Mondelez’den Enerji Tüketiminde Yüzde 22’lik İyileşme

Mondelez’den Enerji Tüketiminde Yüzde 22’lik İyileşme

Mondelez International, Gebze’deki üretim tesislerinde, enerji tüketiminde yüzde 22’lik iyileşme sağladı.

MondelezGebzeFabrika

Üretimde verimliliği artırma, sürdürülebilirlik olgusu çerçevesinde enerji ve atık geri dönüşümlerini sağlama kriterleri tüm dünyada geçerli olmaya başladı.

Mondelez International, yayınladığı 2014 yılı İlerleme Raporu’nda bilinçli atıştırmalık, sürdürülebilirlik, toplumla işbirliğiyle gıda ve çalışan güvenliği alanlarındaki taahhütlerine ve küresel refahı koruma stratejisi sonucunda elde ettiği ilerlemelere yer verdi.

Mondelez International Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Irene Rosenfeld, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Toplumsal refah taahhütlerimiz doğrultusunda yapacağımız çalışmalarla, dünyadaki refahın artırılmasına katkıda bulunacağımıza inanıyoruz. Küresel sorumluluk ve duyarlılık hedeflerimizle global kaynaklarımızın gücünü bir araya getiriyoruz. Çevresel ayak izimizi azaltmaya, portföyümüzde bulunan ürünlerin profilini geliştirmeye ve tarımsal hammaddelerimizi sürdürülebilir kaynaklardan tedarik etmeye yönelik önemli bir ilerleme kaydettik. Çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve tedarikçilerimizle birlikte çalışarak, kalıcı çözümler sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi.

Türkiye’de 2,5 milyon kilo katı atık ve 4 milyon kg CO2 azaltıldı

Global Refah Hedefleri doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Mondelez Türkiye’de önemli ilerlemeler kaydetti. 1987 yılında devreye soktuğu atık su arıtma tesisiyle Gebze’nin örnek üretim tesislerinden birine sahip olan Mondelez Türkiye, bu tesiste yapılan enerji ve çevre projeleri ile 2010 yılından 2014 yılı sonuna kadar su tüketiminde 124 milyon litre tasarrufla yüzde 46, enerji tüketiminde 19 milyon kilowaatt/saat tasarrufla yüzde 22, katı atıklarda 2,5 milyon kilogram atık azaltılması ile yüzde 49, CO2 emisyonunda 4 milyon kilogram CO2 azaltarak yüzde 13 oranında iyileşme sağladı. Katı atıkların 1,6 milyon kilogramının geri kazanılmasını sağlayarak, geri kazanım oranını yüzde 24 iyileştirdi ve bu geri kazanım oranını yüzde 92’ye çıkarttı.

Vlaanderen: “Gebze tesisimiz, bölgesindeki fabrikalara örnek oluşturuyor”

Mondelez Türkiye Genel Müdürü Joost Vlaanderen, SEDEX üyeleri arasında yer alan, yıllık geri kazanım hedeflerine ulaşmak için 2005 yılından beri ÇEVKO’yla birlikte geri kazanım çalışmaları yürüten, atık su arıtma tesisine önemli yatırımlar yapan Gebze üretim tesisinin, bölgedeki diğer Mondelez fabrikaları için örnek oluşturduğunu söyledi. Vlaanderen, sağladıkları su ve enerji tasarrufu sayesinde 2011, 2012, 2013’ün ardından 2014 yılında da Türkiye’nin de içinde yer aldığı Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nde Çevre Sürdürülebilirlik Ödülü’ne layık görüldüklerini kaydetti. Vlaanderen, “Tesisimizde çevre projelerine yatırım yapmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki yıllarda su ve atık alanlarında minimum yüzde 5 tasarrufa ulaşmak hedefiyle çalışacağız” dedi.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

2.Ulusal Biyoyakıtlar Sempozyumu Samsun’da Gerçekleştirilecek

T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen 2. Ulusal Biyoyakıtlar Sempozyumu, 27-30 Eylül 2016 tarihlerinde Samsun’da yapılacak. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Samsun İl Müdürlüğü,

HABERLER

İstanbul’da Çöpten Elektrik Üretimi Büyüyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İSTAÇ tarafından işletilen Odayeri Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’daki çöp gazından elektrik üretim tesisinin kurulu gücü 6,5 milyon liralık yatırımla 45 megawata çıkarılacak. Yapılacak ilave yatırımla

HABERLER

Avrupa’nın Yeni Akıllı Kenti İspanya’dan

İspanya’nın Santander kenti akıllı şehir olmayı başardı. Teknolojinin gelişmesi ile giydiğimiz kıyafetlere kadar her şey akıllı olmaya başladı. Bir zamanlar sadece akıllı fırın ve çamaşır makineleri insanları şaşırtırken, şimdi bütün