Bakan Eroğlu Barajlardaki Doluluk Oranlarını Açıkladı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, barajlarda su sıkıntısı olmadığını belirterek, “İstanbul’da yüzde 74 olan içme suyu barajlarındaki doluluk oranı, Ankara’da yüzde 50 ve İzmir’de de yüzde 53’tür” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, hava sıcaklığının ülke genelinde mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam ettiği bugünlerde barajlarda doluluk oranının yüzde 50 ile 75 arasında olduğunu ifade ederek, bu oranın bazı barajlarda yüzde 90’a kadar ulaştığını söyledi. Eroğlu, üç büyük şehirdeki su durumuyla alakalı verdiği bilgide, “İstanbul’da yüzde 74 olan içme suyu barajlarındaki doluluk oranı, Ankara’da yüzde 50 ve İzmir’de de yüzde 53’tür” dedi.

Ülke genelinde bütün şehirlerde acil ihtiyaçlar doğrultusunda projelerin yürütüldüğünü ifade eden Eroğlu, Melen Sistemi ile İstanbul’a, Gördes Barajı’ndan acil içme suyu projesi ile İzmir’e su temin edildiğini, Ankara’ya su temin edecek Gerede Sistemi’nin de hızla devam ettiğini ifade etti. Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Uzun vadeli düşünerek 81 şehrimiz için İçme suyu Eylem Planı hazırladık.

Bu eylem planının hedefi, şehir merkezlerimizin asgari 2040, 2050, 2060 yıllarına kadar olan su ihtiyaçlarını temin etmektir. 2003 yılından bugüne kadar işletmeye aldığımız 49 adet içme suyu temini tesisi ile 34 milyon vatandaşımıza ilave içme suyu temin ettik.

İnşaatları devam eden 21 adet proje tamamlandığında yaklaşık olarak 15 milyon kişiye daha içme suyu sağlamış olacağız. Biz çok büyük düşündük, 2-3 yıl kurak olması halinde bile su sıkıntısı çekilmemesi için gerekli tedbirleri alıyoruz. Pek çok büyük şehrimizi birkaç koldan besliyoruz. Şu anda barajlarımız da su seviyesi iyi durumdadır. Misal olarak uzun yıllar su sıkıntısı çekmiş Bursa ilimizde doluluk oranları yüzde 90’a ulaştı. Herkes emin olsun ki biz kimseyi susuz bırakmayacağız, bunun için çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalar neticesinde son yıllarda hiçbir şehrimizde su sıkıntısı yaşanmamıştır.”

Vatandaşların su konusunda müsterih olmasını isteyen Eroğlu, “Ancak suyun olması bizi israfa sevk etmesin. Vatandaşlarımız israf etmeden, rahatlıkla su kullanabilirler” değerlendirmesinde bulundu.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Mikro HES’ler Ormancıların Yeni Enerji Kaynağı

Düzce’nin Yığılca ilçesindeki Karagöknar Orman İşletme Şefliği çalışanları, kendi imkanları ile yaptıkları gölette “Mini HES” kurarak elektik ihtiyaçlarını karışılıyor. Şehir merkezine 33, en yakın yerleşim yerine ise 24 kilometre uzakta

HABERLER

Biyoetanolun Türkiye’deki İlk Tesisinin Üretimi Durduruldu

2008 yılında Alkol Fabrikası’nın yan tesisi olarak kurulan ‘Biyoetanol Tesisi’nde, benzinli araçların çevreye olan zararını en aza indiren biyoetanol yakıtı üretilmeye başlandı. Test aşamalarının ardından üretilen 160 bin litre biyoetanol

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Aşağı Avusturya Yüzde 100 Yenilenebilir Enerjiye Geçti

Aşağı Avusturya kasım ayının ilk haftası itibarıyla tamamen temiz enerjiye geçiş yaptı. Dünyada yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçiş yapan kentler ve eyaletler var. Bu durum yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçişin

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply