Lojistik Sektörünün Geleceği: Elektrikli ve Otonom Kamyonetler Yolda

Lojistik Sektörünün Geleceği: Elektrikli ve Otonom Kamyonetler Yolda

Über’in sürücüsüz araç teknolojilerine yoğunlaşmak için satın aldığı Otto, Kasım ayı başında ilk insansız teslimatını 50 bin şişe Budweiser’ı 200 kilometre ötedeki teslimat noktasına götürerek gerçekleştirmişti. Bunun ardından yeni bir gelişme de elektrikli kamyon ve kamyonet odaklı otomotiv şirketi Charge‘ın CEO’su Denis Sverdlov’dan gelen bir açıklama oldu. Sverdlov gelecek senenin başlarında İngiltere sokaklarında elektrikli teslimat kamyonlarını göreceğimizi açıkladı.

Webrazzi.com‘un haberine göre, CEO “Teslimat kamyonetlerini ekonomik, zarif, sessiz, temiz ve güvenli hale getirmek istiyoruz.” diyor.

Kamyonetlerin ağır olmaması için yapımında hafif kompozit maddeler kullanılmış. Üretilen bu yeni kamyonetler modüler bir kitle geliyor, böylelikle kendinize göre özelleştirebiliyorsunuz. En önemli kısımsa bu kamyonetleri alan kişi tek başına 4 saat gibi kısa bir sürede bunu kendine göre özelleştirip kullanabilecek.

Şimdilik kendi kendini sürebilme yeteneği var ama İngiltere Hükümeti 2020 yılından sonra kendi kendini sürebilen araçların kullanımına izin verecek. Yani aracın bu yeteneği var ama 2020 yılına kadar araç sahipleri bu özelliği kullanamayacak.

Sverdolv, özellikle ister büyük ister küçük çaplı bütün şirketlerin bundan faydalanması konusuna kafayı takmış. Yani ortaya öyle bir ürün çıkmalı ki bütün taşımacılık işlerini halletmeli. Sverdlov, etkili bir taşımacılık hizmetiyle yaşadığımız dünyayı daha iyi bir hale getirmeyi amaçlıyor.

Charge firması gelecek sene içerisinde Oxfordshire’de bir fabrika açmayı planlıyor. İlk sene itibariyle 10.000 adet aracın üretilmesi hedefleniyor. 3.5 ton ile 26 ton arasında değişebilen farklı ağırlıkta araçlar üretilecek ve bu araçlar ihtiyaçlara göre şekillenebilecek.

Sverdlov: “Şu an kullanılan kamyonetleri kabul edemeyiz. Çok yüksek sesli, kirli ve doğa dostu değil” diyor. Elektrikli kamyonetlerle sessiz ve doğa dostu araçlar kullanılacak. Böylece atmosfere zararlı gazların salınımı da azalacak.

En önemli kısım ise tabiki trafik kazaları. Yapılan araştırmalara ve deneylere göre kendi kendini sürebilen araçların kaza yapma olasılığı çok daha düşük. Bu ürünler ne kadar çabuk yaygınlaşır bilinmez ama dünya genelinde durmadan bir şeyler taşıyan milyonlarca aracın olduğunu düşünecek olursak dünyaya çok büyük bir fayda sağlayacağı kesin.

Bir diğer önemli nokta da bu araçlar sayesinde yeni bir “otomobil” sektörü doğabilir çünkü bu araçlar sabit bir model olmaktan ziyade yap-boz şeklinde farklı amaçlara uygun geliştirilebiliyor. Örneğin taşımacılık sektöründen sıkılıp bu aracı karavana dönüştürerek bir gezgin de olabilirsiniz. Sanayi sektöründe yeni bir akım başlatabilir.

Kaynak: webrazzi.com

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER 0 Comments

TEHAD Başkanı Berkan Bayram’dan Yasa Tasarısına Destek

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram, “Yasa tasarısını sonuna kadar destekliyoruz. Türkiye açısından elektrikli ve hibrit araçları teşvik etmek, ülkemize hem teknolojik hem de artı katma

HABERLER

İsviçre’de Otomobil Karbondioksiti, Yosundan Biyoyakıta Dönüşecek

İsviçre’de  otomobillerden atık olarak atmosfere dağılan karbondioksit yosun imalatında kullanılıyor. Biyoyakıt olarak kullanılabilen kaynaklar her geçen gün dahada zenginleşiyor. Bu kapsamda, dünyada şaşırtıcı gelişmeler ortaya çıkıyor. yenilenebilirenerjikaynaklari.biz’de yayınlanan yazıya göre, İsviçre’de Culture

HABERLER

“IETA’nın işbirliği Türkiye ve Bölgesinin Önemini Ortaya Koyuyor”

İstanbul Karbon Zirvesi Komite Başkanı Başkanı Prof. Dr. Etem Karakaya: “IETA’nın İstanbul Karbon Zirvesi’ne uluslararası partner olarak katılması Türkiye ve bölgesinin dünyadaki önemini bir kez daha ortaya koyuyor” Dünya karbon

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply