Modern Ütopya Kasabası-Auroville

Modern Ütopya Kasabası-Auroville

 

 Modern hayatın koşuşturmacası, yaşattığı stress ve hep birşeyleri yetiştirme telaşı içinde biz modern dünyanın insanları çoğu zaman sevdiğimiz işlere, kendimize vakit ayırmakta zorlanıyoruz. Bu koşuşturmaca içersinde ise şöyle güzel, yemyeşil bir köy havası almak hepimizin gün içindeki hayali oluyor. Kaçıp gitme isteği birçoğumuzda ise artık dizginlenemez boyutta. “Ege’nin hangi köyünde yaşanır? Uygun yerler var mıdır? Oralarda sosyal hayat nasıldır?” gibi soruların ufak ufak araştırılmaya başlanıyor. Fakat bu heyecan; doğal yaşamın zorluğu, görece daha ilkel koşullar, yanlız kalma, temel ihtiyaçlardan biri olan sosyalleşme ihtiyacı gibi detaylar düşünüldükçe her seferinde bir başka bahara hatta emekliliğe ertelenir. Peki tüm bunların bir köyde varolduğunu bildiğinizde fikriniz değişir miydi?

Hindistan’ın Güney’inde bulunan bir uluslararası kasaba, Auroville. 42 milletten 3000 kişinin sürekli yaşadığı, 2000 kişinin uzun dönem konakladığı, yaklaşık 10 000 kişinin ziyaretçi vegönüllü olduğu koca bir kasaba ya da şehir. 28 Şubat 1968’de, 68 Kuşağı temsilcileri tarafından oluşturulmuş bir yer. Birçok milletten çok sayıda insanın biraraya gelerek oluşturduğu bu kasabada barış, birlikte yaşam, doğayla uyumlu yaşam ana kurallardan. Ortalıkta gözüken birçok şey (evler, birimler, bahçeler, tarlalar, ormanlar, ekipmanlar) orada yaşayanlar tarafından oluşturulmuş. Kasaba, 20 kilometrelik geniş bir alan üzerine kurulmuş.

Auroville; UNESCO, Birleşmiş Milletler ve Hint Hükümeti tarafından desteklenmektedir. Yenilenebilir enerji konusunda gerçekleştirdikleri projeler ve ağaçlandırma faaliyetleri nedeniyle Yeşil Oscar olarak bilinen Ashden Ödüllerinde “Sürdürülebilir Enerji” dalı ödülünü kazanarak ödüllerini Prens Charles’den aldılar.

Kasaba 1960’larda kurulmadan önce Fransız Mimar Roger Anger tarafından tasarlanmış. Sonrasında 50 000 kişilik bir şehir için bir imar planı hazırlanmış. Kent tasarımında “dönüşüm” sembolü kullanılmış. Kasaba, 13 köyü çevrelenmesinden oluşturulmuş. İmar planından Matrimandir Bölgesi kentin tam orta noktasına yerleştirilmiş. Matrimandir altın renkli kaplamalı, içersinde 70cm’lik kristal bir top bulunduran bir yapı. Şehrin tam ortasındaki sembolik bu yapı aynı zaman da “Barış Alanı” olarak da anılmakta.

Kasaba; yerleşim alanı, endüstriyel alan, kültür ve eğitim alanı, uluslararası alan olmak üzere dört bölgeden oluşmaktadır. Kasaba çevresinde ormanlaştırma ile 1.25km kalınlığında bir yeşil bant oluşturulmuştur. Bu sayede kasaba çevresinde yer alan diğer şehirlerin ya da tesislerin kasabanın ekosistemine olumsuz etkileri engellenmektedir. Tasarımda Kuilapalayam Bölgesi sosyal merkez bölgesi olarak kullanılmış. Sağlık merkezi, misafirhaneler, alışveriş dükkanları bu bölgeye kurulmuş.

Kasabada bulunan kişisel konut, topluluk evleri, apartman ve hostellerin yapımında çeşitli yerel ve doğal malzemelerin yanında betonarme bileşenler de kullanılmakta. Topluluk alanlarında bireyler ya da aileler için çeşitli yaşam alanları bulunmakta ve çoğu yerde kollektif bilinci oluşturmak için ortak kullanıma açık mutfak bulunmaktadır.

Kasabanın enerji ihtiyacının büyük bir kısmı yenilenebilir enerji kaynaklarından kendi ürettikleri elektrikle sağlanmaktadır. Evlerde ve açık alanlarda kurulan fotovoltaik güneş enerjisi sistemleri, ortak alanda kurulu olan parabolik odaklayıcılı termal güneş kulesi, rüzgar enerjisi sistemleri, metan gazı toplama üniteleri, güneş ve rüzgar enerjili pompa sulama sistemi, güneş ocakları gibi çeşitli yenilenebilir enerji uygulamaları sayesinde Hindistan’ın toplam yenilenebilir enerji üretiminin neredeyse %15’ini tek başına sağlamaktadır. 150’den fazla ev enerji ihtiyacının tamamını fotovoltaik güneş enerjisi sistemlerinden karşılamakta ve kasabada 30’dan fazla  rüzgar tribünü bulunmaktadır.

Şehirde sadece enerji değil, tüketim ve atıklar konusunda da örnek bütünleşik bir kent planlaması oturtulmuş. Modern çevre dostu yapılarda sık karşılaştığımız; kullanım suyunu geri dönüştüren, yağmur suyunu toplayan ve tekrar kullanıma hazırlayan sistemler bulunmakta. Bu kadar büyük nufüslu bir kasabada bir arıtma tesisi şüphesiz ki bulunmakta. Fakat bu arıtma tesisi milyon dolarlık yatırımlar gerektirmeyen, sulak alan modelli, doğal-yaşayan arıtma sistemleri. Bu sayede suyun büyük bir kısmı geri dönüştürülmekte ve organik evsel atıksuların bir kısmından kompost üretimi mümkün olabilmektedir.

Ulaşım çoğunlukla bisikletlerle sağlanıyor. Kentsel planlamada bisiklet ve yürüyüş yollarına büyük ölçüde yer ayrılmış. Çeşitli üretim merkezlerinde kasabanın ihtiyacı olan ürünler üretiliyor. Büyük alanlarda doğal tarım, bazı bölgelerdeyse organik tarım uygulamaları yapılıyor. Kasaba kurulmadan önce çorak ve bakımsız olan alan büyük bir ormana dönüşmüş durumda.

http://www.auroville.org/

Yararlanılan Kaynaklar: Wikipedia/Auroville, Auroville Notları/İmece Evi Doğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Çiftliği

*Bu makalenin aslını, Yapı Dergisi Ekim 2011 Sayısı- Ekodünya sayfalarında bulabilirsiniz.

Yazar
Ahu Binici, Alternatif Enerji

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Biyo Enerji 0 Comments

” Teknolojiyi Yanımıza Aldık Köyümüze Dönüyoruz”

Bazı insanlar fark yaratmak için doğar. Yapabilecekleri bir şey yoktur ve bu kader gibi alınlarına yazılmıştır. Uzun sözün kısası, Tülin Akın da işte böyle bir kadın. Belki de kadın olduğu

Köşe Yazıları

Düşük Karbonlu Ekonomiye Geçiş Sürecinin Neresindeyiz?

Temmuz 2012 / Düşük karbon ekonomisi bir bakıma 21. yüzyılın kalkınma modeli olarak görülebilir. İnovasyon ile birleşen teknolojiyi üretmek bu modelin temelinde yer alıyor. Bu konuda liderlik eden ve bu

Köşe Yazıları

“Bak Şu İtalyanların Yaptığına?”

‘Paris Match’ta gördüm bu sinir bozucu fotoğrafı! Biz şehrin göbeğindeki koca koca ağaçları söküp, yerlerine AVM’ler, plazalar dikerken Stefano Boeri adlı mimarın yaptığına bakın! Neymiş? Stefano Boeri, yıl sonunda Milano’da

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply