Mardin’e 10 Milyon Euro’luk Temiz Enerji Yatırımı

Mardin’e 10 Milyon Euro’luk Temiz Enerji Yatırımı

Türkiye’de 10 yılda yenilenebilir enerji sektörüne 4 milyar dolarlık yatırım yapılacağı belirtildi- Avrupa Türk İşverenler Birliği Başkanı Özmen :- “Türkiye’de güneş enerjisi sektöründe 3 bin megavat yatırım yapacağız”- “Bu yılın sonunda Mardin’de 10 milyon avroluk bir yatırım yapılacak. Akabinde devamı gelecek”

ae_finans_yenilenebilir_enerji_yatirimTürkiye’de yenilenebilir enerji sektörüne 10 yıl içerisinde 4 milyar dolarlık yatırım yapılacağı bildirildi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere beraberindeki Alman girişimcilerle Mardin’e gelen Avrupa Türk İşverenler Birliği (ETUV) Başkanı Şeyhmus Özmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çözüm süreci ile sağlanan huzurlu ortamın yatırımcıların ilgisini arttırdığını belirtti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde çok büyük projeler gerçekleştirmeye çalıştıklarını kaydeden Özmen “Sayın Başbakanımızın başlattığı barış süreci ile biz de buraya yatırım getirmeyi planlıyoruz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde çok büyük projeler gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Barış gelince huzur gelir. Huzur içinde insanların bir arada yaşayabilmesi için de insanların çalışması lazım. Birbirlerine kenetlenmesi lazım. Bize düşen görev bu kenetlenmeyi sağlamak. İstiyoruz ki Mezopotamya Ovası barış ve sanayi ile birleşsin” dedi.

Özmen, Türkiye’de 10 yıla yayılmak üzere 4 milyar dolarlık yenilenebilir enerji kaynağı yatırımı yapılmasının planlandığını ifade ederek, bu projede Sagap Şirketi’nin öncülüğünde Avrupa’dan birçok şirketin buluştuğuna dikkati çekti

Yaklaşık 10 yıl önce Edirne’den Van’a, Sinop’tan Antalya’ya kadar Türkiye’nin rüzgar enerjisi haritasını çıkardıklarını kaydeden Şeyhmus Özmen, şöyle konuştu:

“Türkiye’de güneş enerjisi sektöründe 3 bin megavat yatırım yapacağız. Bu da yaklaşık 4 milyar dolarlık bir yatırımdır. Bunun yüzde 80’ini Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illerde yapmayı planlıyoruz. Bunu için altyapı oluşturuyoruz. Bundan 10 yıl önce yenilenebilir rüzgar enerjisinde çalışma yürüttük ve ardından yaklaşık 8 milyar dolarlık bir yatırım söz konusu oldu. Biz de bu sektörde yaklaşık 400 megavatlık 500 milyon dolarlık bir yatırımımız oldu.”

“Mardin’de 10 milyon avroluk bir yatırım yapılacak”
Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamak için çok büyük harcama yaptığını, bütçe açığının yüzde 80’inin enerjiden kaynaklandığını bildiren Özmen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“10 yıl içinde yenilenebilir enerji kaynaklarını yeterli ölçüde kullanırsak Türkiye’de enerji açığı azalır. Bu nedenle rüzgar, güneş ve suyu iyi kullanmamız lazım. Dışarıya bağımlı olmamak lazım. Hep kendi kaynaklarımızı kullanırsak dışarıya harcadığımız parayı kendi memleketimizin kalkınması için kullanabiliriz. Hedefimiz bu… Bu yılın sonunda Mardin’de 10 milyon avroluk bir yatırım yapılacak. Akabinde devamı gelecek. İnşallah ilk kazmayı burada biz vuralım. Kendi doğup büyüdüğüm şehir olduğu için inşallah burada ileriye yönelik bir tesisi hayata geçireceğiz.”

Merkezi Almanya’da bulunan Solar Pac Şirketi’nin Genel Müdürü Peer Günzel ise Türkiye’de birkaç proje gerçekleştirmek istediklerini, bunların başında güneş enerjisi sektörünün geldiğini söyledi.

Günzel, Türkiye’nin yenilenebilir enerjide konumunun çok iyi olduğuna işaret ederek, “Özellikle güneşte Türkiye’nin önemli bir potansiyeli var. Biz bu potansiyeli değerlendirerek burada çalışmayı arzu ediyoruz. Şimdilik bir araştırma yapıyoruz. Ardından altyapı oluşturup çalışmalarımıza başlayacağız” diye konuştu.

Kaynak: AA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Akkuyu İçin Hesaplanan Maliyetler Doğru mu?

Akkuyu nükleer santrali için son olarak mimari görseller yayınlandı. Peki bu proje ne kadar karlı, ne kadar karlı değil? Basit birkaç matematik işlemi bile Akkuyu santralinin çok pahalı olduğunu gösteriyor.

HABERLER

Almanya’da Tamamen Yeşil Elektrik Enerji Şebekesi Kuruldu

Yeşil enerji içeren şebeke oluşturmak artık günümüzde neredeyse standart hale gelmiş durumda ama tamamen yeşil enerjiden oluşan bir şebeke oldukça zor.   Yenilenebilir enerji konusunda artık her gün bir yenilikle karşılaşıyoruz. Bütün bu yenilikler

HABERLER

Manavgat’ta 8000 Konutun İhtiyacı Çöpten Karşılanabilir

Antalya’nın Manavgat ilçesinin çöplerinin, kurulan bertaraf tesislerinde elektrik enerjisine dönüştürüleceği belirtildi. Antalya’nın Manavgat ilçesinin çöplerinin, kurulan bertaraf tesislerinde elektrik enerjisine dönüştürüleceği belirtildi. Manavgat Çevre Koruma Turizm Alt Yapı Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği (MATAB)