Mikro Hidro Enerji Sistemler (Mikro-HESler) Hakkında Gerçekler

Mikro Hidro Enerji Sistemler (Mikro-HESler) Hakkında Gerçekler

ae_hidroenerji_arch_screw_mannpowerÜlkemizde çevresel ve sosyal dokuya olan etkileri nedeniyle pek çok tartışmanın odağı olan hidro enerji santralleri (HESler), MW değil de çok daha küçük ölçekte de uygulanabilir. Ve tüm enerji kaynaklarında olduğu gibi, ölçeklenebildiği ve noktasal olarak enerji temininde kullanılabildiği sürece, sosyal anlamda sağladığı faydaları ve çevresel zarar vermemeleri nedeniyle de önemlidirler.

Küçük ölçekli (mikro-hidro)lar hem verimli hem de güvenilir enerji kaynağıdırlar. Ama yatırım yapmadan önce göz önüne alınması gereken faktörlerin bilinmesinde de yarar var:

 

Verimlidirler: Mikro-hidrolar ile elektrik üretmek için dakikada 7 litre su debisine sahip bir kaynak ya da 60 cm’lik bir su düşüşü yeterlidir. Üretilen enerji 1,5 km uzağa kadar da taşınabilir.

Güvenilirdirler: Hidro enerji, güneş ve rüzgar gibi ölçeklenebilir diğer yenilenebilir enerji türlerinden farklı olarak sürekli bir üretimde bulunurlar. Verimleri elektrik tüketiminin arttığı kış dönemlerinde ise artar.

Düşük maliyetlidirler: Küçük ölçekli bir hidro yatırımının maliyeti 1.500 USD ile 20.000 USD arasında değişir. Bakım maliyetleri ise diğerlerine kıyasla çok düşüktür.

Şebeke elektriğine bağlanabilirler: Tükettiğiniz enerji ürettiğinizden fazla ise, üretim fazlası enerjiyi devlete 1 kilowatt’ı 13,3 USD  cent’ten satabilirsiniz. Bunun için mikro-hidro sisteminizi şebekeye bağlamanız ve bağlı bulunduğunuz özel elektrik dağıtım şirketinden izin almanız gerekecektir.

Tüm hidroenerji sistemleri gibi, mikro-hidroların da uygunlukları için saha çalışmasının çok doğru yapılması, güç kaynağı ile tüketimin yapılacağı nokta arasındaki mesafenin doğru hesaplanması gerekir. Akıntının gücü (suyun debisi, çıkış gücü ve düşüşü) dikkate alınması şarttır.

Güneş ve rüzgar enerjisi sistemlerinden farklı olarak, küçük hidro sistemlerde güç ihtiyacı arttığı zaman sistemi büyütmek mümkün olamaz.

Dikkate alınması gereken diğer bir nokta da, yaz aylarında artan hava sıcaklığına bağlı olarak, su kaynağının gücü azalacak ve daha az enerji üretilebilecektir. Bu nedenle planlamanın çok dikkatle yapılması gerekir.

Mikro-hidro sistemlerin çevreye etkisi minimal düzeydedir, ancak yine de inşaat başlamadan önce bunların hesaplanması gerekecektir. Bir kere, su kaynağının kendi akıntısına müdahale edilir, ki bu da yerel ekolojiye ya da alt yapıya zarar verebilir.

Ayrıca, mikro-hidro sistemlerde ilk yatırım maliyeti çok olmasa da, sonrasında bazı bakım maliyetleri olacağını da göz önüne almak gerekir.

Gelelim mikro-hidro sistemlerle ilgili bazı yanlış bilinenlere:ae_hidroenerji_floating-hydro-electric-barrel-generator-photo1

* Küçük nehirlerden yeteri kadar enerji elde edilemez
Doğrusu:  Enerji çıkışı 2 ana faktöre bağlıdır: suyun debisi (sistemden ne kadar su geçtiği) ve düşüşü (suyun türbine dikey düşüş mesafesi). Dakikada 7 litre su debi ya da 60 cm’lik bir su düşüşü üretime başlanması için yeterlidir.

* Büyük bir su rezervi gerekir
Doğrusu: Pek çok mikro-hidro sistemde çok az su rezervine gerek duyulabilir ya da hiç duyulmaz. Bu sistemlere “suyun gidişatına göre çalışan” sistemler denir. Ve bunun çevreye etkisi minimaldir.

* Hidro sistemler yerel eko-sisteme zarar verir
Doğrusu:  Doğru planlama yapıldığı zaman, nehirlerin içindeki ve etrafındaki hayatın etkilenmemesi için su seviyesi mutlaka belirli bir düzeyde tutulur.

* Mikro-hidro elektriği güvenilir değilirdir
Doğrusu:  Teknolojideki gelişmeler ( örneğin bakım gerektirmeyen su giriş ekipmanları ve transistörlü elektrikli ekipmanları) uzak noktalarda dahi bu sistemlerin güvenle çalışmasını sağlar. Sıklıkla da, yerel ana güç kaynaklarından da daha güvenlidirler.

* Üretilen elektrik kaliteli olmaz
Doğrusu: Kullanılan kontrol ekipmanları, inverterler ve alternatörler kaliteli ve son teknoloji ise, elde edilen gücün ana şebekeden daha yüksek kalitede olması mümkündür.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

ABD’den Temiz Enerji Endüstrisine Destek

Amerika’da güneş ve rüzgâr enerjisi adaptasyonunu sağlayan, temiz enerji üreten önemli firmalar için, vergi kredileri sağlanması gündemde. Amerika’da gerçekleşen son meclis oturumunda temiz enerji politikalarına ait önemli kararlar alındı. Ana

HABERLER

“Lisanssız Güneş Santrali Onayları Hızlandırılacak”

TEDAŞ Genel Müdürü Mükremin Çepni, lisanssız güneş santrali onaylarının hızlandırılacağını ve önlerinde biriken dosyaların iki ay içinde eritileceğini açıkladı. Türkiye’de merakla beklenen güneşe dayalı lisanssız elektrik üretim tesislerinin onaylarının hızlandırılması

Rüzgar enerjisi 0 Comments

“Türkiye Avrupa’da En Fazla Rüzgar Enerjisi Potansiyeline Sahip Ülke”

Almanya’nın liman kenti Hamburg’da, “Hamburg Rüzgar Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı ve Avrupa Rüzgar Konferansı” Almanya Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel’in de katılımıyla gerçekleştirildi. Fuara katılan AK Parti Konya