“Nakit çok kâr yok”

“Nakit çok kâr yok”

Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir:  “BEDAŞ orta ölçekli banka gibi. Kârı düşük olsa da, yüksek nakit akışıyla dağıtım şirketleri  ilgi görüyor.”

24984477

Ortaklarıyla birlikte 10 milyonun üzerinde aboneye elektrik dağıtımı gerçekleştiren Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, elektrik dağıtım işini, süpermarkete benzetti. Elektrik dağıtımını devasa yatırımlar gerektiren bir iş olarak niteleyen Özdemir, “Dağıtım şirketleri çok yüksek ciro gerçekleştiriyor. Tıpkı süpermarket gibi kasadan çok nakit çıkıyor. Ama EBITDA’ya sıra gelince aynı performans yok. Kârlılık yüzde 2’lerde kalıyor. BEDAŞ orta ölçekli bir banka gibi. Nakit paranın sürekli aktığı bir yer” dedi. Özdemir, dağıtımda kârlılık düşük olsa da, şirketlerin bu nakit akışı performansı nedeniyle satılırken çok ilgi gördüklerini de kaydetti.

Kayıp kaçak azaldı

Son bir yıldır Çalık Holding ile birlikte 450 bin abonesi bulunan Kosova’nın elektrik dağıtımını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Özdemir, Limak-Çalık eşit ortaklığında kurdukları Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi’nin (KEDS), bir yılda 15 milyon Euro yatırımla yüzde 40’larda olan kayıp-kaçak oranını yüzde 30’lara düşürdüğünü kaydetti. Limak Holding’in davetiyle katıldığımız KEDS’in Kosova’daki sosyal sorumluluk projesi KEDS Akademi’nin mezuniyet töreni öncesinde konuşan Özdemir, şunları söyledi:

“Türkiye’de kiracıyız”

“Kosova’da komünist dönem lideri Tito zamanından kalan sayaçları değiştiriyoruz. Kayıp oranı yüzde 18’lerdeydi yüzde 15’lere düşürdük. Bunu her yıl yüzde 3 düşürme sözü verdik. Türkiye ve Kosova’daki elektrik dağıtım sistemi farklı işliyor. Bizler Türkiye’de kiracıyız. Kosova’da ise, direğinden binasına kadar mülklerin de sahibiyiz. 15 yıl boyunca yılda 20 milyon Euro yatırım yapacağız.”

Haberin devamı için buraya tıklayınız

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Sürdürülebilirlik Kavramı, Herkese Göre Farklı Bir Şey İfade Ediyor”

Behnisch Architekten Kurucusu Mimar Stefan Behnisch: “Sürdürülebilirlik kavramı, herkese göre farklı bir şey ifade ediyor. Sürdürülebilir bina, kültürel, iklimsel, siyasal ve topografik bağlama oturmalı. Şehir bağlamında ise, kamusal alanı dikkate almamız

HABERLER

“Türkiye, Yeterli ve Güvenli Enerji Temini Hedefine Doğru İlerliyor”

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak: “Dünyanın en dinamik enerji piyasalarından birine sahip olan Türkiye, yeterli ve güvenli enerji temini hedefine doğru ilerliyor. Bu hedefe ulaşmada kaynakların yüksek verimlilikte değerlendirilmesi

İNOVASYON 0 Comments

Lojistik Sektörünün Geleceği: Elektrikli ve Otonom Kamyonetler Yolda

Über’in sürücüsüz araç teknolojilerine yoğunlaşmak için satın aldığı Otto, Kasım ayı başında ilk insansız teslimatını 50 bin şişe Budweiser’ı 200 kilometre ötedeki teslimat noktasına götürerek gerçekleştirmişti. Bunun ardından yeni bir gelişme