LED Aydınlatma ile Enerji Üretkenliğinde Yüzde 500 Artış Sağlanabilir”

LED Aydınlatma ile Enerji Üretkenliğinde Yüzde 500 Artış Sağlanabilir”

Philips Aydınlatma’nın Global Kamu ve Devlet İşlerinden sorumlu Başkanı Harry Verhaar: “Enerji verimliliği fırsatları arasında, LED aydınlatma sistemleri, geleceğin artan enerji talebini karşılamakta çok önemli bir rol oynuyor. LED aydınlatma ile hali hazırda ortalama hane halklarının enerji üretkenliğinde yüzde 500 oranında bir artış sağlanabiliyor.”

Philips-LED-lighting

Yenilebilir enerjinin yaygınlaşması, enerji arzında çeşitlilik, enerji verimliliği, aydınlatma sistemlerindeki gelişmeler, enerjide yeni bir çağın habercisi olarak yorumlanıyor. Bu yeni çağda, enerji üretkenliği kavramı çok şey ifade edecek.

Philips’in katkılarıyla; Lizbon Konseyi, Ecofys ve Quintel Intelligence ile hazırlanan ‘2015 Enerji Üretkenliği ve Ekonomik Refah Endeksi’, enerji üretkenliğini arttırarak, toplumların ekonomik performanslarını yükseltmeleri ve çok ciddi çevresel ve sosyal faydaların sağlanmasına ilişkin önemli bir potansiyel olduğunu gösteriyor. Endeks, ülkeleri enerji üretkenliği açısından, yani tüketilen enerji birimi başına ortaya koydukları enerji çıktılarına dayalı olarak sıralayan ilk küresel rapor niteliğini taşıyor. Raporda, şu anda dünya çapında her yıl yüzde 1,3 seviyelerinde seyreden enerji üretkenliğinin, artan enerji talebine ayak uyduramayacak kadar yavaş olduğu konusunda uyarılarda bulunuluyor.

Rapora göre bir evde, bir yumurta kaynatıldığında, tüketilen enerjinin yalnızca yüzde 2’si kaynamış yumurta elde etmek için harcanıyor. Bu üretim sürecinde, enerjinin geri kalan yüzde 98’i ise israf oluyor. Bu bakımdan enerji üretkenliğinin, en çok konut ve konut dışı binalarda yapılacak iyileştirmelerle artırılabileceği değerlendiriliyor.

Philips Aydınlatma’nın Global Kamu ve Devlet İşlerinden sorumlu Başkanı Harry Verhaar, “Enerji verimliliği fırsatları arasında, LED aydınlatma sistemleri, geleceğin artan enerji talebini karşılamakta çok önemli bir rol oynuyor. LED aydınlatma ile hali hazırda ortalama hane halklarının enerji üretkenliğinde yüzde 500 oranında bir artış sağlanabiliyor. Ayrıca sensörler, uygulamalar ve kontrollerde de bağlantılı LED aydınlatma sistemlerinin kullanılmasıyla enerji üretkenliğinde daha da fazla bir artış elde edilebiliyor. Böylece insanların evde, işte ve yaşadıkları şehirlerde ışığı deneyimleme ve ışıkla etkileşme şekilleri ciddi anlamda değişiyor.” dedi.

Türkiye 24. Sırada

Philips Türkiye CEO’su ve Aydınlatma Genel Müdürü Göktuğ Gür ise raporla ilgili olarak şunları söyledi: “Dünya çapında hazırlanan bu endekse göre Türkiye, birçok gelişmiş ülkenin önünde, 24. sırada yer alıyor. Bu sıralama ile ülkemizin, hem Avrupa Birliği ve OECD ülkeleri ortalaması, hem de dünya ortalamasından daha üst seviyede bir yere sahip  olduğunu görmek mutluluk verici. Philips olarak bizler de, başta ev, ofis, perakende, sokak ve dış mekan aydınlatması olmak üzere birçok alan ve sektörde enerji verimli ve bağlantılı LED aydınlatma çözümleri sunuyoruz. Türkiye’de son olarak Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında Şehitler Abidesi’ni 16.7 milyon renk verme özelliğine sahip bağlantılı LED sistemleriyle aydınlatarak, karanlıktaki güvenlik endişesini en aza indirmiş ve enerji verimliliği sağlamış olduk. Alanında lider bir marka olarak Türkiye’de LED’e dönüşümü desteklemeye devam edeceğiz.”

Avrupa elektrik faturasını 3’te 1 oranında azaltabilir

Yalnızca enerji verimli cihazlar, LED aydınlatma ve izolasyon teknolojilerinin kullanımını arttırarak bile, Avrupa’daki hane halkı enerji faturasını üçte bir oranında azaltabiliyor. Dahası, AB’deki genel enerji tüketimi, bölgenin şu anda yüzde 1,5’e yakın olan enerji üretkenliğinin yüzde 3’e yükseltilerek iki katına çıkarılması ile 2030 yılına kadar her yıl yüzde 35 oranında azaltılabilir.

Enerji üretkenliğinin artmasıyla 6 milyon istihdam

Enerji verimliliğinin üst seviyelere çekilmesi, küresel ekonomik büyümeye katkı sağlayacağını gösteriyor. Öyle ki, enerji üretkenliğinin iki katına çıkarılmasıyla 2020 yılına kadar 6 milyondan fazla kişiye istihdam sağlanabilir ve 2030 yılına kadar küresel fosil yakıt faturası 2 trilyon Euro’dan daha fazla azaltılabilir. Bu hedeflere ulaşmak için; küresel GSYİH’nin yüzde 60’ından ve küresel enerji talebinin de yüzde 65’inden sorumlu olan ve dünyanın altı büyük ekonomisi sayılan ABD, Rusya, Çin Rusya, Çin, Japonya, Hindistan ve Avrupa Birliği’nde kaydedilecek gelişmeler büyük önem arz ediyor.

Küresel enerji üretkenliği ile ilgili öne çıkan bazı noktalar şöyle:

–          Endekste ülkeler, tükettikleri her enerji birimine karşın ürettikleri GSYİH miktarına göre sıralanıyor. Bu açıdan, aynı hizmeti sunmak için daha az enerji kullanmak anlamına gelen enerji verimliliğinden fark gösteriyor.

·         Hong Kong, tüketilen eksajul (bir kentilyon – 1018 – jul) başına 456 milyar GSYİH’lik enerji üretkenliği ile listenin başında yer alıyor. İkinci sırada ise eksajul başına 365 milyar GSYİH ile Küba bulunuyor. İlk beşin içerisindeki diğer ülkeler ise Kolombiya, Singapur ve İsviçre.

·         Türkiye, tüketilen eksajul başına 234 milyar GSYİH’lik enerji üretkenliği ile endekste 24. sırada yer alıyor. Bu sıralamayla Türkiye, Birleşik Krallık (26), Norveç (32), Almanya (35), Hollanda (51), Fransa (56) ve Hindistan (72)’ı geride bırakıyor; Avrupa Birliği, OECD ve dünya ortalamasının üzerinde seyrediyor.

Enerji üretkenliğini 2030 yılına kadar iki katına çıkaracağını taahhüt eden Amerika Birleşik Devletleri ise listenin 87. sırasında yerini alıyor. Her ikisinde de enerji üretkenliğinin dünya ortalaması 143 milyar Euro’nun altında olduğu Çin ve Rusya ise 111. ve 114. sırada bulunuyor.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Göçer Çadırları Güneş Enerjisiyle Aydınlanacak

Adana’da hayvancılık ve arı yetiştiriciliği yapan göçer ailelerden 683’ü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün son 3 yılda yürüttüğü projeler kapsamında hibe edilen güneş enerjisi sistemi sayesinde ışığa kavuştu.  Hayvancılık ve

HABERLER

Çeliğe Alternatif Ahşap Kuleli Rüzgar Türbini

Rüzgar enerjisi türbinlerin çelikten inşa edilmesi nedeniyle, çelik imalatçısının da yüzünü güldürüyor. Bir Alman şirketiyse, çeliğe alternatif olarak ahşap rüzgar kuleleri geliştirdi. Teknik ruhsatı alınan ahşap kulelerden ilki 2011 yılından

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Rüzgar Enerjisi Sektörü Hızlı Büyüyor

Siemens Türkiye Rüzgar ve Yenilenebilir Enerji Bölümü Direktörü Hakan Yıldırım,rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin hızlı büyüyen bir sektör olduğunu belirtti. Siemens Türkiye Rüzgar ve Yenilenebilir Enerji Bölümü Direktörü Hakan Yıldırım, rüzgar