Las Vegas Sürdürülebilirlik Konusunda Kumar Oynamıyor

Las Vegas Sürdürülebilirlik Konusunda Kumar Oynamıyor

Yeni enerji ekonomisi kavramı kapsamında, şirketlerin yeşil enerji kullanımının desteklendiği bir iklimde Las Vegas’ın enerji harcamaları ikilem yaratıyor. Bu doğrultuda Amerika Birleşik Devletleri’nde Las Vegas’ın bulunduğu Nevada eyaletinin en büyük üç gazino şirketi yenilenebilir enerji kullanma planları yaptıklarını duyurdular. MGM Resort, Wynn ve Las Vegas Sands otelleri yenilenebilir enerji satın alma ve enerji üretme planları olduklarını açıkladılar. Kullanılanenerji ihtiyacının her geçen gün artması, Nevada ve California’daki üretim fazlası ucuz enerjinin bulunması gazinoların bu kararı almalarında etkili.

MGM Resorts, güneş enerjisi sistemi kurduğu binası sayesinde yılda bin evin harcamalarına yetecek kadar enerji sağlayabilecek. MGM Resorts, 1.3 m ışık ampülünü güneş enerjisi özellikleri ile çalışan LED’ler ile değiştirecek.

Mandalay Bay Kongre Merkezi

Bu arada bölgedeki Mandalay Bay Kongre Merkezinin çatısı da güneş panelleri ile donatılıyor. Mandalay Bay Konferans Salonu’nda 20 dönümlük güneş enerjisi sistemi bulunuyor. Yeni kurulumlar da tamamlandığında Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük çatı güneş sistemleri olacak.

Bunun yanısıra Las Vegas Belediyesi New York’ta bulanan EnGoPlanet isimli şirketle olası bir ortaklık planlıyor. Ortaklığın konusu Boulder Plaza yakınlarında elektriğini kinetik enerji ve solar enerjiden alan sokak lambaları. Sokak lambaları şehir şebekesine bağlı olmadığı için emisyon oluşturmayan ve enerji kullanmayan bir çözüm olacak.

Las Vegas şehrinin Toplumsal Kalkınma Müdürü Jorge Cervantes yaptığı açıklamada “Boulder Palaza yakınlarında test etmemizin sebebi belediye binasına yakınlığından batarya ömrünü kontrol etmek için uygun bir yer. Ayrıca binanın karşısına yeni restoranlar kuruluyor, böylece hareketliliğin artması buranın iyi bir yer olacağını düşündürdü.”

EnGoPlanet’in CEO’su Petar Mirovic, sokak lambalarının gün boyunca solar enerjiden elde edilen gücün bataryada depolanıp, gece boyunca lambanın ışığını ve öbür özelliklerini bataryada depolanan güçten sağlayacağını belirtti. “EnGoPlanet’in sokak lambaları hareket sensörlarıyla donatılıp sokakta kimse olmadığında ışıkların loşlaşması sağlanabilir. Umuyoruz ki bataryalar dayanır, çünkü yüksek sıcaklıklar bataryalara genelde iyi gelmez” diyen Mirovic. “Umutluyuz ki teknoloji geliştikçe sıcaklığa dayanıklı bir ürün gelişecektir, böylece bu teknolojiyi başka yerlerde hayata geçirme imkanımız olacaktır” diye ekledi.

Hazırlayan: Dilara Maria Subaşı

maria.subasi@bilgiedu.net

Dilara

About author

Dilara Maria Subaşı
Dilara Maria Subaşı 4 posts

Dilara Maria Subaşı, 1994 Antalya doğumlu. Manavgat Bahçeşehir Koleji mezunu ve İstanbul Bilgi Üniversite'sinde Enerji Sistemleri Mühendisliği 3. sınıf öğrencis. Alternatif enerji adına haber yazımında ve projelerde yer alıyor.

You might also like

HABERLER

Apple Tesla’yı Satın Alır mı?

Apple İcra Kurulu Başkanı Tim Cook, firmanın son zamanlardaki icraatları hakkında samimi itiraflarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde, Apple’ın, elektrikli otomobil üreticisi Tesla’yı satın almaya niyetlendiğini duyurmuştuk. Konuyla ilgili resmi açıklama, Büyük

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Dünyanın En Büyük GES’i Karapınar’da Kuruluyor, İhale Aralık’ta

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, dün gittiği Konya’nın Karapınar İlçesi’nde, burada kurulacak güneş enerji santralinin 1.000 MW kurulu güçte olacağını ve ihalesinin de Aralık ayında yapılacağını açıkladı. Albayrak, ”Bugün

HABERLER

“Dairesel Ekonomi Yaklaşımı Dünyayı Daha Sürdürülebilir Hale Getiriyor”

Philips Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Henk de Bruin: “İş modellerimiz, malzemenin yeniden kullanımı ve tasarım süreçlerimizde dairesel ekonomi yaklaşımını benimsemenin dünyayı daha sürdürülebilir bir hale getirmenin yanı sıra bize rekabet avantajı

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply