Enerji Bakanlığı: Jeotermal Enerji Kapasitesi 114MW’tan 600MW’a Yükselecek

Enerji Bakanlığı: Jeotermal Enerji Kapasitesi 114MW’tan 600MW’a Yükselecek

YALOVA – Türkiye Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’nin Yalova’nın Termal ilçesinde düzenlediği ‘5686 sayılı jeotermal Kaynaklar ve doğal mineralli sular kanunu’ konulu çalıştayına katılan Bakan Yıldız, şu an 114 MW olan jeotermal kapasitesini 600 MW’a çıkarmayı planladıklarını açıkladı. 7000 MW’lık bir termal enerji kapasitesi yakalandığını da belirten Yıldız, planlanan yatırımların 3 yıl içinde hayata geçeceğini de sözlerine ekledi.

Termal Limak Hotel’de gerçekleşen toplantıda konuşan Bakan Yıldız, jeotermal enerjinin Türkiye’nin kendi öz kaynağı olduğuna söyledi. Türkiye’nin enerjisini ithal ettiğini ve bundan da memnun olmadıklarını dile getiren Bakan Yıldız, “Son derece olumsuz hava koşullarında ve çok sert soğuklarda, hatta yazın da çok sert sıcaklarda enerjiye olan ihtiyaç doğalgaz gibi kaynaklardan sağlanıyor. Şu anda elektrik üretiminin yarısı, bildiğiniz gibi zaman zaman yüzde 43’lere kadar iniyor, zaman zaman da yüzde 55’lere kadar çıkıyor, doğalgazdan kaynaklanıyor. Bundan hiçbirimiz memnun değiliz. İthal ettiğimiz bir kaynağı Türkiye’de kullandığımız elektrik kaynağı olarak görüyoruz. Memnun olmamakla iş bitmiyor yalnız. Onun gereğini yapmak lazım. Bizim her şeye mazeretimiz olabilir. Yalnızca ‘enerjimiz yok, Kusura bakmayın’ demeye mazeretimiz olmaz. O yüzden yerli ve yenilenebilir kaynaklarımızı harekete geçirmek istiyoruz. Su, güneş, rüzgâr, yerli kömür ve jeotermal gibi önem verdiğimiz kaynaklar var” dedi.

Yıldız: 7000 MW’lık bir termal enerji kapasitesi yakalandı

7000 MW’lık bir termal enerji kapasitesi yakalandığını söyleyen Bakan Yıldız, “Termal ısıyla alakalı bütün bu rezervleri ortaya çıkartmak, özel sektörün de kendi çaba ve gayretleriyle beraber bu rezerv alanını genişletmek için MTA son on yılda ödeneklerini yaklaşık 10 katına çıkarttı. Bu önemli bir şey. 2 bin metrelerden 25 bin metreler civarında bir sondaj miktarı yakalandı ve AK Parti hükümetlerimizle beraber 115 bin metre sondajlama tamamlanarak yaklaşık 1422 MW termik ısı enerjisi açığa çıkartılıyor. Böylece 3330 MW termal olan kullanılabilir ısı kapasitesi 4764 MW termale çıkartılarak ülkemizde görünür kapasitenin bu oranda arttığını söyleyebiliriz. Önceki geliştirdiklerimizle beraber de 7000 MW bir termal enerji kapasitesi yakalanmış oluyor. Bizim hedefimiz ise şu an için 114 MW olan jeotermal enerji kapasitemizi 600 MW’a çıkarmak” dedi.

Yıldız: Tüm yatırımlar 3 yıl içinde hayata geçecek

Rüzgâr, su kaynakları, jeotermaldeki türbin ve jenaratörlerin üretilmesiyle ilgili de bir hamle başlattıklarını kaydeden Bakan Yıldız konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bunların artık gelişen büyüyen ve ilerleyen Türkiye’de mutlaka belli bir teknolojiyle beraber yapılabiliyor olması lazım. Çünkü Türkiye, beyniyle, kalbiyle, vicdanıyla beraber de büyüyor. Her yönüyle beraber büyümesi lazım ki bir obez büyüme oluşmasın. Şu son 10 yıl içerisindeki Türkiye’nin gelişimi, gayri safi yurt içi hasılanın 3 katına çıkartılması, bütün bu rakamlarımızı teyit eden, bizi cesaretlendiren ve ileriye doğru daha da güven veren bir ortamda ilerliyor. Bütün bu yatırımları inşallah önümüzdeki 3 yıl içerisinde realize edilmiş olacak. Bunların lisanslanmasıyla alakalı da çalışmalar aynı şekilde devam ediyor.”

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Rüzgar Enerjisi Sektörü Yarışma Yönetmeliğini Bekliyor

Rüzgar sektörü yarışma yönetmeliğini bekliyor. Sonbahar’da hazır olacağı tahmin edilen yönetmeliğe ilişkin dile getirilen görüş ve önerilerin, TÜREB bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından raporlanıp ilgili kurum ve kuruluşlara en kısa zamanda

HABERLER

Eskişehir Tepebaşı’na 21,5 Milyon Euro’luk Hibe

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyü Projesi, Avrupa Komisyonu Akıllı Şehirler ve İnovasyon Projesi’nden 5 milyon euro hibe alma hakkı kazandı ve Türkiye’de akıllı şehir yaratılması konusunda önemli bir adım atıldı.

Enerji Verimli Ürünler 0 Comments

Özyeğin ScOLa Binası Enerji Verimliliği Yönüyle Dikkat Çekiyor

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen EKODesign Konferansı’nda, Türkiye’nin örnek enerji verimli binası olan Özyeğin Üniversitesi ScOLa binası anatomik olarak incelendi Enerji verimliliği, dünyada enerji yol haritalarında en

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply