Kostarika’dan Yüzde 100 Yenilenebilir Enerjiye Bir Adımlık Mesafe

Kostarika’dan Yüzde 100 Yenilenebilir Enerjiye Bir Adımlık Mesafe

Kosta Rika, Kosta Rika Elektrik İdaresi’ne göre bu yıl elektriğin neredeyse tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağladı.

Dünyada yüzde yüz yenilenebilir enerji hedefi belirleyen ülkeler arasında Kosta Rika’da katıldı. Ülke elektriğinin yüzde 99’unu yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyor.

www.gaiadergi.com’un haberine göre, gelecekte kapımıza dayanacak büyük ölçüdeki iklim değişikliğini hepimizin evi olan dünyadan uzak tutmak için şansımız varsa, bu konuda atılabilecek en büyük adım yenilenebilir enerji kaynaklarının bulunmasıdır.

Sürdürülebilir çevre politikalarına yönelik atılan küresel anlamdaki adımlara ilham veren bu harika süreç Kosta Rika’da başladı. 2021’e kadar karbonsuz hava sahası oluşturmayı hedefleyen Orta Amerika’daki gelişmekte olan Kosta Rika, Kosta Rika Elektrik İdaresi’ne göre bu yıl elektriğin neredeyse tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağladı.

Oy birliğiyle 12 Aralık 2015’te kabul edilen Paris İklim Sözleşmesi‘nin ardından insanların fosil yakıtlara bağlılığı ve güveninin artık geçmişte kaldığı görülüyor. Kosta Rika ise bu yeni ve temiz enerjiye geçişin başkahramanı.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Laboratuvarında kısım şefi olan Andrea Watson Huffington Post’a verdiği bir röportajda; “Sözleşmenin asıl amacı herkesin ihracatını şu veya bu oranda azaltması ya da herkes yenilenebilir enerjiye geçiş yapmalıdır değil, aksine her ülkenin kendi yararları ve gelişim hedeflerine uygun olarak belirlediği yenilenebilir enerji kaynaklarına bizzat yönelmesini sağlamaktır” dedi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Baymak ve İTÜ Türkiye’nin İlk Toprak Kaynaklı Isı Pompasını Üretecek

Baymak, İTÜ’yle birlikte Türkiye’nin ilk toprak kaynaklı ısı pompasını üreterek enerjide yüzde 40 tasarruf sağlayacak. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarında sanayi ve üniversite işbirliğinin önemi sürekli vurgulanıyor. Bu konuda

HABERLER

Kübalı Güneş Enerjisi Uzmanları Ege’de Eğitim Alıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Küba Dış Ticaret Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde bölgeye yönelik yürütülen projelerden biri olan Güneş Enerjisi Laboratuvarları Kapasite Artırımı Programı kapsamında

HABERLER

Denizli’nin Çöpünden 60 Bin Liralık Elektrik

Denizli Belediyesi, atık su arıtma tesisinde kanalizasyon sistemiyle gelen çamurdaki metan gazını elektrik enerjisine çevirerek, tesisin ortalama aylık 120 bin liralık elektrik maliyetini yarıya indirdi. Tesiste her gün ortalama 90

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply