Kuşları Koruma Derneği Rüzgar Türbini Kurar Mı?

Kuşları Koruma Derneği Rüzgar Türbini Kurar Mı?

İngiltere’deki Kraliyet Kuşları Koruma Derneği geçtiğimiz hafta 10 sene önce koydukları hedeflerini nihayet gerçekleştirdiklerini açıkladı: iklim değişikliğine yaptıkları katkıyı azaltmak için temiz enerjiye geçmek. Temiz enerji tedarikçisi Ecotricity şirketi ile beraber yürüttükleri projeyle, dernek Bedfordshire’daki genel merkezine 100 metre yüksekliğinde bir türbin kurdu.  Bir kaç hafta içinde devreye alınması beklenen türbinin senede 1.850 MWh enerji üreteceğinin tahmin edildiği ve bunun da derneğin senelik elektrik tüketiminin yarısından fazlasını karşılayacağı belirtiliyor.

Koruma Direktörü olan ve aynı zamanda Kraliyet Kuşları Koruma Derneği’nde de blog yazan Martin Harper, bunu iklim değişikliği ile mücadele adına yaptıklarını belirtti: ” Doğru bir şey yapıyoruz . Fosil yakıtlara bağlı kalmadan ve doğal yaşama zarar vermeden yenilenebilir teknolojilerin gayet uygulanabilir olduğunu da göstermek istiyoruz”. Harper bölgede 3 yıldır detaylı araştırma yapıldığını ve projenin kuş türlerine zarar verme riskinin çok düşük olduğu sonucuna varıldığını ekledi. Yarasalar için de önlem alındığını ve yarasa hareketliliğinin yüksek olduğu saatlerde türbinlerin kapatılarak olası zararların önüne geçileceğini söyleyen Harper, bunun verimliliği bir miktar azaltacağını ancak doğru yaklaşımın da bu olduğunu belirtti.

Projenin sponsoru olan Ecotricity, türbinin ürettiği elektriğin gelirinden faydalanacak. Elektrik maliyeti yarıdan fazla azalmış olan Dernek ise, kuşları korumaya daha fazla kaynak ayırabilecek.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Salihli Belediyesi’nden Jeotermal Enerji Desteği

Salihli Belediyesi, 70 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan jeotermal aboneleri için branşman çalışması başlattı. Salihli Belediyesi, 70 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan jeotermal aboneleri için branşman çalışması başlattı.

HABERLER

Ankara Keçiören’de LED Devri

Teknolojik yenilikleri yakından takip ederek vatandaşların hizmetine sunan Ankara Keçiören Belediyesi, park ve bahçelerde LED teknolojili aydınlatmaya geçti. Ankara Keçiören’de LED aydınlatma teknolojisi ile parklar daha aydınlık hale gelirken, yüzde 44

Güneş EnerjisiB 0 Comments

“Asıl Amacımız, Uzun Dönemli Bir Karbon Piyasasının Oluşması”

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yetkilisi Jan Willem Van De Ven: “Asıl amacımız, uygun bir karbon fiyatlandırması gerçekleştirerek, desteğe gereksinim duymayan uzun dönemli bir karbon piyasasının oluşmasıdır” dedi. Sürdürülebilir

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply