Libya’dan Türk Enerji Yatırımcılarına Davet

Libya’dan Türk Enerji Yatırımcılarına Davet

Arap Baharı sürecinin ardından elektrikte büyük altyapı projelerine imza atan Libya’dan Türkiye’ye işbirliği daveti geldi. Libya Elektrik Bakanı Dr. Ali Muhammed Muhayrik, çantasında yeni projelerle Türkiye’yi ziyaret etti. Enerji Bakanı Taner Yıldız’la görüşen Muhayrik, tüm elektrik dağıtım şirketlerini özelleştiren Türkiye’den destek istedi.

elektrik-dagitimPOTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK 
Türkiye temaslarını, SABAH’a değerlendiren Bakan Muhayrik, “Gerçekten çok önemli petrol rezervlerimiz var. Ama bizim aynı şekilde güneş ve rüzgârda da çok önemli kaynaklarımız var. Libya çöllerinde tarım yapamazsınız ama güneş enerjisi potansiyeli tüm dünyaya yeter” diye konuştu.

AVRUPA’YI BESLEYEC
EK
Avrupa Parlamentosu, 2020 itibarıyla ülkelerin elektrik tüketiminin en az yüzde 20’sinin yenilenebilir enerjiden karşılanması için düzenleme yaptı. Muhayrik, bu doğrultuda öncelikle güneş enerjisini iç piyasada kullanmak ardından ise Avrupa’ya ihraç etmek istediklerini söyledi. Şu an hiç güneş enerjisi olmayan Libya’da 2014’te yatırım değeri 2 milyar doları bulabilecek 1.000 megavatlık güneş enerjisi santralı kurmak istediklerini aktaran Muhayrik, şunları söyledi: “Anlaşmalar çerçevesinde güneş enerjisi yatırımı yapanlardan ürettikleri elektriği 15-20 yıl geri almayı taahhüt ediyoruz. 1.000 megavatla başladık. Talebi izleyeceğiz. Başarılı olursak bir 1.000 megavat daha açacağız. İleride kapasitenin 10 bine çıkabileceğine inanıyorum. Türk şirketlerini bu projelere davet ediyoruz.”

ÖZELLEŞTİRME BAŞARINIZ BİZE ROL MODEL OLDU
Libya’da elektrik altyapısına yönelik hayata geçirilen 3 milyarlık üç projeyi Türk şirketleri üstlendi. Muhayrik, “Yeni şirketler oluşturarak özelleştirme sürecine girmek istiyoruz. Türkiye’nin bu konudaki deneyimlerinden faydalanabiliriz. Enerji bakanınızdan destek istedim. Yakında Libya’dan bir ekip Türkiye’ye gelip bilgi alacak” dedi.

TÜRK ŞİRKETLERİ ANA OYUNCU KONUMUNDA
Doktora ve akademik çalışmalar nedeniyle uzun yıllar Kanada’da yaşadığını aktaran Muhayrik, şunları söyledi: “Türkiye’ye ilk ziyaretim ve gerçekten çok etkilendim. Şehir dizaynı ve altyapı çok yüksek standartlarda. Türkiye gelişmiş ülkeler seviyesine gelmiş durumda. Bu durumda politik liderin vizyonunun etkisi var. Türkiye bölgede lider bir ülke. Yıllar önce Türk şirketleri Libya’da iyi bilinmezdi, ancak şu an ana oyuncu konumundalar. Gerçekten tebrik ediyorum. Türkiye bölgede siyasi ve ekonomik olarak en önemli ülke.”

YERALTINA KABLO HATTI
Muhayrik, Avrupa’ya elektrik ihraç etmek amacıyla İtalya ile Libya arasında yer altından yeni bir elektrik kablo hattı inşa edileceği bilgisini verdi. Muhayrik, “Henüz olgunlaşmamış bir proje ancak Taner Bey’le (Yıldız) bunu da masaya yatırdık. Projeyle ilgilenenleri bekliyoruz” dedi.

POTANSİYELİMİZ PETROL YATAKLARINDAN 5 KAT FAZLA
Libya’da günlük 1.4 milyon varil ham petrol üretiliyor. Elektrik üretimi ise tamamen petrol ve doğalgaza dayanıyor. İngiliz Nottingham Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, Libya’nın güneş enerjisi potansiyeli petrol yataklarının 5 katı büyüklüğe sahip. Yeni hükümet kaynakları çeşitlendirmek amacıyla yenilenebilir enerjiye büyük önem veriyor.

Haber: Sabah
http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2013/11/17/libyanin-gunesine-buyuk-davet

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Diğer temiz enerjiler 0 Comments

Solarwatt ve E.ON İşbirliği

Alman güneş enerjisi depolama batarya üreticisi Solarwatt, E.ON ile yaptığı anlaşma ile gelecek yıl satışlarını iki kattan fazla arttıracak. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, E.ON AG, bir enerji şirketi olarak Düsseldorf,

HABERLER

Shell Eco-Marathon’un Türk Ekibi’nden Elektrikli Otomobil

Özel Şişli Terakki Fen Lisesi öğrencileri elektrikli otomobil tasarlayıp ürettiler. Bu otomobil ile de Shell Eco-marathon Europe 2013′te ülkemizi temsil ettiler. Hollanda’nın Rotterdam şehrinde bu yıl etkinliğin 29.’su düzenlendi. 24 ülkenin

HABERLER

Coal İndia Limited’den Güneş Enerjisine 1.2 Milyar Dolarlık Yatırım

Dünyanın en büyük kömür madeni şirketi olan Hintli Coal İndia Limited, güneş enerjisine 1.2 milyar dolar yatırım yapacak. Hint basınında yer alan habere göre, Hindistan hükümetinin yenilenebilir enerji yatırımlarını teşviki