeni mevzuat düzenlemesi tartışma konusu oldu. Sektör ‘Yatırımlar olumsuz etkilenir’ derken, Bakanlık kaynakları ise sadece ormanlık alanlarda yapılacak yatırımların disiplin altına alınacağını söylüyor. En

Şirket Haberleri 0 Comments

Panasonic Tesla İşbirliği

Panasonic Tesla ile birlikte elektrikli otomobillerin geleceğine yaptığı yatırımları iki katına çıkarıyor. Elektrikli araç üretiminde uluslararası kuruluşların işbirlikleri önem taşıyor. Bu işbirlikleri uzun vadede elektrikli araçların yaygınlaşmasında da belirleyici olacak.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply