Kurak Tarlalar Güneş Enerjisi ile Yeşeriyor

Kurak Tarlalar Güneş Enerjisi ile Yeşeriyor

Alman endüstri araştırmacılarından oluşan bir grup ışığı güneş enerjisi panellerinde yoğunlaştıran depolanan güne enerjisi (konsantre güneş enerjisi – CPV) sistemleri ile uzak alanlardaki tarların sulanması için bir alternatif oluşturuyor.

ae_solar_sulama_09

CPV sistemleri gelişmiş elektrik şebekelerinden uzak sistemlere enerji sağlayabiliyor.

Bu yılın ağustos ayında yapılan bir duyuruda, Fraunhofer Güneş Enerjisi Sistemleri Mısır’da bir buğday tarlasındaki sulama sistemine güç sağlamak için CPV modüllerine yönelik yapılan bir proje testini açıkladı.

Mısır gibi sıcak ve kuru bir iklimde, derinlerdeki suyu çıkarmak için kullanılan pompalara güç sağlamak için dizel jenatörler kullanılıyordu. Ama CPV sistemleri 35 metre derinlikten su çıkaran bir pompayı ve tuzdan arındırma ünitesini diğer ekipmanlar ile birlikte çalıştıracak güçte.

Fraunhofer’ın ekibi, yapılan test için açılan web sitesinde, güneş enerjisi depolamak için kullanılan pillerin yüksek başlangıç fiyatlarını enerji yönetimi sistemi ile azaltılabileceğini açıkladı. Sistem enerji üretimini görüntülüyor ve tarlanın gerçek zamandaki ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Bu sayede elektrik tüketimi çok daha verimli bir şekilde yönetilebiliyor. Küçük bir rezerv, CPV sisteminin kendi güneş izleme sistemine enerji sağlayabiliyor.

Güneş izleme sistemi CPV sistemleri çok gerekli. Çünkü CPV sistemleri güneş ışığının doğrultusu ile tam bir şekilde hizalanması gerekiyor.

Güneş gün boyunca gökyüzünde ilerlerken, CPV sistemleri güneşi takip etmeye devam ediyor. Bu sayede güneş hücrelerinin üzerinde daha fazla güneş ışığının yoğunlaşıp yoğunlaşmadığına odaklanılıyor.

Kaynak: Bilgi Çağı

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Çin – AB Güneş Savaşlarında Ateşkes İmzalanıyor

Çin ve AB arasında aylardır devam eden güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştürebilen teknoloji ürünlerine “anti-damping vergisi” uygulanmasıyla ilgili sorun çözüldü. Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, tarafların konuyla ilgili anlaşmazlıkta fiyat taahhüdü kararı aldığı belirtildi.

Enerji Verimliliği

Esenboğa Havalimanı’na Gümüş Ödülü

TAV Havalimanları tarafından işletilen Ankara Esenboğa Havalimanı “inşa edilmiş çevre” kategorisinde gümüş ödülün sahibi oldu. TAV Esenboğa, enerji verimliliği başta olmak üzere geliştirdiği çevre dostu uygulamalarla uluslararası The Green Organisation

HABERLER

Eskişehir Tepebaşı’na 21,5 Milyon Euro’luk Hibe

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyü Projesi, Avrupa Komisyonu Akıllı Şehirler ve İnovasyon Projesi’nden 5 milyon euro hibe alma hakkı kazandı ve Türkiye’de akıllı şehir yaratılması konusunda önemli bir adım atıldı.