Kurak Tarlalar Güneş Enerjisi ile Yeşeriyor

Kurak Tarlalar Güneş Enerjisi ile Yeşeriyor

Alman endüstri araştırmacılarından oluşan bir grup ışığı güneş enerjisi panellerinde yoğunlaştıran depolanan güne enerjisi (konsantre güneş enerjisi – CPV) sistemleri ile uzak alanlardaki tarların sulanması için bir alternatif oluşturuyor.

ae_solar_sulama_09

CPV sistemleri gelişmiş elektrik şebekelerinden uzak sistemlere enerji sağlayabiliyor.

Bu yılın ağustos ayında yapılan bir duyuruda, Fraunhofer Güneş Enerjisi Sistemleri Mısır’da bir buğday tarlasındaki sulama sistemine güç sağlamak için CPV modüllerine yönelik yapılan bir proje testini açıkladı.

Mısır gibi sıcak ve kuru bir iklimde, derinlerdeki suyu çıkarmak için kullanılan pompalara güç sağlamak için dizel jenatörler kullanılıyordu. Ama CPV sistemleri 35 metre derinlikten su çıkaran bir pompayı ve tuzdan arındırma ünitesini diğer ekipmanlar ile birlikte çalıştıracak güçte.

Fraunhofer’ın ekibi, yapılan test için açılan web sitesinde, güneş enerjisi depolamak için kullanılan pillerin yüksek başlangıç fiyatlarını enerji yönetimi sistemi ile azaltılabileceğini açıkladı. Sistem enerji üretimini görüntülüyor ve tarlanın gerçek zamandaki ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Bu sayede elektrik tüketimi çok daha verimli bir şekilde yönetilebiliyor. Küçük bir rezerv, CPV sisteminin kendi güneş izleme sistemine enerji sağlayabiliyor.

Güneş izleme sistemi CPV sistemleri çok gerekli. Çünkü CPV sistemleri güneş ışığının doğrultusu ile tam bir şekilde hizalanması gerekiyor.

Güneş gün boyunca gökyüzünde ilerlerken, CPV sistemleri güneşi takip etmeye devam ediyor. Bu sayede güneş hücrelerinin üzerinde daha fazla güneş ışığının yoğunlaşıp yoğunlaşmadığına odaklanılıyor.

Kaynak: Bilgi Çağı

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Amerika’da Çöpten Enerji Üretimi Yaygınlaşıyor

Fiberight firmasının Virginia’nın güneyindeki deneme santralinde çürümüş sebze, karton ve diğer çöplerden biyo-yakıt ve etanol elde ediliyor. Amerikan Fiberight firmasının Virginia’nın güneyindeki deneme santralinde Alternatif enerji alanında geliştirdiği son teknoloji,

HABERLER

Hollanda’dan Temiz Enerjiye Ekstra Teşvik

Hollanda yeşil enerji üreticileri 2013 yılında, bu yılki miktarın 1,3 milyar fazlası yani tamı tamına 3 milyar Euro sübvansiyon alabilecek. Algemeen Dagblad gazetesi Pazartesi günü duyurduğu haberinde, Ekonomi Bakanı Henk Kamp’ın

HABERLER

Jantsa`nın GES Yatırımına Onay

Jantsa`nın 1 MW lisanssız Güneş Enerjisi Santrali yatırımı onaylanarak resmi kabulü yapıldı. Jantsa`dan konu ile ilgili KAP`a yapılan açıklamada, Jantsa, fabrika çatısına, Bereket Enerji Grup Şirketlerinden GDZ Enerji Yatırım A.Ş.`ye