“Mevcut Enerjimizi Daha İyi Kullanmak İçin Seferber Olmalıyız”

“Mevcut Enerjimizi Daha İyi Kullanmak İçin Seferber Olmalıyız”

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye enerji fakiri bir ülke. Her şeyden önce mevcut enerjimizi daha iyi kullanmak için seferber olmalıyız” dedi.

35. Enerji Verimliliği Haftası kapsamında düzenlenen 7. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı bugün başladı. Forumda konuşan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye enerji fakiri bir ülke. Her şeyden önce mevcut enerjimizi daha iyi kullanmak için seferber olmalıyız” dedi. Albayrak, enerji verimliliği meselesinin toplum, ilgililer ve vatandaşlar tarafından çok iyi bilinmediğine dikkat çekerek, “Meselenin layıkıyla bilinmesi elzem. Niyetimiz bu konudaki çalışmalarımızla farkındalığı daha ileri noktaya taşımaktır. Basit alışkanlıklarımızı değiştirerek, büyük miktarlarda tasarruf etmemiz mümkün. Binalara ısı yalıtımı yapmalıyız” şeklinde konuştu.
Albayrak, enerji verimliliğinin stratejik ve milli hassasiyet gerektiren bir konu olduğunun altını çizerek, “Bugün itibarıyla Türkiye, enerji konusuna her zamankinden fazla eğilmeli. Hepimize büyük sorumluluk düşüyor” diye konuştu.

Albayrak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı noktasında çok önemli adımlar atıldığına dikkat çekerek, Türkiye’nin yenilenebilir enerjide kapasite artışı sağladığını, yenilenebilir enerji kaynakların tamamında daha verimli faydalanmaya devam edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz da Forum’da yaptığı konuşmada, verimliliğin kulağa hoş gelen, destek gören pozitif bir kavram olduğuna işaret ederek, “Tüm dünya bu kavramların değerini daha iyi anlıyor” dedi.

Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Etem Karakaya forumda yaptığı konuşmada, “Paris Anlaşması’ndan sonra, önümüzdeki dönem çok farklı olacak. Enerji projeksiyonları değişecek. Yeni bir çağa giriyoruz. İş dünyası ve kamu yönetimi buna hazır olmalı. 187 ülke sera gazı azaltma taahhüdünde bulundu. Belediyeler, şirketler ciddi yükümlülükler aldı. Çok güçlü aktörler devrede. Şirketler gelecek hedeflerini değiştirmeye başladı. Böyle bir sera gazı azatlımı dünyayı değiştirecektir. Gelecek özellikle enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiyle olacak. Düşük karbonlu iklime dirençli kalkınma modeli geçerli olacak” şeklinde konuştu.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’de 73 Güneş Enerji Tesisi Kuruldu

Yılın 9 ayında güneş enerjisiyle elektrik üretimi için bin 705 başvuru yapıldı, 73 tesis kuruldu. Enerji Bakanı Yıldız, “27 bölge için toplam 6 milyar euroluk talep geldi” dedi. Türkiye güneş enerji

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Suudi Arabistan’a Tarihinin İlk Rüzgar Türbini Ocak 2017’de Kurulacak

Suudi Arabistan’da Ocak 2017’de kurulacak olan olan ilk rüzgar türbini, ülkeye gönderildi. Suudi Arabistan’da Pazar günü yayınlanan basın bültenlerine göre, ülkenin ulusal petrol ve doğalgaz (ve dünyanın en değerli) şirketi olan Saudi

HABERLER

Almanya’da Yenilenebilir Enerji Kapasitesi Yüzde 23 Artacak

Almanya’nın yenilenebilir enerji kapasitesinin 2019 yılına kadar yüzde 23 artacağı tahmin ediliyor. Almanya yenilebilir enerjide dünya ortalamasının çok üstünde gerçekleştirdiği yatırımları daha da artırmak niyetinde. Yenilenebilir enerji konusunda hedeflerini sürekli

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply