Marka Grup Besi’den Güneş Enerjisi Santrali Yatırımı

2003 yılından bu yana kaliteli ürünleri en uygun fiyatlarla tüketiciye sunma vizyonuyla hareket eden Marka, bölgesindeki yeniliklerin de öncüsü olmaya devam etmekte.

ae_gunes_else_enerji2Marka, yaptığı güçlü yatırımlarla, kurulduğu günden bu yana istikrarlı bir şekilde büyümesini sürdürmekte. Bugün bölgenin Sivas ve Tokat İl ve İlçelerinde 37 Şubesi 1200 çalışanı ile yaklaşık 40.000 m² lik mağaza büyüklüğüne sahip.

Marka, yenilikçi ve çevreci vizyonu ile de bölgede adından sıkça söz ettirmekte. Bilindiği üzere Sivas – Ankara Karayolu üzerinde 550 bin metrekarelik arazi üzerinde kurulan Anadolu’nun en büyük besi çiftlikleri arasında gösterilen ve 12 Milyon TL yatırımla hayata geçirilen Marka Grup Besi Çiftliği de yakın zamanda faaliyete geçmiştir. Marka, besi çiftliğine yaptığı yatırımı bir adım daha öteye götürerek çiftlik içerisine 500 kWp kapasiteli güneş enerji santrali kurma kararı almıştır. Bir ilke daha imza atan Marka,  bölgenin ilk güneş enerji santralini hayata geçirecek olmanın mutluluğunu yaşamaktadır. Kurulacak olan güneş enerji santrali gerek Sivas ve çevresindeki yatırımcılara gerekse de bölgemizdeki üniversitelere yol gösterici olacaktır.

Güneş enerji santralinin kurulumu ile ilgili anlaşma 20 Şubat’ta Marka Grup genel merkezinde yüklenici firmalar Else Enerji ve Sivas Aktif Enerji’nin de katılımıyla imzalandı.

Tesis ile ilgili ön izin daha önce ÇEDAŞ tarafından verilmiş idi. Sözleşmenin imzalanmasının ardından nihai izin ve onaylar için de süreç başlamış oldu. Tesisin kurulumunun mayıs ayı sonunda tamamlanması planlanıyor. Güneş enerji santrali devreye girdiğinde bölgedeki büyük yenilenebilir enerji tesislerinden bir tanesi olacak.

Tesis ile ilgili olarak Marka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Halis KAPLAN şunları söyledi:

“Marka Grup olarak ilk kurulduğumuzdan beri ilklerin öncüsü olma vizyonuyla hareket ettik. Yapmış olduğumuz bu yatırım da yine bölgedeki ilklerden bir tanesi olacak. Yatırım kararını alırken önceliğimiz çevresel duyarlılığımızı göstermek ve karbon salımı konusunda bir adım atmak oldu. Bunun yanında artan elektrik fiyatları da bir başka etken elbette. Kurulacak tesisin yılda üreteceği elektrik miktarının 700.000 kWh ila 750.000 kWh seviyelerinde olacağını bekliyoruz. Üretilecek bu elektrik ile marketlerimizin ve besi çiftliğimizin elektrik tüketimlerine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Tesisin amortisman süresini aslına bakılırsa Türkiye’deki elektrik fiyat artışları belirleyecek. Şu anda yapılan hesaplamalar 7-8 yıl seviyelerinde olabileceğini gösteriyor. 25 yıl performansı garanti edilen bir yatırım için bu amortisman süresi oldukça cazip, güneş enerji santrali yatırımlarımıza kademeli olarak devam edeceğiz.

Güneş enerji santrali yatırımı hem bizim için hem de ülkemiz için oldukça yeni bir konu. Bu sebeple tesisin kurulumunu yapacak firmayı seçerken oldukça titiz davrandık. Tesisin kurulumu için yerli ve yabancı 15’ten fazla firma talip oldu. Değerlendirmelerimiz sonucunda Else Enerji ve Sivas Aktif Enerji ortaklığında karar kıldık. Else Enerji’nin deneyimi ve güçlü referansları onları seçmemizde bizim için belirleyici sebepler oldu. Sivas Aktif Enerji de zaten bölgemizin bilinen ve güvenilen mühendislik firmalarından bir tanesi, süreci ilerletmemizde bize oldukça katkısı oldu. kurulucak olan enerji santrali, bölgemize yeni bir ivme kazandıracğı kanatindeyiz…sivas ve bölgemizden aldığımız güçle sivasımıza yatırımlara devam edeceğiz.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Nakit çok kâr yok”

Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir:  “BEDAŞ orta ölçekli banka gibi. Kârı düşük olsa da, yüksek nakit akışıyla dağıtım şirketleri  ilgi görüyor.” Ortaklarıyla birlikte 10 milyonun üzerinde aboneye elektrik dağıtımı gerçekleştiren Limak

HABERLER

Turseff Tarafından RENSEF’te Otel Teknik Müdürlerine Enerji Yönetimi İle İlgili Eğitim

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı Turseff ve OTMF işbirliği ile eğitim programı düzenlenecektir. Eğitim kapsamında, enerji yönetimi ile ilgili teknik bilgiler; otel teknik müdürleri, yöneticileri ve turizm camiasına aktarılacaktır. RENSEF

HABERLER 0 Comments

Yeni Tesla Otomobil 25 Bin Dolara Alınabilecek

Tesla otomobillerinin fiyatı standart benzinli otomobillere oranla çok yüksek kalıyor. Elektrikli araçların en büyük handikaplarından biri yüksek fiyatlar. Üretici kuruluşlar da bu konuya yönelik çözüm arıyor. www.mynet.com’un haberine göre, elektrikli