Mersin’de Çöpler Elektriğe Dönüşüyor

Mersin’de Çöpler Elektriğe Dönüşüyor

Mersin’de 43 bin konutun enerji ihtiyacı çöpten karşılanıyor.

Modern kentlerin en büyük sorunlarından biri olan çöp yığınlarına çözüm olarak çöplerden elektrik üretimi Türkiye’de de giderek yaygınlaşıyor. Böylece, çöpler kentler için bir sorun olmaktan çıkıyor. Ayrıca, konutların elektrik ihtiyacı karşılanmış oluyor.

enerjienstitusu.com’un haberine göre, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nce hayata geçirilen Entegre Katı Atık Değerlendirme, Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisleri’nde işlenen çöpler elektriğe dönüşüyor.

Çöpten elde edilen elektrik 43 bin konutun enerji ihtiyacını karşılıyor. 24 bölümden oluşan 10 megawatt kapasiteli tesis, şimdilik 6 megawatt enerji üretiyor.

Elektrik üretiminde açığa çıkan ısı enerjisiyle seraları ısıtan tesis, topraksız tarım ve balık yetiştiriciliği gibi alanlara da katkı sağlayacak.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Oldu

Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu`nun kendisine sunduğu yeni kabine listesini onayladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni

HABERLER

Güneş Enerjisi ile Çalışan Retina Tasarlandı

Stanford Üniversitesi’nin İsrailli ve Amerikalı araştırmacıları yeni bir çalışmaya imza atıyorlar. Araştırmacılar, retina hastalıklarının sebebiyet verdiği körlük tedavisinde de kullanılabilecek, gözdeki sinir hücrelerini canlandıran, güneş enerjisi ile çalışan retina tasarımı

HABERLER

Elektrikli Araçlar Ünlü İsimler Tarafından da Tercih Edilmeye Başlandı

Elektrikli otomobiller, son dönemde yollara çıkmaya başladı. Elektrikli otomobille yeni tanışanlar arasında işadamı Ali Sabancı, THY Genel Müdürü Temel Kotil ve Teknik Direktör Fatih Terim gibi tanınmış isimler de var.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply