Migi Firması Aliağa’da Jeotermal Enerjisi Üretecek

Migi Firması Aliağa’da Jeotermal Enerjisi Üretecek

İzmir’in Aliağa ilçesi Samurlu Mahallesinde MTA jeotermal kuyularından jeotermal enerjisi üretilecek.

Geothermal energy, #10 Türkiye’nin jeotermal enerjisi potansiyeli biliniyor. Buna karşın, söz konusu potansiyelin yeterince değerlendirilmediği uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Son dönemde, jeotermal kuyularının yeniden ele alınarak, enerji üretilmesi çalışmaları yoğunlaşıyor.

www.gercekgundem.com’un haberine göre, 1997-1998 yıllarında Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından Aliağa’nın Samurlu Mahallesinde tespit edilen jeotermal kaynağı, 18 yıl aradan sonra faaliyete geçmek için gün sayıyor.

4 ayrı jeotermal kuyusunu kiralayan ve burada gerçekleşen arama ve test deneme çalışmaları sonucunda ortalama 90 derecelik 120 litre/saniye debisinde sıcak suya ulaşan ‘Migi’ adlı jeotermal enerji firması, ölçüm ve test çalışmalarının ardından bölgede elektrik enerjisi üretimine ve seracılık işletmesine hazırlanıyor.

 Uçar, “Aliağa’ya jeotermal yatırımlarını kazandırdık”

Bölgede devam eden çalışmalar hakkında bilgi veren Migi Jeotermal Enerji Proje Sorumlusu Nihat Uçar,“2010 yılında MTA’dan devraldığımız 30 bin dönümlük arazi arama ruhsatımız ile bölgede beş yıldır çalışmalarımız devam ediyor. Burada 4 ayrı kuyu üzerinde yürüttüğümüz çalışmalarda nihayet sona yaklaşıyoruz. Kuyularda ortalama 90 derece civarında sıcak suya ulaşıldı. Elde ettiğimiz bu kaynaklar üzerinden seracılık ve elektrik enerjisine yönelik yatırımlar yapacağız. Yasal olarak biz 5686 Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanununa tabiyiz. 30 yıllık kullanma hakkına sahibiz ve 10’ar yılda hizmet süremizi uzatıp toplamda 99 yıl işletme hakkımız var” dedi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Elektrikli Araçlara Yönelim Az

Elektrikli araçların kullanım oranındaki artış yavaş seyrediyor. Elektrikli araçların yola çıkışındaki gecikmenin nedenleri arasında; mevcut ürün gamının sınırlı olması, fiyatların eşdeğerdeki bir içten yanmalı motorlu araçtan çok daha yüksek olması,

Ulaşım 0 Comments

BMW ve Nissan İş Birliği

BMW ve Nissan araç şarj istasyonları için iş birliği yapıyor. Elektrikli otomobillerini bir süredir satışa sunan BMW ve Nissan hala şarj istasyonları konusunda yaygın bir çözüm sunabilmiş değil. İki şirket

HABERLER

Bu Lisenin Enerjisi Temiz Enerjiden Sağlanacak

Ankara’da yenilenebilir enerjinin kullanılacağı teknik ve endüstri meslek lisesi yapılacak. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından binalarda enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik hazırlanan proje kapsamında, Ankara’da yenilenebilir enerjinin kullanılacağı teknik ve