Kütahya’nın Çöpü Enerjiye Dönüşüyor

Kütahya’nın Çöpü Enerjiye Dönüşüyor

Kütahya’da, Katı Atık Toplama Tesisleri’nin İşletilmesi sözleşmesi, Belediye Başkanı Mustafa İça’nın da katılımı ile başkanlık makamında imzalandı.

copler-sehre-hayat-veriyor-IHA-20130820AW000252-3-tTörende konuşan Başkan İça, kurulan tesisle çöpten enerji üretileceğini dile getirerek, “Katı Atık Düzenli Depolama alanımızın yatırımı, 15.7 milyon Euro bir yatırımla Katı Atık Birliğinin denetiminde çok kısa zamanda 1,5 yılda tamamladı. Bununla ilgili düzenli depolama alanında artık çöplerimiz depolanmaya başlandı.

Hatırlarsanız bununla ilgili şehrimizin merkezinde bulunan ve bugün Ezop Masal Adasının da yer aldığı 1 milyon metrakarelik alanda eskiden vahşi çöp depolama alanı vardı. Orası artık bugün Kütahya’nın yeni bir cazibe merkezi oldu. Bu yatırımımızla beraber başka bir konu gündeme gelmeye başladı.Bilindiği gibi, Katı Atıkta gerek ayrıştırma yani metan gazını üretme gerekse yakma sistemlerini uygulayarak, çöpten enerji üretilmesi ile ilgili yatırımı yaklaşık iki senedir tartışıyoruz. Ve bunun ihalesini de yaptık. Bununla ilgili süreci izliyoruz. Bu süreçte 4 tane firma ihaleye girdi. Bunlardan bir tanesi konsorsiyum olarak bu ihaleye girmişti. Bahya Atık Yönetimi Taşımacılık A.Ş. As-Tem İnşaat Turizm Taşımacılık Gıda Temizlik Hizmetleri Sanayi ve Ltd. Şti. ve Harman İnşaat Ve Sanayi A.Ş. olarak bir iş ortaklığı kurdular. Bu ihaleye girdiler. En uygun teklifi kendileri verdiler. Danıştay’ ın uygun görüşü ve İçişleri Bakanlığımızın onayı geldi ve bunun sonucunda sözleşmeyi imzalamaya yetkili kılındık. Ben Katı Atık Birliği Üyelerine de özellikle teşekkür etmek istiyorum. Son yapılan Meclis toplantısında bununla ilgili bana yetki verdiler.

Bu proje kurulacak tesisle birlikte elektrik enerjisi üretilecek. Katı Atık Birliğimizin bundan sonra yatırım yapması yerine bu şirket bahsedilen yatırımları yapacak. Yaklaşık 60 milyon TL civarında yatırım tutarı vardır. Bizim orman alanlarından devraldığımız deponi alanları var. Mevcut makine ekipmanları var. Bunları da bu sözleşme ile kendilerine devredeceğiz” dedi.

Kaynak: İHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Teksan Jeneratör Yüzde 40’a Varan Enerji Tasarrufu

Teksan Jeneratör Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler, Teksan Jeneratör’ün detaylı analizler ve hesaplamalar sonrası enerji ihtiyacına uygun olarak tasarladığ kojenerasyon ve trijenerasyon uygulamaları ile yüzde 40’a

HABERLER

2020`de Yenilenebilir Enerjinin Payı Yüzde 26’ya Çıkacak

Uluslararası Enerji Ajansı’nın bir raporuna göre, 2020 yılında dünya elektriğinin yüzde 26’sı yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilecek.   Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Orta Vadeli Yenilenebilir Enerji Piyasaları Raporunda, politika belirsizlikleri ve iletim ağına

ENERJİ YÖNETİMİ

“Yarından İtibaren Yeni Lisans Kapasitesi Açıklanmalı”

GENSED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve T-Dinamik Yöneticisi Mustafa Tırıs: “Güneş enerjisi sektöründe bu kadar yatırım iştahı varken, devletin de destek vermesi çok önemli. Yarından itibaren yeni lisans kapasitesinin açıklanması