MÜSİAD: “Gelecek, Allah Vergisi Tükenmez Enerji Kaynaklarında”

MÜSİAD: “Gelecek, Allah Vergisi Tükenmez Enerji Kaynaklarında”

Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak, “MÜSİAD olarak geleceğin enerji kaynağının petrol, doğalgaz, kömür gibi fosil enerji kaynaklarında değil, tükenmez bir Allah vergisi olan yenilenebilir enerji kaynaklarında olduğunun idrakindeyiz” dedi.

ae_musiad-logoAnadolu Ajansı’ndan Ziya Altunbaş’ın haberine göre, MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu tarafından “500 Kilovat Altı Yenilenebilir Enerji Üretme Potansiyellerinin Belirlenmesi Projesi” sonuç değerlendirme toplantısında konuşan Albayrak, MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu’nun son yıllarda çalışmalarını “Yenilenebilir enerji kaynaklarından istifadenin artırılması” ve “‘Enerji verimliliği” konuları üzerinde yoğunlaştırdığını söyledi.

MÜSİAD’ın enerji verimliliği konusundaki en büyük kuruluşlardan olan Enerji Verimliliği Derneği’nin de kurucu yönetim kurulu üyelerinden olduğunu hatırlatan Albayrak, şunları kaydetti:

“En ucuz elde edilen enerji ‘Tasarruf edilen enerjidir’ düsturu gereği, enerji verimliliğine büyük önem veriyoruz. Gerek bundan önceki panel ve Türkiye istişarelerimizde gerekse bundan sonra konseptini geliştirerek adını sektörel zirve yaptığımız toplantılarımızda ele alacağımız konular, en başlıca bu ikisinden müteşekkildir. Kısaca TÜİT (Türkiye istişare Toplantısı) dediğimiz Enerji ve Çevre Sektör Kurulu TÜİT’i, 2011 başında Rize’de hidroelektrik enerji üretimi üzerinde gerçekleştirdik.

Daha sonra 2011 sonunda Van’da yaptığımız ve jeotermal enerji kaynakları ve bunlardan elde edilecek elektrik enerjisi ile bölgeye sağlanacak katkılarını konuştuk. Ayrıca Van Gölü ve çevresinin tıpkı İç Ege gibi kaplıcalar bölgesi olabileceği üzerinde durduk. Son TÜİT’imiz ise Mardin’de ve güneş enerjisi üretimi ile alakalı oldu. Her istişare toplantısını yaptığımız ilin gösterdiği coğrafi özelliklerine göre konu başlıkları seçtik.”

Geleceğin enerji kaynakları

Yenilenebilir enerji üzerinde durmalarının bir sebebinin de, bu kaynakların tekrarlanabilen, temiz, çevreci olması olduğunu dile getiren Albayarak, “Ayrıca dışa bağımlılığı olmayan bir enerji kaynağı olduğu için önemsiyoruz. Mevla’nın insanlığa bahşettiği güneş, rüzgar, su, akarsu, jeotermal gibi kaynaklardan istifade edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. MÜSİAD olarak geleceğin enerji kaynağının petrol, doğalgaz, kömür gibi fosil enerji kaynaklarında değil, tükenmez bir Allah vergisi olan yenilenebilir enerji kaynaklarında olduğunun idrakindeyiz” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin her yıl Çin’den sonra dünyanın en iyi ilerleyen ülkelerinin başında yer aldığını söyleyen Albayrak, “Türkiye’mizin her yıl en az yüzde 8 – 9 enerji açığının olduğunu kabul etmek durumundayız. Buna paralel olarak da enerji yatırımlarını ve kapasitesini en az yüzde 8-9 artırmamız gerekmektedir” dedi.

Yüksek elektrik faturası ödeyen yaklaşık 40 üyeleri üzerinde enerji verimliliğinin nasıl sağlanabileceğine ilişkin bir çalışma yaptırdıklarını anlatan Albayrak, bu 40 üyenin, iş adamı veya sanayicinin elektrik faturalarının nasıl aşağıya çekileceğinin, daha az enerji ile daha yüksek verimin nasıl elde edileceğinin görüleceğini vurguladı.

“Enerji kaybı en fazla binalarda gerçekleşiyor, işletmeler cezalı enerji bedeli ödüyor”

Projeyi gerçekleştiren Gürışık Enerji Verimliliği firmasının Genel Müdürü Hatice Nuket Akıncı da, yaptığı sunumda Projeyi MÜSİAD üyesi ve aylık enerji maliyeti 30 bin lira üzerinde olan 37 adet firma üzerinde gerçekleştirdiklerini söyledi.

Akıncı, yapılan incelemeler sonucunda işletmelerde genel olarak enerji verimliliği bilincinin yenilenebilir enerjiler düzeyinde oluşmadığını belirtti.

Enerji verimliliği konusunda işletmelerin ancak mevcut şartlarda ekonomi oluşturmaya çalıştıklarını kaydeden Akıncı, enerji kaybının en fazla binaların aşırı derecede ısı kaybetmesi ile gerçekleştiğini dile getirdi, bunun sonucunda işletmelerin reaktif (cezalı) enerji bedeli ödediklerinin tespit edildiğini vurguladı.

Enerji verimliliği için işletmelerde motorların ve aydınlatmaların yeni nesil motorlarla değiştirilmesi gerektiğinin de altını çizen Akıncı, “Üretim proseslerinin yeni nesil ünitelerle değiştirilmesi de enerji verimliliği sağlarken, ürünlerin kalitesi bakımından ve işletmelerdeki ısı kaçaklarının önlenebilmesi için de önlemlerin alınması gerekmektedir”diye konuştu.

Akıncı, ayrıca 5 adet üye firma üzerinde gerçekleştirilen farklı verimlilik arttırıcı proje sonucunda yaklaşık bir yıl içerinde gerçekleştirilen 791 bin liralık bir yatırım ile 432 bin liralık tasarruf elde edildiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Ankara Keçiören’de LED Devri

Teknolojik yenilikleri yakından takip ederek vatandaşların hizmetine sunan Ankara Keçiören Belediyesi, park ve bahçelerde LED teknolojili aydınlatmaya geçti. Ankara Keçiören’de LED aydınlatma teknolojisi ile parklar daha aydınlık hale gelirken, yüzde 44

Mevzuat 0 Comments

Elektrik Şebeke Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Yürürlüğe Girdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Elektrik Şebeke Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik’i 30 Temmuz Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Elektrik Şebeke Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin

HABERLER 0 Comments

“Sanayide Yüzde 20’nin Üzerinde Enerji Tasarrufu Potansiyeli Var”

Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu: “Sanayide yüzde 20’nin üzerinde enerji tasarrufu potansiyeli var” Sanayide enerji verimliliği konusu gündemdeki yerini koruyor. Buna karşın, mevcut uygulamalar, enerji verimliliği potansiyelini yakalamaktan uzak görünüyor.