“Mevcut Enerjimizi Daha İyi Kullanmak İçin Seferber Olmalıyız”

“Mevcut Enerjimizi Daha İyi Kullanmak İçin Seferber Olmalıyız”

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye enerji fakiri bir ülke. Her şeyden önce mevcut enerjimizi daha iyi kullanmak için seferber olmalıyız” dedi.

35. Enerji Verimliliği Haftası kapsamında düzenlenen 7. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı bugün başladı. Forumda konuşan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye enerji fakiri bir ülke. Her şeyden önce mevcut enerjimizi daha iyi kullanmak için seferber olmalıyız” dedi. Albayrak, enerji verimliliği meselesinin toplum, ilgililer ve vatandaşlar tarafından çok iyi bilinmediğine dikkat çekerek, “Meselenin layıkıyla bilinmesi elzem. Niyetimiz bu konudaki çalışmalarımızla farkındalığı daha ileri noktaya taşımaktır. Basit alışkanlıklarımızı değiştirerek, büyük miktarlarda tasarruf etmemiz mümkün. Binalara ısı yalıtımı yapmalıyız” şeklinde konuştu.
Albayrak, enerji verimliliğinin stratejik ve milli hassasiyet gerektiren bir konu olduğunun altını çizerek, “Bugün itibarıyla Türkiye, enerji konusuna her zamankinden fazla eğilmeli. Hepimize büyük sorumluluk düşüyor” diye konuştu.

Albayrak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı noktasında çok önemli adımlar atıldığına dikkat çekerek, Türkiye’nin yenilenebilir enerjide kapasite artışı sağladığını, yenilenebilir enerji kaynakların tamamında daha verimli faydalanmaya devam edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz da Forum’da yaptığı konuşmada, verimliliğin kulağa hoş gelen, destek gören pozitif bir kavram olduğuna işaret ederek, “Tüm dünya bu kavramların değerini daha iyi anlıyor” dedi.

Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Etem Karakaya forumda yaptığı konuşmada, “Paris Anlaşması’ndan sonra, önümüzdeki dönem çok farklı olacak. Enerji projeksiyonları değişecek. Yeni bir çağa giriyoruz. İş dünyası ve kamu yönetimi buna hazır olmalı. 187 ülke sera gazı azaltma taahhüdünde bulundu. Belediyeler, şirketler ciddi yükümlülükler aldı. Çok güçlü aktörler devrede. Şirketler gelecek hedeflerini değiştirmeye başladı. Böyle bir sera gazı azatlımı dünyayı değiştirecektir. Gelecek özellikle enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiyle olacak. Düşük karbonlu iklime dirençli kalkınma modeli geçerli olacak” şeklinde konuştu.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

SEDAŞ’ta Planlı Enerji Kesintilerini SMS İle Bilgilendirme Dönemi

SEDAŞ, enerji dağıtım alanı içerisinde yer alan, Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce illerinde, herhangi bir yerde yaşanan planlı enerji kesintilerini, en hızlı şekilde bildirmek amacıyla, abonelerini SMS ile bilgilendiriyor. Tüketici

HABERLER

ODTÜ Endüstri Mühendisliği’ne Rüzgar Ödülü

26-28 Haziran 2013 tarihleri arasında İstanbul’da Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği ile Institute of Industrial Engineering ortak kongresinde yapılan öğrenci proje yarışmasında birincilik ve ikincilik ödüllerini ODTÜ Endüstri Mühendisliği öğrencileri

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Güneş Enerjisi Kapasitesi Artıyor

GlobalData tarafından yayınlanan geleceğe yönelik projeksiyona göre 2025 yılında kurulu fotovoltaik güneş enerjisi kapasitesi küresel bazda 756,1 GW seviyesine ulaşacak. Güneş enerjisinin uluslararası ölçekte büyümeyi sürdüreceği uluslararası kuruluşların yayınladığı raporlar

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply