“Nakit çok kâr yok”

“Nakit çok kâr yok”

Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir:  “BEDAŞ orta ölçekli banka gibi. Kârı düşük olsa da, yüksek nakit akışıyla dağıtım şirketleri  ilgi görüyor.”

24984477

Ortaklarıyla birlikte 10 milyonun üzerinde aboneye elektrik dağıtımı gerçekleştiren Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, elektrik dağıtım işini, süpermarkete benzetti. Elektrik dağıtımını devasa yatırımlar gerektiren bir iş olarak niteleyen Özdemir, “Dağıtım şirketleri çok yüksek ciro gerçekleştiriyor. Tıpkı süpermarket gibi kasadan çok nakit çıkıyor. Ama EBITDA’ya sıra gelince aynı performans yok. Kârlılık yüzde 2’lerde kalıyor. BEDAŞ orta ölçekli bir banka gibi. Nakit paranın sürekli aktığı bir yer” dedi. Özdemir, dağıtımda kârlılık düşük olsa da, şirketlerin bu nakit akışı performansı nedeniyle satılırken çok ilgi gördüklerini de kaydetti.

Kayıp kaçak azaldı

Son bir yıldır Çalık Holding ile birlikte 450 bin abonesi bulunan Kosova’nın elektrik dağıtımını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Özdemir, Limak-Çalık eşit ortaklığında kurdukları Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi’nin (KEDS), bir yılda 15 milyon Euro yatırımla yüzde 40’larda olan kayıp-kaçak oranını yüzde 30’lara düşürdüğünü kaydetti. Limak Holding’in davetiyle katıldığımız KEDS’in Kosova’daki sosyal sorumluluk projesi KEDS Akademi’nin mezuniyet töreni öncesinde konuşan Özdemir, şunları söyledi:

“Türkiye’de kiracıyız”

“Kosova’da komünist dönem lideri Tito zamanından kalan sayaçları değiştiriyoruz. Kayıp oranı yüzde 18’lerdeydi yüzde 15’lere düşürdük. Bunu her yıl yüzde 3 düşürme sözü verdik. Türkiye ve Kosova’daki elektrik dağıtım sistemi farklı işliyor. Bizler Türkiye’de kiracıyız. Kosova’da ise, direğinden binasına kadar mülklerin de sahibiyiz. 15 yıl boyunca yılda 20 milyon Euro yatırım yapacağız.”

Haberin devamı için buraya tıklayınız

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Enerjimizi Hovardaca Kullanamayız”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci : “Biz, enerji fukarası bir ülkeyiz. Enerjimizi hovardaca kullanma hakkına sahip değiliz. Enerji verimliliğini, ilkokuldan başlayarak çocuklarımıza kazandırmak zorundayız” şeklinde konuştu.   32.

HABERLER

Lüks Otomobil Markalarında Yeşillenme Furyası

Spor otomobil üreticileri çevre dostu otomobil pazarını keşfetti. Atık gaz değerlerini önemli ölçüde kısan yeni modeller, performanstan ödün vermeden ekolojik araçlar sınıfında yer almayı hedefliyor. İtalyan spor otomobil üreticisi Ferrari,

HABERLER

“ÇED Gerekli Değildir” Belgesi Yetkisi Talimatname ile Taşraya Verildi

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvuru ve kabul süreçlerinde (Çed olumlu) dışındaki karar ve onaylar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın taşra teşkilatlarının yetkisine bırakıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, göreve geldikten