Mondelez’den Enerji Tüketiminde Yüzde 22’lik İyileşme

Mondelez’den Enerji Tüketiminde Yüzde 22’lik İyileşme

Mondelez International, Gebze’deki üretim tesislerinde, enerji tüketiminde yüzde 22’lik iyileşme sağladı.

MondelezGebzeFabrika

Üretimde verimliliği artırma, sürdürülebilirlik olgusu çerçevesinde enerji ve atık geri dönüşümlerini sağlama kriterleri tüm dünyada geçerli olmaya başladı.

Mondelez International, yayınladığı 2014 yılı İlerleme Raporu’nda bilinçli atıştırmalık, sürdürülebilirlik, toplumla işbirliğiyle gıda ve çalışan güvenliği alanlarındaki taahhütlerine ve küresel refahı koruma stratejisi sonucunda elde ettiği ilerlemelere yer verdi.

Mondelez International Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Irene Rosenfeld, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Toplumsal refah taahhütlerimiz doğrultusunda yapacağımız çalışmalarla, dünyadaki refahın artırılmasına katkıda bulunacağımıza inanıyoruz. Küresel sorumluluk ve duyarlılık hedeflerimizle global kaynaklarımızın gücünü bir araya getiriyoruz. Çevresel ayak izimizi azaltmaya, portföyümüzde bulunan ürünlerin profilini geliştirmeye ve tarımsal hammaddelerimizi sürdürülebilir kaynaklardan tedarik etmeye yönelik önemli bir ilerleme kaydettik. Çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve tedarikçilerimizle birlikte çalışarak, kalıcı çözümler sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi.

Türkiye’de 2,5 milyon kilo katı atık ve 4 milyon kg CO2 azaltıldı

Global Refah Hedefleri doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Mondelez Türkiye’de önemli ilerlemeler kaydetti. 1987 yılında devreye soktuğu atık su arıtma tesisiyle Gebze’nin örnek üretim tesislerinden birine sahip olan Mondelez Türkiye, bu tesiste yapılan enerji ve çevre projeleri ile 2010 yılından 2014 yılı sonuna kadar su tüketiminde 124 milyon litre tasarrufla yüzde 46, enerji tüketiminde 19 milyon kilowaatt/saat tasarrufla yüzde 22, katı atıklarda 2,5 milyon kilogram atık azaltılması ile yüzde 49, CO2 emisyonunda 4 milyon kilogram CO2 azaltarak yüzde 13 oranında iyileşme sağladı. Katı atıkların 1,6 milyon kilogramının geri kazanılmasını sağlayarak, geri kazanım oranını yüzde 24 iyileştirdi ve bu geri kazanım oranını yüzde 92’ye çıkarttı.

Vlaanderen: “Gebze tesisimiz, bölgesindeki fabrikalara örnek oluşturuyor”

Mondelez Türkiye Genel Müdürü Joost Vlaanderen, SEDEX üyeleri arasında yer alan, yıllık geri kazanım hedeflerine ulaşmak için 2005 yılından beri ÇEVKO’yla birlikte geri kazanım çalışmaları yürüten, atık su arıtma tesisine önemli yatırımlar yapan Gebze üretim tesisinin, bölgedeki diğer Mondelez fabrikaları için örnek oluşturduğunu söyledi. Vlaanderen, sağladıkları su ve enerji tasarrufu sayesinde 2011, 2012, 2013’ün ardından 2014 yılında da Türkiye’nin de içinde yer aldığı Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nde Çevre Sürdürülebilirlik Ödülü’ne layık görüldüklerini kaydetti. Vlaanderen, “Tesisimizde çevre projelerine yatırım yapmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki yıllarda su ve atık alanlarında minimum yüzde 5 tasarrufa ulaşmak hedefiyle çalışacağız” dedi.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Philips Geleneksel Ampulü LED’e dönüştürdü

Philips 40 watt’a eş değer yeni şeffaf LED lambasında, geleneksel ampulün şeklini, hızlı parlaklığını ve sıcak ışığını LED teknolojisiyle birleştirdi. Philips geleneksel akkor ampulu teknoloji ile buluşturarak LED’e dönüştürdü. Philips’in

RÖPORTAJLAR 0 Comments

“İnverter Pazarının Gelişiminde Önemli Bir Rol Oynamak İstiyoruz”

Mavisis Genel Müdürü Fatih Kavaslar: “Türkiye’de yakın gelecekte hızla büyüyüp gelişeceğini öngördüğümüz solar inverter pazarının bu gelişimine, tamamen yerli teknolojimizle ve uzun yıllara dayanan mühendislik tecrübemizle katkı sağlamayı ve bu

HABERLER

Kendi Depolama Sistemine Sahip Güneş Paneli Geliştirildi

Güneşten elektrik elde etmek gün geçtikçe daha da ucuz ve çevreci bir hal alıyor, ancak halen çözülmesi gereken önemli bir sorun var. Güneş battıktan sonra üretim yapılamadığı için, şebekeye gece