Migi Firması Aliağa’da Jeotermal Enerjisi Üretecek

Migi Firması Aliağa’da Jeotermal Enerjisi Üretecek

İzmir’in Aliağa ilçesi Samurlu Mahallesinde MTA jeotermal kuyularından jeotermal enerjisi üretilecek.

Geothermal energy, #10 Türkiye’nin jeotermal enerjisi potansiyeli biliniyor. Buna karşın, söz konusu potansiyelin yeterince değerlendirilmediği uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Son dönemde, jeotermal kuyularının yeniden ele alınarak, enerji üretilmesi çalışmaları yoğunlaşıyor.

www.gercekgundem.com’un haberine göre, 1997-1998 yıllarında Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından Aliağa’nın Samurlu Mahallesinde tespit edilen jeotermal kaynağı, 18 yıl aradan sonra faaliyete geçmek için gün sayıyor.

4 ayrı jeotermal kuyusunu kiralayan ve burada gerçekleşen arama ve test deneme çalışmaları sonucunda ortalama 90 derecelik 120 litre/saniye debisinde sıcak suya ulaşan ‘Migi’ adlı jeotermal enerji firması, ölçüm ve test çalışmalarının ardından bölgede elektrik enerjisi üretimine ve seracılık işletmesine hazırlanıyor.

 Uçar, “Aliağa’ya jeotermal yatırımlarını kazandırdık”

Bölgede devam eden çalışmalar hakkında bilgi veren Migi Jeotermal Enerji Proje Sorumlusu Nihat Uçar,“2010 yılında MTA’dan devraldığımız 30 bin dönümlük arazi arama ruhsatımız ile bölgede beş yıldır çalışmalarımız devam ediyor. Burada 4 ayrı kuyu üzerinde yürüttüğümüz çalışmalarda nihayet sona yaklaşıyoruz. Kuyularda ortalama 90 derece civarında sıcak suya ulaşıldı. Elde ettiğimiz bu kaynaklar üzerinden seracılık ve elektrik enerjisine yönelik yatırımlar yapacağız. Yasal olarak biz 5686 Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanununa tabiyiz. 30 yıllık kullanma hakkına sahibiz ve 10’ar yılda hizmet süremizi uzatıp toplamda 99 yıl işletme hakkımız var” dedi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’deki Enerjinin Dörtte Biri Şanlıurfa’dan Sağlanacak

Şanlıurfa’da kurulması planlanan güneş enerjisi santralinde, Türkiye’de kullanılan elektriğin dörtte birinin üretilmesi hedefleniyor. Yılın büyük bölümünü güneşli geçiren Şanlıurfa’da, tarım arazilerin dışında kalan alanlara güneş panelleri yerleştirilecek. Bölgedeki potansiyelden yararlanmak amacıyla GAP Bölge Kalkınma İdaresi,

HABERLER

Jeotermalde Otomasyonal Tasarruf Mümkün

Kütahya’nın Simav ilçesinde 13 bin konutun jeotermal enerjiyle ısınmasını sağlayan belediye, sisteme iki yıl önce ilave ettiği 590 bin liralık yeni teknolojiyle ayda 9 bin 500 liralık elektrik ile önemli

HABERLER

2020`de Yenilenebilir Enerjinin Payı Yüzde 26’ya Çıkacak

Uluslararası Enerji Ajansı’nın bir raporuna göre, 2020 yılında dünya elektriğinin yüzde 26’sı yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilecek.   Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Orta Vadeli Yenilenebilir Enerji Piyasaları Raporunda, politika belirsizlikleri ve iletim ağına