Los Angeles’ta Güneş Enerjisi İle Çalışan Evlere Yoğun İlgi

Los Angeles’ta Güneş Enerjisi İle Çalışan Evlere Yoğun İlgi

Los Angeles’ta hazırlanan bir konsept projede tamamı güneş enerjisi ile çalışan 20 adet ev adeta kapışıldı.

ABD’de güneş enerjisinden elektrik üretimi giderek artış gösteriyor. Bu gelişmede yalnızca yönetimlerin değil, halkın da güneş enerjisine yönelimi büyük rol oynuyor. Son yıllarda özellikle Kaliforniya eyaletinde güneş enerjisine yönelik yatırımlar dikkat çekiyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Kaliforniya eyaletinin en büyük elektrik iletim şebekesi olan Kaliforniya Bağımsız Sistem Operatörü (CAISO), güneş enerjisinde kendi elinde tuttuğu rekoru yeniden kırdı. (Haber için tıklayın)

tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya eyaletinde en büyük nüfuslu olan ve ABD tümünden New York Şehri’nden sonra ikinci en kalabalık olan şehri. Şehir sınırları içinde yüzölçümü 1,215 km2 olup Büyük Okyanus’un doğu kıyısında güney Kaliforniya’da konumlanmış durumda.

Los Angeles’ta yenilenebilir enerji ve sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarıyla öne çıkıyor. Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi duman ve ışık kirliliği konusunda kötü bir üne sahip. Ancak yine de karbon salımını ciddi miktarlarda azaltmayı başarabilmiş. Şehir ışıklarının üçte ikisi enerji maliyetini önemli ölçüde azaltan LED ampullerle değiştirilmiş. (Haber için tıklayın)

Bu doğrultuda, yenilenebilir enerji kaynaklarına ilgi her geçen gün artıyor. Los Angeles’ta hazırlanan bir konsept projede tamamı güneş enerjisi ile çalışan 20 adet ev adeta kapışıldı.
Dünyanın temel ve yenilenebilir enerji kaynakları arasında önemli bir yere sahip olan güneş enerjisinin kullanımı her geçen gün artıyor.

Dünyada özellikle Avrupa bölgesinde Almanya, Danimarka, İspanya gibi ülkeler başı çekiyor. Dünya güneş haritasını açıp baktığımızda Avrupa’daki tüm ülkeleri egale ederek başı çeken İspanya ile ülkemizin aldığı ışın miktarı yıllık olarak 2000 Kwh/m2 civarı bir rakama tekabül etmesine rağmen; ülkemizde güneş enerjisi sistemleri devlet destekleri ile özellikle İç Anadolu bölgesinde artış gösteriyor.

Amerika’nın Los Angeles eyaleti de güneş enerjisi bakımından dünyada önemli bir yer. Eyalette geçtiğimiz günlerde bitirilen 20 dairelik tamamı güneş enerjisi ile çalışan daireler satışa çıkarıldı. Güneş enerjisi hem bol, hem sürekli ve yenilenebilir, hem de bedava bir enerji kaynağı olduğu için Los Angeles eyaletinde yapılan ekolojik 20 daire satışa çıktıktan 1 hafta sonra tüm daireler tükenmiş.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

EPDK Yenilenebilir Enerjiye Yeni Destekler Verecek Mi?

Elektrik piyasasında tüketici fiyatlarını doğrudan etkileyebilecek üç önemli gelişme yaşandı: BOTAŞ, elektrik üretimi yapan doğalgaz çevrim santrallerine sattığı doğalgazın fiyatına yüzde 38 zam yaptı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ,

HABERLER

Mikro Hidro Enerji Sistemler (Mikro-HESler) Hakkında Gerçekler

Ülkemizde çevresel ve sosyal dokuya olan etkileri nedeniyle pek çok tartışmanın odağı olan hidro enerji santralleri (HESler), MW değil de çok daha küçük ölçekte de uygulanabilir. Ve tüm enerji kaynaklarında

HABERLER

Milli Rüzgar Türbinimiz 2013’de OSTİM’den Çıkacak

Yenilenebilir kaynakların ekonomiye kazandırılması çabasına katılan OSTİM’li girişimciler, geliştirdikleri 500 KW’lık rüzgar türbininde mutlu sona yaklaştı. Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi (MİLRES) Projesi kapsamında üretilecek türbin

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply