KTÜ Elektrikli Araç Üretimiyle İlgi Görüyor

KTÜ Elektrikli Araç Üretimiyle İlgi Görüyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) öğrencilerinin oluşturduğu Enerji Teknolojileri Topluluğu (ETT), alternatif enerji çeşitleriyle ürettikleri taşıtlarla dikkat çekiyor.

Elektrikli araç üretimi dünyada giderek yaygınlaşıyor. Elektrikli araçlarda seri üretim arttıkça fiyatlarda makul seviyeye gelmeye başlıyor. Yine de elektrikli araçların henüz konvansiyonel araçlarla fiyat/kalite dengesinde henüz rekabete hazır olduğu söylenemez.

Türkiye’de de elektrikli araç üretimi gerçekleştiren kuruluşlar bulunuyor. Buna karşın, yeterince elektrikli araçların ulaşım sistemimize giremediği söylenebilir. Bu durumun en önemli etkeni olarak seri üretimin yeterli miktara ulaşmamasından dolayı, Türkiye’de de dünyadaki tablonun geçerli olması gösterilebilir.

Buna karşın Türkiye’nin elektrikli araç konusunda özel bir durumu söz konusu. Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu’da elektrikli araç satışında bir ivme yakalanırken, Türkiye’de elektrikli araç satışı istenilen ve beklenilen seviyeye bir türlü ulaşamıyor.

Bugünkü haberimizde yer aldığı gibi (haber için tıklayın) Almanya ve Hollanda ve Norveç gibi Avrupa ülkeleri elektrikli araç satışını destekleyecek sistemleri yürürlüğe koymaya çalışıyor. Çin’de de bu yönde çalışmalar olduğuna yönelik işaretler var.

Türkiye’de ise, elektrikli araç satışına yönelik hükümet tarafından belirgin bir teşvik ve destek mekanizması yürürlüğe girmiş değil. Bunun sonucu olarak da elektrikli araçların konvansiyonel araçlarla rekabet edebilmesi mümkün olamıyor.

Bu çerçevede elektrikli araç üretiminde Türkiye günümüz için olmasa da uzun vadede söz sahibi olmaya hazırlanıyor. Bu konuda üniversiteler düzeyinde yürütülen çalışmalar ilgi görüyor. Gelecek için bu çalışmalar bilimsel ve teknik düzeyde geliştirebilir ve desteklenirse, Türkiye elektrikli araç üretiminde söz sahibi konuma gelebilir. Böylece, elektrikli araçlara yönelik talep de önemli bir çizgi yakalayabilir.

Bu kapsamda, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) öğrencilerinin oluşturduğu Enerji Teknolojileri Topluluğu (ETT), alternatif enerji çeşitleriyle ürettikleri taşıtlarla dikkat çekiyor. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda (TTSO) bir sunum yapan öğrenciler, yeni projelerini anlattı.

Ağustos ayında düzenlenecek yarışa katılacak araca gökyüzündeki en parlak yıldız olan Sirius’un adını verdiklerini belirten öğrenciler, aracın birçok teknolojiyi ve günümüz taşıtlarının özelliklerini taşıdığını söyledi.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Akıllı Şebekeler ve Şehirler 0 Comments

Akıllı İstanbul Sempozyumu Düzenleniyor

Akıllı İstanbul Sempozyumu’nda İstanbul’un akıllı şehir kavramı açısından mevcut durumu, geliştirilen ürün ve araştırmaların aktarılırken, rekabet öncesi işbirliği imkanları birlikte aranacak. Üniversite, kamu ve özel sektörün yönetici ve araştırmacıları İstanbul

HABERLER

Güneş Enerjisi ile Tarımsal Sulamanın Avantajları

Tarımsal alanlarda şebeke elektriğinin bulunmamasından dolayı, tarımsal sulama fosil kaynaklı enerjiler ile yapılmaktadır. Fakat bu tip kaynaklar maliyetli, gürültülü ve devamlı ek yakıt gideri bulunmaktadır. Güneş enerjisi ile yapılan sulamalar

Tasarımlar 0 Comments

Gediz Üniversitesi’nden Esnek Güneş Paneli

Gediz Üniversitesi’ndeki Türk bilim insanları nanoteknoloji yöntemiyle esnek güneş panelleri üretti. Ekip, İsviçrelilerle birlikte ortak çalışma yürütecek. Türkiye’de bilim insanları yenilenebilir enerji konusunda önemli çalışmalara imza atıyor. Gelecek açısından güneş

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply