KTÜ Elektrikli Araç Üretimiyle İlgi Görüyor

KTÜ Elektrikli Araç Üretimiyle İlgi Görüyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) öğrencilerinin oluşturduğu Enerji Teknolojileri Topluluğu (ETT), alternatif enerji çeşitleriyle ürettikleri taşıtlarla dikkat çekiyor.

Elektrikli araç üretimi dünyada giderek yaygınlaşıyor. Elektrikli araçlarda seri üretim arttıkça fiyatlarda makul seviyeye gelmeye başlıyor. Yine de elektrikli araçların henüz konvansiyonel araçlarla fiyat/kalite dengesinde henüz rekabete hazır olduğu söylenemez.

Türkiye’de de elektrikli araç üretimi gerçekleştiren kuruluşlar bulunuyor. Buna karşın, yeterince elektrikli araçların ulaşım sistemimize giremediği söylenebilir. Bu durumun en önemli etkeni olarak seri üretimin yeterli miktara ulaşmamasından dolayı, Türkiye’de de dünyadaki tablonun geçerli olması gösterilebilir.

Buna karşın Türkiye’nin elektrikli araç konusunda özel bir durumu söz konusu. Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu’da elektrikli araç satışında bir ivme yakalanırken, Türkiye’de elektrikli araç satışı istenilen ve beklenilen seviyeye bir türlü ulaşamıyor.

Bugünkü haberimizde yer aldığı gibi (haber için tıklayın) Almanya ve Hollanda ve Norveç gibi Avrupa ülkeleri elektrikli araç satışını destekleyecek sistemleri yürürlüğe koymaya çalışıyor. Çin’de de bu yönde çalışmalar olduğuna yönelik işaretler var.

Türkiye’de ise, elektrikli araç satışına yönelik hükümet tarafından belirgin bir teşvik ve destek mekanizması yürürlüğe girmiş değil. Bunun sonucu olarak da elektrikli araçların konvansiyonel araçlarla rekabet edebilmesi mümkün olamıyor.

Bu çerçevede elektrikli araç üretiminde Türkiye günümüz için olmasa da uzun vadede söz sahibi olmaya hazırlanıyor. Bu konuda üniversiteler düzeyinde yürütülen çalışmalar ilgi görüyor. Gelecek için bu çalışmalar bilimsel ve teknik düzeyde geliştirebilir ve desteklenirse, Türkiye elektrikli araç üretiminde söz sahibi konuma gelebilir. Böylece, elektrikli araçlara yönelik talep de önemli bir çizgi yakalayabilir.

Bu kapsamda, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) öğrencilerinin oluşturduğu Enerji Teknolojileri Topluluğu (ETT), alternatif enerji çeşitleriyle ürettikleri taşıtlarla dikkat çekiyor. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda (TTSO) bir sunum yapan öğrenciler, yeni projelerini anlattı.

Ağustos ayında düzenlenecek yarışa katılacak araca gökyüzündeki en parlak yıldız olan Sirius’un adını verdiklerini belirten öğrenciler, aracın birçok teknolojiyi ve günümüz taşıtlarının özelliklerini taşıdığını söyledi.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

TEİAŞ Lisanslı Güneş Elektrik Üretimiyle İlgili Duyuru Yaptı

TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından lisanslı güneş ve rüzgar enerjisi santralleri başvurusuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya göre, sisteme bağlanacak olanları belirlemek için yarışma yapılacak.   TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından lisanslı güneş ve

Elektrikli araçlar 0 Comments

İzmir’e Güneş Panelli Otobüs Durakları Geliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, atölyeler ve duraklarda kullanacağı enerjiyi kendisi üretmek için güneş enerjisi santrali kuruyor. Güneş panelli otobüs durakları da kısa bir süre kent merkezindeki yerini alacak.

HABERLER

Rüzgar Enerjisinde Rekor Başvuru Değerlendiriliyor

EPDK, 1018 RES kurulmasını öngören önlisans başvurularını değerlendirmeye aldı. Türkiye’de rüzgar enerjisi artık önemli bir enerji kaynağı olarak kendini gösteriyor. www.dunya.com’un haberine göre, rüzgar enerjisinde (RES) ikinci büyük yatırım dalgası

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply