Malatya’da Güneş Enerjisi Santralinden 3 Ayda, 115 BİN kw/h Elektrik Üretildi

Malatya’da Güneş Enerjisi Santralinden 3 Ayda, 115 BİN kw/h Elektrik Üretildi

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Trambüs Bakım İstasyonu’nun çatısında kurduğu Güneş Enerji Santrali’nden 3 ayda 45 bin lira değerinde elektrik üretti.

Malatya Büyükşehir Belediyesi yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlara yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Çöpgaz Elektrik Enerji Santrali’nin devreye girmesinin ardından, trambus araçlarının kendi hatlarına alınmasıyla Türkiye’de ilk kez elektrik enerjisiyle çalışan lastik tekerlekli modern toplu taşıma aracı devreye alınmıştı.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Malatya Büyükşehir Belediyesi Trambüs Bakım İstasyonu çatısına kurduğu güneş enerji santrali’nde elektrik üretimine başladı.(Haber için tıklayın)

Malatya’nın yenilenebilir enerji ve elektrikli araç yatırımları sürerse, bu konuda örnek kentlerden biri olabilir. Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda istikrarlı bir çizgi sürdürdüğü söylenebilir.

Çevreci yatırımlar konusunda Türkiye genelinde öne çıkan Malatya Büyükşehir Belediyesi, Trambüs Bakım İstasyonu’nun çatısında kurduğu güneş enerji santralinden 3 ayda 45 bin lira değerinde elektrik üretti.

www.malatya.bel.tr’nin haberine göre, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı kontrolörlüğünde, Trambüs Bakım İstasyonu çatısına kurulan güneş enerji santrali tamamlanarak 3 ay önce hizmete girdi. 3 bin m2’lik fotovoltaik panel kapasitesine sahip güneş enerji santralinde hizmete girdiği 3 aylık dönem içerisinde 115 bin kw/h dolayında elektrik üretimi gerçekleştirildi. Üretilen elektriğin parasal değeri ise yaklaşık 45 bin lira civarında.

Yıllık kapasitesi 454 bin kw/h

Şebeke bağlantılı 345 kWp gücündeki santral sayesinde Trambüs Bakım İstasyonu’nun tüm elektrik ihtiyacı karşılanırken, artan enerji ise trambüs hattına veriliyor. Güneş enerji santralinin yıllık üretim miktarı ise ortalama 454 bin kW/h civarında.

Yenilenebilir doğal enerji üretim merkezi

Malatya Büyükşehir Belediyesi, son yıllarda gerçekleştirdiği çevreci yatırımlar sayesinde yenilenebilir doğal enerji üretim merkezi haline geliyor.

Daha önce mevcut çöp sahasında Çöpgaz Elektrik Enerji Santrali kurarak elektrik üretimine başlayan, ardından Malatya Çevre Entegre Tesisi çalışmalarını başlatan Malatya Büyükşehir Belediyesi, şimdi de güneş enerji santrali ile güneşten elektrik üretiyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Upsolar ve JMB Solar İşbirliği Yaptı

Upsolar, JMB Solar ile Fransa Pouzol-Minervois’de 4.9 megawatt arazi kurulumu solar sistem için anlaştı.  Yenilenebilir enerji alanında dünyada önemli projeler hız kesmeden sürüyor. Bu kapsamda, Upsolar, JMB Solar ile Fransa Pouzol-Minervois’de 4.9 megawatt arazi

HABERLER

Çin’de Devlet Elektrikli Araçlar Konusunda Israrlı

 2013’de Pekin trafiğinde 5,000 elektrikli aracın olmasını hedefleyen Çinhükümetinin elektrikli araç satın almayı teşvik edecek uygulamaları devreye sokacağı bildirildi. Çin medyasına yansıyan haberlere göre hükümetin 2013’ün ilk yarısında uygulamaya sokması beklenen

HABERLER

Türkiye’de Jeotermal Çağı Tekrar Canlanıyor

Jeotermal kaynaklar bakımından zengin bir ülke olan Türkiye’de yıllık sondajla arama faaliyetleri 2 bin metrelerden 28 bin metrelere çıkarken, Türkiye’nin kullanılabilir ısı kapasitesi 2012 yılı sonu itibari ile son 7

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply