LED Teknolojisinin Son Noktası: 200 LPW

ae_aydinlatma_led_Screen-Shot-2012-12-18-at-5.53.32-PM-300x228LED alanındaki gelişmeleri incelemek isterseniz, son birkaç yıldır yaşanan watt başına lümen metriklerini takip etmeniz yeterli olacaktır. LED alanındaki verimlilik faktörü, yayılan ışık miktarına bağlı olarak tüketilen güç miktarı ile belirlenir ve watt başına düşen lümen(Lumens-per-watt, lpw) miktarı ile ölçümlenir. Son zamanlardaki en önemli gelişme ise akkor ampüller halen 15 lpw’nin üzerine çıkamazken LED ampüllerin 75 lpw’ye kadar ulaşması oldu. Şimdilerde ise LED üreticisi olan Cree Firması, büyük bir gelişmeye imza atarak XLamp MK-R adını verdiği LED serisinde 200lpw’yi aşmayı başardı.

2010 yılı Şubat Ayı’nda laboratuar ortamında 208 lpw’ye ulaşan firmanın iki yıl süren ürün geliştirme çalışmalarının ardından, yakın bir zaman içinde geliştirdiği yeni dizaynla pazara adım atması bekleniyor. Oda sıcaklığında (77F) ve uygun laboratuar koşullarında problemsiz çalışan 1W’lık MK-R LED armatürlerin, farklı koşullarda aynı değerlere ulaşıp ulaşmayacağı da merak edilen sorulardan birtanesi.

Yüksek sıcaklık koşullarında yapılan üretim deneylerinde ise lümen üretim verimi düşmekte, 85C’lik bir ortam ısısında üretim 106.7 lpw seviyelerine inmekte. Cree Firması, ideal ortamda yakalanan 200 lpw üstü olan üretim değerlerinin, nihai ürünün farklı ortamlardaki kullanımı sırasında benzer verimin elde edilmesinin mümkün olmayacağını söylüyor. Yani tüketici şu aşamada ancak 100 üstü lpw’ye ulaşmış bir ürün kullanabilecek. LED dünyasında yaşanan bu önemli teknolojik ilerlemenin son kullanıcıya ancak bir kısmı ulaşabilse de gelecekte yaşanacak olan daha fazla teknolojik ilerleme ışığında son kullanıcı da daha verimli teknolojilere erişebilir olacak.

Daha çok verim, daha az tüketim ve daha fazla parlaklık sayesinde LED lambaların özellikle işyerlerinde halojen lambaların yerine geçmesi bekleniyor. Haitz’s Kanunu olarak bilinen Moore Yasası ilkeleri doğrultusunda çalışan ve transistör sayısının eksponansiyel büyümesine bağlı olarak çok hızlı gelişen LED teknolojisinin sık sık bizi şaşırtmasına hazır olmak gerekiyor.

 

Kaynak: extremetech.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Zorlu Enerji, Kızıldere III JES için önlisans aldı

Zorlu Enerji, 100 Megawatt’lık Kızıldere III JES için önlisans aldı. Türkiye’de jeotermal enerji alanındaki yatırımlar sürüyor. Önümüzdeki dönem için, jeotermal enerjiden elektrik üretiminin toplam elektrik üretimi içerisindeki yeri daha da

Biyo Enerji 0 Comments

Amasya’ya Biyogaz Santrali Kurulacak

Ahi Enerji, Amasya’da BESİ OSB içerisinde hayvansal ve tarımsal atıkların değerlendirileceği 14 MW’lık biyogaz elektrik santrali kurmayı ve işletmeyi planlıyor. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü sitesinden alınan verilere göre, dünyadaki biyogaz

ALTERNATİF TASARIMLAR

Daha Akıllı Bir Gelecek İçin Akıllı Tuvaletler !

Yakın gelecekte birçok alanda görmeye başlayacağımız bu akıllı tuvaletler üzerindeki güneş panellerinden gelen enerji ile atık suyu temizleyen bir elektrokimyasal reaktör içeriyor. Üzerindeki mobil sensörlerle de sistemin çalışmasını takip ediyor,