Moğolistan’da Kömürden Rüzgara Geçiş Devrimi

Moğolistan’da Kömürden Rüzgara Geçiş Devrimi

Yeraltı enerji kaynaklarından yoksun olan Moğolistan, elekrik enerjisi elde etmede rüzgar gücünden faydalanmak istiyor.

ae_ruzgar_mogolistanEnerji ihtiyacının yüzde 80’ini kömürden karşılayan Moğolistan, dev santrallerinin hava ve çevreye yaydığı dumanla havası dünyanın en kirlisi olan bölge diye biliniyor. Fakat Moğolistan rüzgar gücünü kullanarak, kömüre bağımlılığı ve hava kirliliğini ortadan kaldırmayı hesaplıyor.

Başkent Ulan-Bator’a 70 kilometre mesafede bulunan geniş arsa, maliyeti 120 Milyon dolar olan rüzgar türbinleriyle elekrik enerjisi elde etme projesi başlatılıyor. Tam 31 adet rüzgar türbini sayesinde başkent elektrik ihtiyacını bir kısmını artık buradan karşılamayı amaçlıyor.

Türbinlerin kurulu olduğu bölgede rüzgar gücünün yüksek olduğu ve ileriki yıllarda başkent dahil birçok yerleşim bölgesine rüzgar türbinleri yerleştirilmesinin hedeflendiği bildiriliyor. İlk belirlemelere göre, önümüzdeki ay elektrik üretimine başlayacak rüzgar türbinlerinin toplam 50 MegaWatt enerji üreteceği kaydediliyor.

Ulan Bator’da kömürle çalıştırılan üç dev santral ise ısıtmanın yanı sıra elektrik ihtiyacını da karşılıyor.

Kaynak: Dünya

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Saadet Partisi’nin Yerel Seçimlerdeki Enerji Atağı

Saadet Partisi (SP) İlçe Başkanı Sinan Aktaş, borcundan dolayı önceki gün elektriği kesilen Alanya Belediyesi su pompaları için proje geliştirdiklerini, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Alanya Belediyesi’ni kazanmaları halinde bu

Şirket Haberleri

Arçelik A.Ş.’den Sektöründe İlk Geri Dönüşüm Tesisleri

Arçelik A.Ş.’nin sektöründeki ilk geri dönüşüm tesisleri Eskişehir ve Bolu’da faaliyetlerine başladı. Türkiye’de elektrik ve elektronik eşyaların geri dönüşümü konusunda önemli çalışmalara imza atılıyor. Arçelik A.Ş., tüm iş süreçlerinde ‘Dünyaya

Biyo Enerji 0 Comments

Yenilenebilir Enerji Merkeze Oturacak

Petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen sektördeki payı giderek büyüyen yenilenebilir enerjinin 2040 itibarıyla enerji sektörünün merkezine oturması ve düşen maliyetlerle özellikle güneş enerjisinin küresel kapasite artışının üçte birinden fazlasını oluşturması öngörüldü.