Lisanssızlık Yasası Tüm Çiftlikleri Elektrik Üreten Tesislere Çevirecek

ae_altan denizsel_biyogaz Çıkarılan lisanssızlık yasası 300 baş ve üzeri ineği olan çiftçilerimizin birer elektrik üretim santralına dönmesi için büyük fırsattır.

Mısır sılajı kullanmadan saatte 60 kw dan başlayan biyogazdan elektrik üretimi yapabilecek sistemler artık Türkiyede satışa sunulduğundan çiftçilerimizin mısır sılajı veya başka organik atık bulmalarına gerek kalmayacaktır. Almanyada kurulan biyogaz tesislerinin elektrik üretim ortalamalarına baktığımızda kurulan tesislerin  %80’i  500 kw ve altındadır. Bu da bize gösteriyor ki, biyogaz işinin atık maddelerin taşıma maliyetlerinden doğan zorluklar nedeniyle  yerel ve ufak üretimlerle çözülmesi gerekiyor.

Ülkemizin çiftlik potansiyeleride bu tezimizin doğruluğunu ispat ediyor. Bugüne kadar Avrupa menşeili firmaların yüksek fiyatlı tesislerinden dolayı, tarımsal atık kullanarak biyogaz tesisi ancak 3 firma tarafından yapılmıştır. Geri dönüş süreleri çok uzun olan bu teknolojilerin çiftçiler tarafından kurulması ekonomik yetersizliklerden dolayı imkansız hale gelmiştir. Kendi elektriğini üretecek firmalara sağlanan EPDK dan lisans almadan elektrik üretim fırsatı ülkemiz süt ve besi çiftlikleri için büyük bir fırsattır.

Kullandıktan sonra kalan kapasitelerini YEK kanunu kapsamında 13.3 usd/cent fiyattan sisteme satabileceklerdir. Ödenen elektrik faturaları işletmeler için bir yük olmaktan çıkacak ve yatırıma dönecektir. Ayrıca satıştan doğan ek elektrik geliri ise SÜT veya BESİ gelirlerine çok önemli bir katkı sağlayacaktır. Atıklar organik gübreye dönüşecek ve tarlalarında verimli üretim yapacaklardır. Koku yönetmeliğinin getirdiği yükümlülüklerinide cezasız olarak yerine getireceklerdir.

Yatırım maliyetlerinin düşük olması nedeniyle kalkınma ajanslarının ve IPARD programının hibe desteklerindende faydalanmaları mümkün olacak. Kalan miktar ise birçok banka tarafından finanse edilebilir düzeyde olacaktır. Diğer bir yatırım alanı olan Gazlaştırma teknolojisi ise broiler tavuğu atığı olan çiftçilerimize 240 ve 480 kw lık elektrik üretim tesisi kurma imkanı yaratacaktır. Elektrik üretiminin yanı sıra BIOCHAR denen toprak düzenleyici gübrede üretecek olan bu tesisler üreticilerin koku yasasından etkilenmelerinide çözecektir.

İthal enerjiye ödenen paraların yüksekliği cari açığı tetikleyen en büyük kalem olması nedeniyle yerli kaynaklardan istifade çalışmalarına önemli katkılar sağlayacak bu teknolojiler ülkemizin kalkınmasında büyük faydalar sağlayacaktır. Derneğimizin yaptığı hesaplara göre broiler tavuk atıklarının gazlaştırmasından yaklaşık  1400 mw/saat,yumurta tavuklarının  biyogazından 170 mw/saat,inek gübrelerinin biyogazından 857 mw/saat  civarında elektrik üretimi yapılabilecek ve  senede yaklaşık 4 milyon ton civarında  organik gübre üretme şansımız olacaktır. Her iki teknolojiyi kullanarak elektrik ve gübre üretmek isteyen çiftçilerimiz derneğimize müracaat ederek bilgi alabilir ve tesis kurucu firmalarla temasa geçebilirler.

ALTAN DENİZSEL

Biyogaz Yatırımlarını Geliştirme Derneği

Yönetim Kurulu üyesi

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Köşe Yazıları

Biyogazın Doğru Kullanılması İle 2.000 MW/h’lik Enerji Mümkün

Biyogaz ve biyokütle projelerine odaklanmış olan Hun Biyogaz Ltd. Şti. verdiği hizmet ile, hayvansal ve tarımsal atık oluşturan sektörlere, uygun fiyatlı ve rantabl tesis projeleri sunarak, çiftliklerin giderek artan enerji

Köşe Yazıları

Japonya Başbakanına 2 Sorumuz Olacak

Sinop’ta kurulacak Türkiye’nin ikinci nükleer santrali için Türkiye ve Japonya arasındaki hükümetlerarası imza dün törenlerle atıldı. Bu esnada konuk başbakana sözkonusu santralle ilgili Fukuşima kazası  hatırlatıldı ve güvenlik kaygıları iletildi. Japonya

Köşe Yazıları

“Türkiye Enerjide Talep Artışı Patlaması Yaşıyor”

Türkiye’de küresel ekonomik krizin etkilerinin azalması ile birlikte sanayi üretimi kapasite kullanım oranının artması, enerji sektörü üzerinde de olumlu etki yarattı. Özellikle enerji sektörü son 10 yılda hızlanan serbestleşme süreci