“Mükemmel” Yeşil Bina Sertifikası İş Bankası’na Verildi

“Mükemmel” Yeşil Bina Sertifikası İş Bankası’na Verildi

Türkiye İş Bankası’nın İstanbul Levent’teki genel müdürlük binası, “mükemmel” seviyesinde yeşil bina sertifikası almaya hak kazandı.

GORSEL-04Yeşil bina konsepti ve uygulaması Türkiye’de daha çok kuruluş tarafından benimsenirken, bu çalışmalarda ön plana çıkan şirketler dikkat çekiyor.

Avrupa’da sürdürülebilirlik konusunda saygın bir kuruluş olan ve tüm dünyada çevre dostu binaları belgeleyen İngiltere merkezli Bina Araştırma Kuruluşu (BRE) tarafından yetkilendirilmiş olan BREEAM In Use Denetçisi’nin yaptığı değerlendirme sonucunda, İş Bankası’nın 2014’te “çok iyi” olan yeşil bina sertifikası bu yıl “mükemmel” seviyesine yükseltildi. Sertifika düzeyinin yükseltilmesinde; işletim sistemlerinin ve tüketimlerin takip edilmesi, raporlanması ve belgelenmesi, enerji verimliliği kapsamında yapı içinde kullanılan belirli alanlardaki aydınlatma armatürlerinde LED uygulamasının başlatılması, bina için risk değerlendirme raporu hazırlanması, afet hazırlık ve koordinasyonu hakkında raporlama ve iyileştirme yapılması, bina kullanıcıları için iş güvenliği eğitimleri verilmesi, bina dışındaki peyzaj alanlarının ekolojik değerini artırmak için iyileştirmelerin yapılması, bisiklet parklarının oluşturulması ve enerji ihtiyacının bir kısmının yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edilmeye başlanması gibi unsurlar etkili oldu.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Levent Korba, yeşil bina tanımının yapı sektöründe doğaya saygılı, ekolojik, konforlu ve enerji tüketimini azaltan binaları tanımlamak için kullanıldığını vurgulayarak, “Yeşil Bina Sertifikası” için çalışmalara 2013 yılında başladık. Geçen yıl bu sertifikayı ‘çok iyi’ derece ile elde ettik ve Türkiye’de bu sertifikayı alan ilk Türk bankası olduk. Bu yıl da sertifikamızı ‘mükemmel’ seviyesine yükselttik. Çevrenin ve doğanın korunması çerçevesinde hayata geçirdiğimiz çalışmalarımızın bu şekilde takdir görmesinden büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Sertifika sürecinde, “bina” ve “bina yönetimi” olmak üzere iki ayrı başlık altında performans tespiti yapıldı. Enerji, su, malzeme, atıklar, kirlilik, ulaşım, arazi kullanımı, bina yönetimi ve sağlık başlıklarında yapılan değerlendirmelerle verilen ‘BREEAM In-Use’ sertifikası, yeşil bina ve çevre uyumu konusunda uluslararası bir standart olarak kabul ediliyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Şekerbank’tan Güneş Enerjisine Finansman Desteği

Şekerbank iş yerlerinin güneş enerjisinden elektrik üretebilmesi için 2017 sonuna kadar 50 milyon TL’lik finansman desteği sağlayacak. Şekerbank Perakende Bankacılık Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, Baymak ile yaptıkları iş

HABERLER

Elektriğinin %50’sini Güneş Enerjisinden Karşılayacak

Öztuğ Metal, İzmir Bornova’da kuracağı güneş enerjisi tesisiyle, taşınabilir yaşam ünitelerinin üretiminde enerji maliyetini yarı yarıya düşürecek. İZMİR – Güneş enerjisi sistemini entegre ederek ürettiği taşınabilir yaşam ünitelerini elektrik masrafından

HABERLER

“Sesimi Duyan Var mı?”

Türkiye İMSAD’ın sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçen “Güvenli Yapı” kampanyası “Sesimi duyan var mı?” kamu spotu filmi ile başladı. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından sosyal sorumluluk