Mühendis Adaylarına Rüzgar Enerjisi Anlatıldı

Mühendis Adaylarına Rüzgar Enerjisi Anlatıldı

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) geçtiğimiz hafta Karadenize düzenlediği gezide, üç üniversitede rüzgar enerjisi sektörü anlatıldı.

Türkiye’de başta rüzgar sektörü olmak üzere, yenilenebilir enerji alanında önemli oranda mühendis açığı olduğunu uzmanlar vurguluyor. Rüzgar enerjisi özelinde, kimya mühendisinden makine mühendisine kadar çok farklı branşlarda mühendise ihtiyaç duyuluyor.

Bununla birlikte, gençlerin rüzgar enerjisini seçmelerini sağlamak için iyi bir tanıtım çalışması gerçekleştirmek gerekiyor. Geleceğin mühendis adayları, hangi iş kolunda, nasıl ve ne şekilde çalışacağını haklı olarak bilmek istiyor.

Gençlerin meslek seçiminde önemli kaygılar duyduğunu tahmin etmek o kadar zor değil. Gelecek kaygılarıyla birleşen meslek kaygılarını gidermek için geleceğin sektörleri arasında gösterilen rüzgar enerjisi sektörüyle ilgili bilgilendirme çalışmaları yapmak çok önem taşıyor.

Bu bilgilendirme çalışmalarının akademik çerçevede kalması da yeterli olmuyor. Sahayı tanıtan, çalışma koşullarını açıklayan bir programın kaçınılmaz olduğu düşünülebilir. Burada da özel sektör temsilcisi kuruluşların devreye girmesi kaçınılmaz bir hal alıyor.

Bu çerçevede, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) geçtiğimiz hafta Karadenize düzenlediği gezide, üç üniversitede rüzgar enerjisi sektörü anlatıldı.

Bu yılki çalışma takvimi içinde yer alan, gençleri bilinçlendirmeye yönelik ilk organizasyon olan Karadeniz gezisinde Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi, Amasya Üniversitesi ve Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi ziyaret edildi.

Geziye Yunanistan Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı, Almanya ‘da Rüzgar Enerjisi Danışmanlık firmasının Genel Müdürü ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğünden bir uzman ile TÜREB yetkilileri katıldı.

Gittikleri üniversitelerde öğrencilere rüzgar enerjisi sektörünü anlatan konuşmacılar toplantının ikinci bölümünde gelen soruları cevapladı. Yoğun ilginin olduğu görülen toplantılarda öğrencilerin dışında sanayici iş adamları, farklı üniversitelerden katılımcılar da olduğu görüldü.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, üniversite öğrencilerinde rüzgar bilinci oluşturmak amacıyla toplantıları düzenlediklerini ifade etti.
Sektörde, rüzgar konusunda uzmanlaşmış kimya mühendisinden, makine mühendisine kadar pek çok alanda mühendise ihtiyaç duyulduğunu hatırlatan Ataseven, üniversite öğrencilerine kariyer olarak rüzgar sektörünü seçebileceklerini söyledi.

Toplantıların yıl içinde diğer üniversitelerde de devam edeceğini vurgulayan Ataseven, gençleri rüzgar enerjisi sektörünün içinde görmeyi arzu ettiklerini belirtti.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

100 Elektrik Lisansı Daha İptal Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Tesisleri süresi içinde bitirilememiş ya da inşaatına başlanamamış, gerekli mazereti de göstermemiş 100`e yakın elektrik projesinin lisansı her an iptal edilebilir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK – Kurul) geçtiğimiz hafta

HABERLER

Dünya’nın En Büyük Güneş Santrali Açıldı

Dünyanın en büyük güneş santralı, ABD’de bugün açıldı. Bilgisayar kontrolünde 300 bin ayna ve bir kuleden oluşan santral, dev bir günebakan çiçeğini andırıyor. Dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali üzün

Sürdürülebilirlik 0 Comments

Solar Impulse’dan Tarihi Başarı

Solar Impulse programı insanlık tarihinde bir ilke imza atarak sadece güneş enerjisi kullanarak gerçekleştirdiği dünya turunu tamamladı. tr.wikipedia.org’dan alınan verilere göre, Solar Impulse uzun menzilli, güneş enerjisiyle çalışan deneysel uçak

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply