Kuşları Koruma Derneği Rüzgar Türbini Kurar Mı?

Kuşları Koruma Derneği Rüzgar Türbini Kurar Mı?

İngiltere’deki Kraliyet Kuşları Koruma Derneği geçtiğimiz hafta 10 sene önce koydukları hedeflerini nihayet gerçekleştirdiklerini açıkladı: iklim değişikliğine yaptıkları katkıyı azaltmak için temiz enerjiye geçmek. Temiz enerji tedarikçisi Ecotricity şirketi ile beraber yürüttükleri projeyle, dernek Bedfordshire’daki genel merkezine 100 metre yüksekliğinde bir türbin kurdu.  Bir kaç hafta içinde devreye alınması beklenen türbinin senede 1.850 MWh enerji üreteceğinin tahmin edildiği ve bunun da derneğin senelik elektrik tüketiminin yarısından fazlasını karşılayacağı belirtiliyor.

Koruma Direktörü olan ve aynı zamanda Kraliyet Kuşları Koruma Derneği’nde de blog yazan Martin Harper, bunu iklim değişikliği ile mücadele adına yaptıklarını belirtti: ” Doğru bir şey yapıyoruz . Fosil yakıtlara bağlı kalmadan ve doğal yaşama zarar vermeden yenilenebilir teknolojilerin gayet uygulanabilir olduğunu da göstermek istiyoruz”. Harper bölgede 3 yıldır detaylı araştırma yapıldığını ve projenin kuş türlerine zarar verme riskinin çok düşük olduğu sonucuna varıldığını ekledi. Yarasalar için de önlem alındığını ve yarasa hareketliliğinin yüksek olduğu saatlerde türbinlerin kapatılarak olası zararların önüne geçileceğini söyleyen Harper, bunun verimliliği bir miktar azaltacağını ancak doğru yaklaşımın da bu olduğunu belirtti.

Projenin sponsoru olan Ecotricity, türbinin ürettiği elektriğin gelirinden faydalanacak. Elektrik maliyeti yarıdan fazla azalmış olan Dernek ise, kuşları korumaya daha fazla kaynak ayırabilecek.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

Urfa’ya 10 Megawattlık Güneş Enerjisi Santrali

Mars Solar Enerji, Şanlıurfa`da 10 megawatt gücünde Güneş Enerjisi Santrali kurmayı planlıyor. Türkiye’nin güneş enerjisinde kurulu gücünü artırma çalışmaları sürüyor. Bu konuda özel sektör çalışmalarını hızlandırmış durumda. Mars Solar Enerji

HABERLER 0 Comments

Schneider Electric İklim Değişikliği Stratejileri Geliştiriyor

Schneider Electric, “Karbon konusunda Kamuyu Aydınlatma Projesi” (Carbon Disclosure Project – CDP) tarafından hazırlanan İklim “A” Listesindeki performansı en iyi şirketler arasında 5. kez yerini alırken aynı zamanda, yüksek kaliteli

HABERLER 0 Comments

Kadınlara Enerji Diyeti Çağrısı

İTÜ Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Enerji Verimliliği Haftası’nda enerjiden tasarruf edebilmek için kadınlara çok büyük bir görev düştüğüne dikkat çekti.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply