Kurak Tarlalar Güneş Enerjisi ile Yeşeriyor

Kurak Tarlalar Güneş Enerjisi ile Yeşeriyor

Alman endüstri araştırmacılarından oluşan bir grup ışığı güneş enerjisi panellerinde yoğunlaştıran depolanan güne enerjisi (konsantre güneş enerjisi – CPV) sistemleri ile uzak alanlardaki tarların sulanması için bir alternatif oluşturuyor.

ae_solar_sulama_09

CPV sistemleri gelişmiş elektrik şebekelerinden uzak sistemlere enerji sağlayabiliyor.

Bu yılın ağustos ayında yapılan bir duyuruda, Fraunhofer Güneş Enerjisi Sistemleri Mısır’da bir buğday tarlasındaki sulama sistemine güç sağlamak için CPV modüllerine yönelik yapılan bir proje testini açıkladı.

Mısır gibi sıcak ve kuru bir iklimde, derinlerdeki suyu çıkarmak için kullanılan pompalara güç sağlamak için dizel jenatörler kullanılıyordu. Ama CPV sistemleri 35 metre derinlikten su çıkaran bir pompayı ve tuzdan arındırma ünitesini diğer ekipmanlar ile birlikte çalıştıracak güçte.

Fraunhofer’ın ekibi, yapılan test için açılan web sitesinde, güneş enerjisi depolamak için kullanılan pillerin yüksek başlangıç fiyatlarını enerji yönetimi sistemi ile azaltılabileceğini açıkladı. Sistem enerji üretimini görüntülüyor ve tarlanın gerçek zamandaki ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Bu sayede elektrik tüketimi çok daha verimli bir şekilde yönetilebiliyor. Küçük bir rezerv, CPV sisteminin kendi güneş izleme sistemine enerji sağlayabiliyor.

Güneş izleme sistemi CPV sistemleri çok gerekli. Çünkü CPV sistemleri güneş ışığının doğrultusu ile tam bir şekilde hizalanması gerekiyor.

Güneş gün boyunca gökyüzünde ilerlerken, CPV sistemleri güneşi takip etmeye devam ediyor. Bu sayede güneş hücrelerinin üzerinde daha fazla güneş ışığının yoğunlaşıp yoğunlaşmadığına odaklanılıyor.

Kaynak: Bilgi Çağı

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

80 Rüzgar Türbini 400 Bin Eve Enerji Sağlayacak

Almanya’nın, Kuzey Denizi’nde yapımı tamamlanan dünyanın üçüncü Almanya’nın ise en büyüğü kabul edilen 400 megawatt enerji üretim kapasiteli rüzgar enerji çiftliği hizmete açıldı. Toplam 80 türbinin bulunduğu enerji çiftliğinin 400

HABERLER

Başbakan’ın Siparişi İle 6 Yılda Elektrikli Spor Araba Geliştirdi

6 yıl önce yerli spor otomobil Etox’u üreten Ercan Malkoç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a verdiği sözü tuttu ve ODTÜ ile birlikte Etox’un elektrikli modelini geliştirdi. Yaklaşık 20 ayda üretilen Etox,

HABERLER 0 Comments

Yenilenebilir Enerjide Akıllı Kolejler

2013 yılında eğitim hayatına başlayan Akıllı Kolejler yeni sezona farkındalıklarıyla giriyor. Yenilenebilir enerji alanında ara eleman ihtiyacının karşılanamaması önemli bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Yenilenebilir enerji potansiyelinin kullanımı arttıkça bu