Mobil Cihazların Şarj Problemine Çözüm Geliyor

Mobil Cihazların Şarj Problemine Çözüm Geliyor

Mobil cihazların daha uzun süre dayanan şarj sürelerine ulaşabilmesi için pil teknolojisinde geliştirmelerin hayata geçmesi gerekiyor. Bu konuda umut vaadeden bir çalışma da akışkan pil teknolojisi.

ae_depolama_akilli_telefon_verimli_sarjMIT araştırmacıları ucuz materyalden imal edilebilecek ve uzun süreli kullanımlara izin verecek akışkan piller geliştirmek için önemli adımlar attılar. Araştırmacıların örnek olarak ürettikleri avuç içi büyüklüğündeki pil ile, benzer boyuttaki pillere oranla üç kat daha fazla enerji depolamayı başardılar. Böylece akışkan pillerde, şu anda ticari olarak yaygın olarak kullanılan lithium-ion pillerden çok daha yoğun biçimde enerji depolanabileceğini kanıtlamış oldular.

Akışkan pil üretmek için araştırmacılar, farklı yoğunluğa sahip iki akışkan maddeyi, bir kanal içinden akacak şekilde bir araya getirdiler. Sıvılar, doğaları gereği birbirine karışmadan bir arada durabildikleri için pahalı yönetmlerle ayrıştırma yapmaya gerek kalmadı ve bu da pilin maliyetini büyük oranda düşürdü. Pilin içine konulan sıvılar ise likit brom ve hidrojen fuel. Ayrıca, brom çok ucuz bir sıvı olduğu için özellikle seçilmiş. Böylece pilin maliyeti en alt seviyede tutulmuş. Brom ile hidrojen arasındaki reaksiyon da büyük boyutta enerjiyi depolamak için ideal. Ancak araştırmacıların üstesinden gelmesi gereken bir problem var. İki sıvı arasındaki reaskiyon hızla azalıyor ve pilin ömrünü bitiriyor. Dolayısıyla, çok yüksek yoğunluklu enerji depolayabilmelerine rağmen bu piller, klasik ticari pillere göre çok daha çabuk ölüyorlar.

Araştırmacılar, pillerin ömrünü uzatacak bir çözüm bulduğunda, yeni teknoloji mobil cihazlarda kullanıma hazır hale gelecek. Bu da, cep telefonlarının, laptopların bugünkü standartlardan üç kat daha uzun süre şarj edilmeden çalışabilmesi anlamına gelecek.

Ayrıca teknolojinin daha geniş kullanım alanları da bulunuyor. Güneş ve rüzgar enerjisi panellerinde üretilen enerjinin depolanması da büyük maaliyetli bir problem. Bu sistemlerdeki piller çok pahalı ve yeterince büyük depolama alanı olmadığında, enerji boşa akıyor. Uzun ömürlü akışkan piller piyasaya çıktığında, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi sistemleri çok daha ucuza, çok daha fazla enerji depolayabilecekler. Bu da, evlerde ve sanayiede kullanılan enerjinin de ucuzlaması anlamına gelecek.

Kaynak: Intel

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

Enerji Verimliliğiyle 150 Milyar Liralık Kaynak Olasılığı

İbrahim Çağlar, Türkiye’nin enerjiyi her noktada verimli ve etkin kullanarak, 2023’e kadar 150 milyar lira kaynak oluşturmasının mümkün olduğunu söyledi. Dünyada enerji verimliliği olgusu giderek önem kazanırken, Türkiye’de bu konuda

HABERLER

Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesislerinin Taslak Tip Şartnamesi Yayınlandı

  Elektrik piyasasında lisanssız elektrik üretimine ilişkin yönetmelik kapsamında kurulu gücü 30 kwp’e (30 kwp dahil) kadar güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesislerinin taslak tip şartnamesi TEDAŞ tarafından yayınlandı. Şartname, güneş

HABERLER

Elektrik Üretiminde Rüzgar ve Biyogaz Santrali Katkısı

Ocak ve şubat ayında devreye alınan toplam 507 megawat’lık güce sahip 41 santral arasında 11 rüzgar, 2 biyogaz santrali yer alıyor. Anadolu Ajansı muhabirinin haberine göre, Türkiye’nin elektrikteki kurulu gücü, ocak ve şubat