Londra 2012 Çevresel Hedeflerin de Gerisinde Kaldı

Çevre örgütleri WWF ve RioRegional, Londra 2012’nin enerji, atık, kaynakların kullanımı gibi önemli konuların yanı sıra kamu sağlığı alanında da hedeflerin gerisinde kaldığını açıkladı.

Örgütler, oyunların sıfır karbon ya da sıfır atık hedeflerini tutturamayacağını, tüketimi karşılayacak yeni yenilenebilir enerji üretimi gerçekleşmeyeceğini ve -bazıları sponsorlar ve başlıca ticari ortakların uygulamalarından kaynaklanabilecek şekilde- yerel olarak üretilen gıda ürünleri ve Adil Ticaret alanında pek çok fırsatın kaybedildiğini açıkladı. Hava kalitesinin de hedeflerin gerisinde kalması bekleniyor.

Stratejiyi hazırlayanlar arasında bulunan BioRegional Genel Müdürü Sue Riddlestone, ‘Londra 2012, yaz Olimpiyatları için sürdürülebilirlik çıtasını yüksek tuttu ancak Londra 2012 için 2005 yılında verilen sözlerin bazıları, çaba gösterilmesine rağmen tutulmadı. Özellikle yenilenebilir enerji hedeflerinin yakalanamaması bizi hayalkırıklığına uğrattı. Bu sebeple sürdürülebilir Olimpiyatlar için çabamız sürecek’ dedi.

Ancak Londra Olimpik ve Paralimpik Oyunlar Düzenleme Komitesi, oyunların çevreyle ilgili planları sekiz yıl önce yayımlanmış olmasına ve bu süreç içinde sürdürülebilir çevreye dair beklentiler yükselmiş olmasına rağmen, hedeflerin çoğunun yakalandığını söyleyerek kendini savundu.

Oyunların sürdürülebilirlikten sorumlu ismi David Stubbs, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada ‘Ruhu ve çoğu durumda söz verilenleri koruduk ve çevre açısından olumlu bir hatıra bırakacağız. Futboldan örnek vermek gerekirse, tüm maçları kazanmadık ama ligin şampiyonu olduk’ dedi.

Komitenin bazı çabalarının engellendiğini belirten Stubbs, doğu Londra’daki ana Olimpiyat bölgesine yakın bir yerde rüzgar türbini kurma çabalarını buna örnek olarak gösterdi. Stubbs aynı zamanda çöplüklere gönderilecek atığın büyük oranda azaltılmasına yönelik teşebbüslerin, organizatörlerin kontrolü dışındaki etkenler sebebiyle boşa çıktığını söyledi.

Örgütlerin hazırladığı rapor, oyunların yine de toplu taşıma ve doğal hayatın korunması gibi bazı alanlarda olumlu performans gösterdiğine yer verdi.

Raporu kaleme alanlardan WWF İngiltere Başkanı David Nussbaum, ‘Londra’nın çıtayı yükseltmesi ve diğer kıyaslanabilir etkinliklerle karşılaştırıldığında daha hızlı hareket etmesi bizi sevindirdi. Ancak önümüzdeki haftalarda meşaleler Londra 2012 hatırasını yaratacak olanlara ve gelecekteki oyunları düzenleyecek olanlara devredildiğinde, sürdürülebilirliğin devamına daha fazla bağlılık bekliyoruz’ dedi.

Riddlestone da, ‘Londra 2012’nin başardıkları ve aldığı derslerin ileriye taşınmasını ve 2020 Olimpiyatları için adaylar değerlendirilirken sürdürülebilirliğe bağlılığın kilit bir kriter olarak belirlenmesini isteriz’ dedi.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Genel

Bak Enerji’nin Rüzgar Santrali için ÇED Raporu İstenmedi

Bak Enerji’nin 82.5 megawatt kapasiteli rüzgar enerji santrali için valiliğimizce “çevresel etki değerlendirmesi gerekli değildir” kararı verildi. Açıklamada, “Kayseri ilindeki Öküzyatağı-Güngörmez-Kızılkaya-Topalalikuyusu-Çingenözü-Danaözü-Çatalkaya mevkiindeki Bak Enerji Üretimi A.Ş. tarafından yapılması planlanan 82,5 mw

Elektrik Üretimi

“Benzin İstasyonlarına Yönelik Güneş Enerjisi Projeleri Artacak”

Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç: “Benzin istasyonu sahipleri, istasyonlarının 24 saat boyunca enerji ihtiyacı olduğunu ve bu ihtiyacı karşılamada güneş enerjisinden faydalanmak arzusunda olduklarını aktardılar. Benzin istasyonlarına yönelik güneş

HABERLER 0 Comments

AB Çevre Ödülleri Sahiplerini Buldu

Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye 2016 Programı birincileri ve finalistleri, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde 3 Haziran 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen törende

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply