Mısır’dan Güneş Enerjisi Projelerine 1 milyar Dolarlık Yatırım

Mısır’dan Güneş Enerjisi Projelerine 1 milyar Dolarlık Yatırım

Mısır önümüzdeki yıl dev güneş enerjisi projelerini hayata geçirmek için 1 milyar dolarlık yatırım yapacak.

sp_alamosa_metlife_10Mısır Yerel  Kalkınma Bakanı Adil Lebib bir konferansta yaptığı konuşmada, Mısır hükümetinin önümüzdeki yıl güneş enerjisine 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını söyledi.

Genç nüfus için istihdam yaratma zorunluluğu kendini iyice dayatan Mısır’da yeni hükümet güneş enerjisini ülkenin geleceği için oldukça önemli olarak görüyor. Ancak Bakan’ın yaptığı bu açıklama ile ilgili ayrıntı verilmedi.

Mısır 2020 yılına kadar enerji ihtiyacının yüzde 20’sini yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı hedefliyor. Bu hedef ülkede 750 megawatt kapasiteli rüzgar enerji santrali yapımına başlanması benzeri bazı büyük projelerin gelişimine katkı sağladı.

Güneş ışınları aydınlatmada kullanılacak

Mısır Ain Shams Üniversitesi’nden bilim insanları son dönemde güneş panellerinden farklı bir yararlanma yolu bulduklarını açıkladılar. Buna göre, güneş ışınları çatılara yerleştirilen özel olarak oluklandırılmış yarı saydam paneller ile şehrin sık yapılaşmadan kaynaklı karanlık yollarına yansıtılarak aydınlatılması sağlanıyor.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Güneş Enerjisiyle Üzüm Kurutma Tesisi Kuruldu

Sarıgöl’de üzüm üreticisi olan Ali İhsan ve Hüseyin Ülgen isimli kardeşler tarafından Türkiye’de ilk kez güneş enerjisi ve biokütle sistemiyle üzüm kurutma tesisi kuruldu. Sarıgöl’de üzüm üreticisi olan Ali İhsan

HABERLER

Türkiye’de Üretilen Yenilenebilirin 10 Katını Tek Alman Eyaleti Üretiyor

Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern Başbakanı Erwin Sellering ve beraberindeki heyet Türkiye’deki temaslarına devam ediyor. İlk ziyaretlerine İzmir’de başlayan heyet; deniz taşımacılığı, lojistik ve rüzgar enerjisi hakkında bilgi alışverişinde bulunmak için yine Arkas

HABERLER

Enerjide Avrasya Birliği Projesi

IAEE Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu:“Türkiye ve Azerbaycan’ın öncülüğünde 18 ülkeyi içine alan dev bir enerji birliği kurmayı hedefliyoruz” Enerjide uluslararası birliklerin dönemi başlıyor. Türkiye’nin de öncülüğünü gerçekleştirecek AVRASYA Enerji