Malatya’da Katı Atıklardan Elektrik Üretilecek

Malatya’da Katı Atıklardan Elektrik Üretilecek

50 bin hane ve 250 bin nüfusun elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde 10 MW elektrik üretimi yapılacak.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, il genelinde katı atıkları 4 ayrı prosesten geçirilerek bertarafını sağlayan ve bu atıklardan 3 farklı teknoloji ile elektrik enerjisi üretmeyi hedefleyen Entegre Çevre Projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Denetim Komisyonu tarafından yapılacak olan denetim ve izin sürecinden sonra yapımına başlanacak olan tesisin bitmesiyle birlikte 50 bin hane ve 250 bin nüfusun elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde 10 MW elektrik üretimi yapılacak. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılacak olan tesisin yaklaşık 52 milyon TL’ye mal olacağı ve enerji üretim cirosu üzerinden Belediye’ye yüzde 10 oranında gelir sağlanacağı kaydedildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, yaptığı açıklamada, 5 ilçeye kurulacak aktarma istasyonu ile birlikte Çevre Entegre Tesisinin Türkiye’de ilk ve model bir proje olduğunu belirerek “Malatya genelinde toplanan yaklaşık 650 ton evsel atık, tesislere getirilerek ayrıştırmaya tabi tutulacak. 3 farklı teknoloji ile elektrik üretimi yapılacak. Çevreye yayılan kötü koku ve görüntü kirliliği gibi olumsuzlukların ortadan kalkması, kaynak çeşitliliğinin artırılması, yeni istihdam alanı yaratılması, yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimi amaçlı kullanımının yaygınlaşması sağlanmış olacaktır” dedi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Rüzgar Enerjisi 3,5 Milyon Evin Elektriğini Karşıladı

Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon ev yıllık elektrik ihtiyacının rüzgar enerjisi santrallerinden karşılanıyor.  Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TUREB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon evin yıllık elektrik

ENERJİ YÖNETİMİ

Ezinç’ten TÜV-NORD Sertifikalı Güneş Enerji Santrali

Ezinç, Türkiye’de ilk TÜV-NORD Sertifikalı, Güneş Enerji Santrali projesini Turkuaz Seramik’te hayata geçirdi. Türkiye’de güneş enerjisi alanında sertifikaların önemi giderek artıyor. www.dunya.com’un haberine göre, güneş enerji sektöründe faaliyet gösteren Ezinç,

HABERLER

Yerde Ararken…

Burada, aşağıda bir enerji kaynağı olmalı !

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply