Kurak Tarlalar Güneş Enerjisi ile Yeşeriyor

Kurak Tarlalar Güneş Enerjisi ile Yeşeriyor

Alman endüstri araştırmacılarından oluşan bir grup ışığı güneş enerjisi panellerinde yoğunlaştıran depolanan güne enerjisi (konsantre güneş enerjisi – CPV) sistemleri ile uzak alanlardaki tarların sulanması için bir alternatif oluşturuyor.

ae_solar_sulama_09

CPV sistemleri gelişmiş elektrik şebekelerinden uzak sistemlere enerji sağlayabiliyor.

Bu yılın ağustos ayında yapılan bir duyuruda, Fraunhofer Güneş Enerjisi Sistemleri Mısır’da bir buğday tarlasındaki sulama sistemine güç sağlamak için CPV modüllerine yönelik yapılan bir proje testini açıkladı.

Mısır gibi sıcak ve kuru bir iklimde, derinlerdeki suyu çıkarmak için kullanılan pompalara güç sağlamak için dizel jenatörler kullanılıyordu. Ama CPV sistemleri 35 metre derinlikten su çıkaran bir pompayı ve tuzdan arındırma ünitesini diğer ekipmanlar ile birlikte çalıştıracak güçte.

Fraunhofer’ın ekibi, yapılan test için açılan web sitesinde, güneş enerjisi depolamak için kullanılan pillerin yüksek başlangıç fiyatlarını enerji yönetimi sistemi ile azaltılabileceğini açıkladı. Sistem enerji üretimini görüntülüyor ve tarlanın gerçek zamandaki ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Bu sayede elektrik tüketimi çok daha verimli bir şekilde yönetilebiliyor. Küçük bir rezerv, CPV sisteminin kendi güneş izleme sistemine enerji sağlayabiliyor.

Güneş izleme sistemi CPV sistemleri çok gerekli. Çünkü CPV sistemleri güneş ışığının doğrultusu ile tam bir şekilde hizalanması gerekiyor.

Güneş gün boyunca gökyüzünde ilerlerken, CPV sistemleri güneşi takip etmeye devam ediyor. Bu sayede güneş hücrelerinin üzerinde daha fazla güneş ışığının yoğunlaşıp yoğunlaşmadığına odaklanılıyor.

Kaynak: Bilgi Çağı

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Erzincan Güneş Enerjisine Hazırlanıyor

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Erkan Hatipoğlu hedeflerinin kendi kendine enerjisi yeten bir Erzincan oluşturmak olduğunun altını çizdi. Türkiye’de kamu ve özel kuruluşların güneş enerjisi sistemleri kurma

HABERLER

Google’dan Sonra Nissan’da Sürücüsüz Elektrikli Otomobil Üretti

2020’de sürücüsüz otomobil projelerj geliştiren Google ‘ın ardından Nissan da sürücüsüz otomobil üretmek için kolları sıvadı. NEW YORK- Nissan 2020’de kendi sürücüsüz otomobilini üreterek bu konuda projeler geliştiren Google’a rakip

HABERLER

LED Aydınlatma Projesi, Bishope’s Palace House’a Uygulandı

Canadian§Portland Estates, Bishope’s Palace House’u LED aydınlatma ile yeniledi. Kingston kasabasında kuzey kesimde köprüye yakın nehir kenarında önemli bir konumda yer alıyor. 2007 yılına gelindiğinde, 1970‘lerde inşa edilen bina bir