Muz Atıklarından Biyoenerji Üretildi

Muz Atıklarından Biyoenerji Üretildi

Profesör Maria Dolores Curt liderliğindeki Universidad Politécnica de Madrid (UPM) Agro-Enerji Grup araştırmacıları, muzların biyokütle kalıntılarının biyoenerji gibi farklı amaçlarla kullanılabileceği sonucuna vardılar.

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü sitesinden alınan verilere göre, biyokütle enerjisi tükenmez bir kaynak olması, her yerde elde edilebilmesi, özellikle kırsal alanlar için sosyo-ekonomik gelişmelere yardımcı olması nedeniyle uygun ve önemli bir enerji kaynağı olarak görülüyor.

Biyokütle için mısır, buğday gibi özel olarak yetiştirilen bitkiler, otlar, yosunlar, denizdeki algler, hayvan dışkıları, gübre ve sanayi atıkları, evlerden atılan tüm organik çöpler (meyve ve sebze artıkları) kaynak oluşturabiliyor.

Petrol, kömür, doğal gaz gibi tükenmekte olan enerji kaynaklarının kısıtlı olması, ayrıca bunların çevre kirliliği oluşturması nedeni ile, biyokütle kullanımı enerji sorununu çözmek için giderek önem kazanıyor.

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında önemli bir yeri olan biyokütleden daha çok yararlanılabilmesi amacıyla, başta bilim adamları olmak üzere araştırmacılar, yeni kaynaklar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi bir grup araştırmacı biyoyakıt üretimi için en önemli bitki olan sorgumun en iyi ve verimli türünü bulmak için Drone‘lardan faydalanıyordu. (Haber için tıklayın)

Şimdi de Profesör Maria Dolores Curt liderliğindeki Universidad Politécnica de Madrid (UPM) Agro-Enerji Grup araştırmacıları, muzların biyokütle kalıntılarının biyoenerji gibi farklı amaçlarla kullanılabileceği sonucuna vardılar.

Araştırmacılar, coğrafi bilgi sistemlerini kullanarak, El Oro (Ekvador) bölgesinde biyoenerji uygulamaları için muz kalıntılarından biyokütle üretimlerini kullandılar. Sonuçlar, atık kullanımının bölgedeki elektrik talebinin yüzde 55’ini ve ülke genelinde bioethanol talebinin yüzde 10’unu karşıladığını gösteriyor.

Sonuçlar, kullanılabilir potansiyel alanın 38,604 hektar ve atılmış muzların taze madde olarak yılda 190,102 ton olabileceğini, aynı zamanda kuru maddenin de 198,602 ha lignoselüloz biyokütle olabileceğini belirlediler. Bu, 19 milyon litre bioethanol üretilebileceği ve iki elektrik santralinin gücünün 18 megawatt olabileceği anlamına geliyor.

Araştırmacılar, “Sonuçlarımızı uygulamaya sokarsak, El Oro bölgesinin elektrik ihtiyacının yüzde 55’i ve Ekvator’daki bioethanol ihtiyacının yüzde 10’u karşılanabilir. Bunun yanı sıra bu sonuçların uygulanması ülkedeki enerji matrisi çeşitliliğini arttıracak, iş yaratacak ve yerel ekonomi ile kırsal kalkınmayı hızlandıracaktır; bunlar da biyo-enerji ve biyo-ekonominin temelleridir” dedi.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Almanya’ya Kar Getiren Rüzgar Enerjisi

Dünya piyasasında ise ekonomik sıkıntılar nedeniyle rüzgar enerjisine Almanya’daki kadar yatırım yapılmadı. Dünya piyasasında ise ekonomik sıkıntılar nedeniyle rüzgar enerjisine Almanya’daki kadar yatırım yapılmadı. Ancak Alman şirketlerinin gözü bu yıl

HABERLER 0 Comments

ABD’de Elektrikli Otomobillerden Oluşan Filosuyla Araç Paylaşım Girişimi Başladı

Tamamı elektrikli otomobillerden oluşan filosuyla araç paylaşım girişimi: Green Commuter Dünyada elektrikli araç gerçeği artık hemen hemen tüm otomotiv dünyasında kabul görüyor. Elektrikli araç üretimine yönelik kuruluşlar şimdiden hummalı bir

Elektrik Üretimi 0 Comments

Hindistan’ın Güneş Enerjisi Üretim Kapasitesi Arttı

Hindistan’ın toplam kurulu güneş enerji üretim kapasitesinin 4878.88 MW olduğu ifade edildi. Güneş enerjisinden elektrik üretiminde ivme yükselten ülkelerden biri de Hindistan. Hindistan güneş enerjisi yatırımlarını artırmak için çalışıyor. enerjigunlugu.net’in

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply