Mekke’nin Güneşi Petrolün de Alternatifi Olacak

Milyonlarca Müslümanların her sene Haç görevi nedeniyle ziyaret ettiği Mekke, yakında İslam dünyasından güneş enerjisi profesyonelleri tarafından da sıklıkla ziyaret edilecek bir yer olabilir.

Mekke Belediye Başkanı Osama al-Bar tarafından yapılan açıklamada 5 Ocak 2013 tarihinde yapılacak olan ihale ile en az 20 şirketin katılmasının beklendiği 100 megawatt kapasiteli bir güneş santrali kurulacağı bildirildi. Senelik 385 gigawatt-saat  güç kapasiteli Mekke güneş enerjisi santrali, Suudi Arabistan’ın yenilenebilir enerjiden elde edilen ilk büyük ölçekli santrali olacak. 16 Eylül’de Riyad’da verdiği bir röportajda “Amacımız Suudi Arabistan hatta bütün İslam aleminde kendi güç santraline sahip ilk şehir olmak”  diyen al-Bar’ın bu demeci, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı konumundaki Suudi Arabistan’ın  enerji kaynaklarını çeşitlendirmeyi hedefi ile de örtüşüyor.

Merkezi hükümet, ülkede fotovoltaik endüstrisini geliştirmek amacıyla 109 milyar dolarlık yatırım yaparak, Suudi Arabistan’ın enerjisinin üçte birinin 2032 sonu itibarı ile güneşten karşılanmasını planlıyor. Bu miktar, neredeyse geçtiğimiz sene dünya genelinde yapılmış olan 136 milyar dolarlık toplam yatırıma eşit.

Konu hakkında görüşü sorulan Uluslar arası Yenilenebilir Enerji Ajansı Genel Direktörü Adnan Amin “Bu proje Mekke’nin önemi düşünülürse son derece vizyoner” diye konuştu. Londra’da 18 Eylül tarihli bir toplantıda konuşan Amin “Aslında hesap son derece basit. 25 yıl içinde ülke net elektrik ithalatçısı durumuna gelecek. Bu durumda yenilenebilir enerji de çok daha ucuz bir alternatif olacak” dedi.

Yıllık gelirinin %86’sı petrola bağlı olan Suudi Arabistan’da yenilenebilir enerjilerin payı, geçtiğimiz sene %1’in altında idi.  Doğal gaz arama çalışmalarını arttıran ve güneş ve nükleer enerji konusunda yatırımlar yapan ülke, şu anda Avrupa’nın 2 katı güneşlenme oranına sahip.  Güneş ışınımının metrekare başına 4,5 ile 7 kw arasında olması nedeniyle son derece büyük bir potansiyel olan ülkede, adı geçen projeyi Kral Abdullah Atom ve Yenilenebilir Enerji Dairesi yürütüyor. Kurum, hükümete ait olan petrol şirketi Aramco tarafından destekleniyor.

Şu anda Saudi Binladin Grup ve ACWA Power tarafından da takip edilen projenin 2013 Haziran ayında başlaması ve 5 yıl içinde bitmesi hedefleniyor.

Haber, şu anda enerjide %70 dışarı bağımlı olan ve yıllık enerji ihtiyacının %1’den çok daha azını güneşten elde eden Türkiye’yi de oldukça ilgilendiriyor. Zira 2032 yılı için %30’dan fazla yenilenebilir enerji koymuş olan Suudi Arabistan’ın aksine, ülkemizde henüz daha bu kadar net ve yüksek hedefler henüz konulabilmiş değil. Haberin diğer bir ilginç yanı da, Suudi Arabistan hükümetinin güneş enerjisi yatırımlarını en az nükleer kadar önemsemiş olması ve bir petrol şirketi olan Aramco tarafından da desteklenmesi. Oysa ülkemize baktığımızda, 600 megawatt ile sınırlandırılmış bir güneş enerjisi kapasitesi ve bu kapasiteleri gerçekleştirmesi beklenen yatırımcıların önüne her geçen gün artarak eklenen engeller fosil yakıtlar lobisinin değil destek, tüm gücü ile köstek olduğunun da net göstergesi.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Elektrikli Otomobilin Babayiğidi Amerika’nın Gündeminde

TEB, elektrikli araç geliştiren genç babayiğit İsmail Berber’in önünü açtı. Berber’e girişimciliğin alfabesini öğreten bankanın reklam filmi tuttu. İsmail’in kapısını artık ABD’li firmalar çalıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli araç

Sürdürülebilirlik 0 Comments

BASF Çevreci “Karbon Nötr” Piknik Gerçekleştirdi

BASF, çalışan ve ailelerinin katıldığı piknikte bu yıl da sürdürülebilir bir gelecek için “Karbon Nötr” uygulaması gerçekleştirdi. Dünyada sürdürülebilirlik yaklaşımı, şirketlerin itibarını belirleyen kriterlerden birini oluşturmaya başladı. Özellikle Avrupa’da tüketiciler

HABERLER

Almanya’ya Kar Getiren Rüzgar Enerjisi

Dünya piyasasında ise ekonomik sıkıntılar nedeniyle rüzgar enerjisine Almanya’daki kadar yatırım yapılmadı. Dünya piyasasında ise ekonomik sıkıntılar nedeniyle rüzgar enerjisine Almanya’daki kadar yatırım yapılmadı. Ancak Alman şirketlerinin gözü bu yıl