Legrand’ın Cirosunun %5’i Elektrikli Araç Sarj İstayonlarına

Legrand’ın Cirosunun %5’i Elektrikli Araç Sarj İstayonlarına

Legrand, her yıl cirosunun %5’e yakınını Ar-Ge çalışmalarına ayırmaktadır. Böylece mevcut ürünlerin iyileştirilmesi, enerjiyi daha verimli kullanmayı mümkün kılan yeniliklerin ürün gamına eklenmesi, sektörün ihtiyaçlarına ve çevreye saygılı çözümler sunulması amaçlanmaktadır.

Legrand Elektrikli Araç Şarj İstasyonları bu çalışmaların sonucunda geliştirilmiş bir ürün grubudur. Çevre dostu elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte, bu araçların nerede, nasıl ve hangi standartlar dahilinde şarj olacakları konusu gündeme gelmeye başlamıştır.

Son birkaç yılda, yapı projelerinde elektrik araçlar için şarj istasyonlu park alanları düşünülmekte ve konumlandırılmaktadır. Konutlar, alışveriş merkezleri, katlı otoparklar, şehiriçi otopark işletmeleri, bazı benzin istasyonları elektrikli araçlara şarj imkanı sağlamak üzere gerekli çalışmaları yapmaktadır.

Legrand IEC-61851 Standardı ile belirtilmiş Mode 1 – Mode 2 – Mode 3 elektrikli şarj sistemlerine sahiptir .

Bu standarda göre

 

Mode 1 – Elektrikli araç şarj için standart ev tipi prizler

Bu bağlantı tipinde standart ev tipi prizler ile şarj gerçekleşir. Bu şarj tipinde ev tipi prizler kullanıldığı için şarj süresi diğer türlere oranla daha uzundur (Ortalama 12 saat.)

 

Mode 2 – Elektrikli araç şarj için özel prizle

Bu bağlantıda, klasik ev tipi yapısında ama klasik ev tipi prizlere göre daha yüksek akım taşıma kapasitesine sahip IP korumalı, dış ortama uygun dizaynlı, sıva üstü veya sıva altı prizler ile şarj gerçekleşir. Ortalama şarj süresi 7 saattir. Legrand Mode 2 çözümünde tek fazlı sistemler 3,2kW güce kadar desteklenmektedir.

 

Mode 3 – Elektrikli araç şarj için tamamen özel prizler

Duvara monte veya pedestal şeklinde kumanda kutusu üzerinde geliştirilmiş özel fişler ile bağlantı sağlanır. Ortalama şarj süresi 2 saattir. Legrand Mode 3 çözümünde tek fazlı sistemler 3,7kW, üç fazlı sistemler ise 22kW güce kadar desteklenmektedir. Legrand Mode 3 sistemi, gerekli aksesuarlar ile ev otomasyon sistemine dahil edilebilir veya internet üzerinden şarj işlemi takip edilebilir. Legrand Mode 3’e uygun fiş ve prizler ürün portföyünde yer almaktadır.

 

Kaynak: Voltimum.com.tr

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Nissan’dan 300 Km/s Hızında Elektrikli Araç

Nissan’ın ürettiği prototip 300 km/s hıza ulaşabiliyor JAPON otomobil markası Nissan, ZEOD RC adını verdiği bugüne kadar yapılan en hızlı elektrikli otomobili üretti. Şu anda prototip halinde bulunan araç, Nissan’ın

HABERLER

Yapılarda Sürdürülebilirlik, Etik, Ekolojik ve Ekonomik Eksende Değerlendirilmeli”

ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mimar Selçuk Avcı: “Yapılarda sürdürülebilirlik üç ana eksende değerlendirilmeli: Etik, ekolojik ve ekonomik… Sürdürülebilir bir ürünün ortaya çıkması ilk andan itibaren bu üç faktörün sürece

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

EBRD Zorlu’nun Jeotermal Santraline 70 Milyon Ek Kredi Verecek

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Zorlu Enerji’ye Kızıldere III jeotermal santralinin 2. Ünitesinin genişleme projesi için 70 Milyon USD ek kredi vermeyi planlıyor. Kredi Zorlu Enerji Elektrik Üretimi A.Ş. (Zorlu Enerji)