Milli Rüzgar Türbinimiz 2013’de OSTİM’den Çıkacak

Yenilenebilir kaynakların ekonomiye kazandırılması çabasına katılan OSTİM’li girişimciler, geliştirdikleri 500 KW’lık rüzgar türbininde mutlu sona yaklaştı. Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi (MİLRES) Projesi kapsamında üretilecek türbin bu yılın sonunda elektrik üretmeye başlayacak.

ae_ruzgar_insidewindturbinePetrol ve doğalgaz kaynaklarının hızlı bir şekilde tükenmesi, alternatif enerji kaynaklarını gündeme taşırken alternatif enerji kaynaklarının başında rüzgar enerjisi geliyor.

OSTİM Teknoloji AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Sedat Çelikdoğan, AA Muhabirine yaptığı açıklamada yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye’de oldukça iyi durumda olduğunu belirterek rüzgar gücünden faydalanmak adına MİLRES Projesi’ni geliştirdiklerini söyledi.

MİLRES Projesi’ni 500 ve 2500 KW’lık iki türbin olmak üzere hazırladıklarını anlatan Çelikdoğan, TÜBİTAK’ın ilk etapta 500 KW’lık türbinin üretimini desteklediğini bildirdi. Proje tasarımının bitirilerek türbin parçalarının üretilmeye başlandığını dile getiren Çelikdoğan, türbini yüzde 100 yerli üretmeyi planladıklarını ifade etti.

”YENİ BİR YAN SANAYİ OLUŞUYOR”

Yerli türbini tamamlayarak bu yılın sonunda kuracaklarını söyleyen Çelikdoğan, şunları kaydetti:

”Her bir ürün için Türkiye’de sanayimizi kuruyoruz. Bir yan sanayi oluşturuyoruz. Mesela dişli kutusunu ve şaftı üretecek firma belli oldu. Firmaların yerli olmasını tercih ediyoruz. Kanadın tasarımı bitti ve imalata verildi. 2 metre boyunda olan rulman Türkiye’de yok. Sadece onu dışarıdan alacağız. Türbini bu yılın sonunda tamamlayıp İstanbul Terkos’ta kuracağız.”

TÜRKİYE’DEKİ RÜZGAR POTANSİYELİ VE KURULU GÜÇ

Rüzgar Enerjisi Potansiyeli Atlası’na göre, Türkiye’de 48 bin MW düzeyinde teorik rüzgar enerjisi potansiyeli bulunuyor. Bu potansiyelin 38 bin MW’ı karasal bölgelerde, 10 bin MW’ı da deniz üzerinde yer alıyor.

Santrallerde üretilen elektriğin fazlasını da şebekeye vermek suretiyle satmak mümkün. Mevcut elektrik şebeke altyapısı dikkate alındığında ise elektrik şebekesine bağlanabilir rüzgar enerjisi potansiyeli 10 bin MW olarak hesaplanıyor.

Türkiye’de bugün yaklaşık 2 bin MW’lık kurulu rüzgar santrali bulunuyor. Bu kurulu gücün önümüzdeki 10 yıl içinde 20 bin MW’a kadar çıkması bekleniyor.

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Enerji Raporu 2012’ye göre, Türkiye’de 2006 yılına kadar rüzgardan elektrik üretimi durağan ve düşük seviyelerde iken son beş yılda kurulu güçte büyük artış yaşandı. 2006 yılında 20,1 MW olan kurulu rüzgar santrali, 2011 yılında 1.805 MW’a kadar çıktı.

Türkiye kümülatif rüzgar kurulu gücü
Yıllar 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011
Kurulu Güç (MW) 8,7 18,9 18,9 18,9 20,1 20,1 20,1 65 207 333 801 1329 1805

DÜNYADA RÜZGAR ENERJİSİ

Dünya rüzgar enerjisi pazarına bakıldığında da kurulu gücün önemli ölçüde arttığı görülüyor. Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Enerji Raporu 2012’ye göre, 2011 yılı sonu itibariyle dünyadaki kurulu rüzgar enerjisi gücünün 239 bin MW seviyesine ulaştığı görülüyor.

Kaynak: Sabah

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Hal Binaları’nın Güneş Enerjisi Sistemleri Form Solar’dan

Selçuk Belediyesi Hal Binaları güneş enerjisi sistemi için Form Solar’ı tercih etti. Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi, Artemis Tapınağı gibi birçok zengin kültür varlığına ev sahipliği yapan İzmir’in Selçuk

HABERLER

Jeotermal Ülke Geleceğini Aydınlatacak

Türkiye’nin en önemli jeotermal sahalarına sahip Aydın’da kurulan dev tesisler ülkenin milli gelirine katkı sağlıyor. Enerjide dışa bağımlı olan Türkiye’nin geleceğe ümitle bakmasına neden olan tesisleri ise Aydın’da her geçen

HABERLER

Philips Geleneksel Ampulü LED’e dönüştürdü

Philips 40 watt’a eş değer yeni şeffaf LED lambasında, geleneksel ampulün şeklini, hızlı parlaklığını ve sıcak ışığını LED teknolojisiyle birleştirdi. Philips geleneksel akkor ampulu teknoloji ile buluşturarak LED’e dönüştürdü. Philips’in