Malatya’da Katı Atıklardan Elektrik Üretilecek

Malatya’da Katı Atıklardan Elektrik Üretilecek

50 bin hane ve 250 bin nüfusun elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde 10 MW elektrik üretimi yapılacak.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, il genelinde katı atıkları 4 ayrı prosesten geçirilerek bertarafını sağlayan ve bu atıklardan 3 farklı teknoloji ile elektrik enerjisi üretmeyi hedefleyen Entegre Çevre Projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Denetim Komisyonu tarafından yapılacak olan denetim ve izin sürecinden sonra yapımına başlanacak olan tesisin bitmesiyle birlikte 50 bin hane ve 250 bin nüfusun elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde 10 MW elektrik üretimi yapılacak. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılacak olan tesisin yaklaşık 52 milyon TL’ye mal olacağı ve enerji üretim cirosu üzerinden Belediye’ye yüzde 10 oranında gelir sağlanacağı kaydedildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, yaptığı açıklamada, 5 ilçeye kurulacak aktarma istasyonu ile birlikte Çevre Entegre Tesisinin Türkiye’de ilk ve model bir proje olduğunu belirerek “Malatya genelinde toplanan yaklaşık 650 ton evsel atık, tesislere getirilerek ayrıştırmaya tabi tutulacak. 3 farklı teknoloji ile elektrik üretimi yapılacak. Çevreye yayılan kötü koku ve görüntü kirliliği gibi olumsuzlukların ortadan kalkması, kaynak çeşitliliğinin artırılması, yeni istihdam alanı yaratılması, yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimi amaçlı kullanımının yaygınlaşması sağlanmış olacaktır” dedi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

8,48 MW’lık HES Projesi Üretime Başladı

Akfen Holding’e bağlı Akfen Hidroelektrik Santrali Yatırımları A.Ş.’nin ortaklığı olan BT BORDO Elektrik Üretim’in, Trabzon ili, Köprübaşı Mevkii’nde bulunan 8,48 MW kurulu güç kapasitesine sahip YAĞMUR HES Projesi, 27 Kasım 2012

HABERLER

BASF, Yeni Havaalanı İçin Enerji Verimliliği Çözüm Önerilerini Paylaştı

BASF, enerji verimliliği, ısı yalıtımı, su ve atık yönetimi gibi alanlarda dünyadan örnekler göstererek çözüm önerilerini paylaştı. İstanbul’da üçüncü havaalanı yapılması tartışmaları sürerken, şimdiden alt yapı çalışmalarının yol haritası belirleniyor.

HABERLER

Sivas’ta Güneş Enerji Sistemi Yaygınlaşıyor

Sivas İl Özel İdaresi, 2014 yılı yatırım programın da güneş enerjisi ile çalışan sistemler için dev bir bütçe ayırdı. Sivas İl Özel İdaresi tarafından projelendirilen güneş enerjili sistemi yaygınlaşacak. Geçtiğimiz

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply