Mobilleşen Temiz Enerji ve Yüzen Solar Adalar

Mobilleşen Temiz Enerji ve Yüzen Solar Adalar

ae_gunes_Zoneiland_Almere_600x400_tcm385-194386Almere, Amsterdam’ın doğusunda bulunan 2005’de 175 000 nüfusa sahip olan fakat 2030’da nüfusunun 350 000’e çıkacağı tahmin edilen Hollanda’nın yeni bir kasabası. Bu küçük kasaba 1975’ten itibaren kendini çevre dostu olarak konumlandırmayı başarmış olan Avrupa’nın çevreci kasabalarından biri.

2030’da beklenen nüfusa yine ekolojik bir hazırlık yapabilmek için cRRescendo Projesi kapsamında kolları sıvamış bulunmaktalar. 2003-2007 Bölgesel Çevre Planı’nda 6 yıl içersinde CO2 salınımını %20 azaltmayı kendine hedef olarak belirleyen kent, aynı zamanda 2020 yılına kadar enerji üretiminin %25’ini büyük ölçekli rüzgar santrallerinden karşılama taahüdün de bulunmakta. cRRescendo Projesi ile şehirde 4000 kadar insanın yaşayabileceği ya da çalışabileceği 1659 eko ev, 454 güneş evi, 104 pasif ev yapmayı planlamaktalar. Proje sayesinde 12 000 haneye ve 30 000 kişiye doğrudan ulaşmak ve projenin etkilerini ulaştırmak istiyorlar.

ae_gunes_Sun-island-Almere

Proje kapsamında hayata geçirmeyi planladıkları bir başka ilgi çekici bölüm ise mobilleşme potansiyeli üzerine geliştirilen temiz teknoloji tasarımları. Bu tasarımların ise şüphesiz en ilgi çekeni ise; Solar Almere Adası. Solar Adanın kurulmuş olduğu Noorderplassen-West, 2750 haneli bir banliyö yerleşimi. Bölgede bulunan yaklaşık 1097 hanenin sıcak su ve ısıtma ihtiyacı Solar Ada’da bulunan 6700m2’ye kurulu olan solar termal sistemden karşılanmakta. Bölgedeki 1000 hanenin elektrik enerjisi ihtiyacının tamamını güneş enerjisi ve biyokütle enerjisi tesislerinden karşılayabilmek için ise yaratıcı tasarımlar geliştirmeye devam edilmekte.

Kaynak: http://www.polis-solar.eu/

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Güneydoğu Anadolu Enerji Üssü Olmaya Hazır

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, yenilenebilir enerjide biyokütle ile güneşe yoğunlaştıklarını ve bölgenin “enerji üssü” olarak anılacağını söyledi.  Karahocagil, AA muhabirinin GAP bölgesindeki enerji projelerine

HABERLER 0 Comments

25 Milyon Euro’luk Katı Atık Projesi Balıkesir’de Başlıyor

Balıkesir Belediyesinde “Balıkesir Katı Atık Yönetimi Projesi”nin saha çalışmasının sonbaharda başlayacağı kaydedildi. 25 milyon Euroluk projenin, maliyeti ve çevresel boyutları bakımından Balıkesir Belediyesi’nin yapmış olduğu büyük projelerin başında geldiği bildirildi.

HABERLER 0 Comments

WWEA Başkanı Peter Rae Oldu

Dünya Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanlığına Peter Rae seçildi. Rüzgar enerjisi geleceğin en önemli enerji kaynakları arasında gösteriliyor. Bu gerçek doğrultusunda hareket eden ülkeler ve kurumlar da rüzgar enerjisinden daha fazla