LED’li Yapay Gökyüzü

LED’li Yapay Gökyüzü

led-skylights-537x368  LED lambaların, akkor tipi eski lambalardan 8 kat daha verimli olduğunu biliyorsunuz, peki LED teknolojisinin sizi daha üretken ve daha mutlu yaptığını biliyor muydunuz?

Fraunhofer Institute Endüstri Mühendisliği Bölümü tarafından geliştirilen Yapay LED Gökyüzü Panel’i sayesinde kapalı plaza ofislerinde dahi yapay bir gökyüzü görünümü yaratabilirsiniz. Değişebilen LED panellerle yapay gökyüzü görüntüsü verene ve tıpkı gökyüzü gibi hareketli mimiklere sahip olan tasarım, çalışanlara açık havada çalışıyormuş hissi vermekte. Yapılan araştırmalarda da bahsedildiği gibi doğal gün ışığının çalışma verimini ve üreticiliği %15 artırmakta olduğu biliniyor.

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ayın dosyası ipucu

Biyonik LED Kontakt Lensler

 Şimdiki lensleriniz daha iyi görmenizi sağlıyor olabilir ama biyonik LED lensler yakın gelecekte e-maillerinizi bilgisayar karşısına geçmeden doğrudan retinadan görmenizi sağlayabilir. Finlandiya Aalto Üniversitesi tarafından geliştirilen LED lens prototipi, gelecekte

ayın dosyası ipucu

Arabanız İçin Güneş Enerjili LED Sunroof

Özellikle yaz aylarında sıcağın ve nemin araba içinde ne kadar çekilmez olduğunu iyi biliyoruz. Peki bu dezavantajlı durumu bir avantaja dönüştürecek olan bir tasarım harikasını arabanıza entegre etmeye ne dersiniz?

ayın dosyası ipucu

LED Şeritlerle Acil Durum İkazı

 Diyelim ki arabanız yolda arızalandı ya da acil bir ihtiyaç durumu oluştu, artık eski sabit  ve çok yer kaplayan forforlu uyarı levhalarını arabanızın bagajında taşımadan da uyarı yapabileceksiniz. LED şeritler