Kostarika’dan Yüzde 100 Yenilenebilir Enerjiye Bir Adımlık Mesafe

Kostarika’dan Yüzde 100 Yenilenebilir Enerjiye Bir Adımlık Mesafe

Kosta Rika, Kosta Rika Elektrik İdaresi’ne göre bu yıl elektriğin neredeyse tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağladı.

Dünyada yüzde yüz yenilenebilir enerji hedefi belirleyen ülkeler arasında Kosta Rika’da katıldı. Ülke elektriğinin yüzde 99’unu yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyor.

www.gaiadergi.com’un haberine göre, gelecekte kapımıza dayanacak büyük ölçüdeki iklim değişikliğini hepimizin evi olan dünyadan uzak tutmak için şansımız varsa, bu konuda atılabilecek en büyük adım yenilenebilir enerji kaynaklarının bulunmasıdır.

Sürdürülebilir çevre politikalarına yönelik atılan küresel anlamdaki adımlara ilham veren bu harika süreç Kosta Rika’da başladı. 2021’e kadar karbonsuz hava sahası oluşturmayı hedefleyen Orta Amerika’daki gelişmekte olan Kosta Rika, Kosta Rika Elektrik İdaresi’ne göre bu yıl elektriğin neredeyse tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağladı.

Oy birliğiyle 12 Aralık 2015’te kabul edilen Paris İklim Sözleşmesi‘nin ardından insanların fosil yakıtlara bağlılığı ve güveninin artık geçmişte kaldığı görülüyor. Kosta Rika ise bu yeni ve temiz enerjiye geçişin başkahramanı.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Laboratuvarında kısım şefi olan Andrea Watson Huffington Post’a verdiği bir röportajda; “Sözleşmenin asıl amacı herkesin ihracatını şu veya bu oranda azaltması ya da herkes yenilenebilir enerjiye geçiş yapmalıdır değil, aksine her ülkenin kendi yararları ve gelişim hedeflerine uygun olarak belirlediği yenilenebilir enerji kaynaklarına bizzat yönelmesini sağlamaktır” dedi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

Brezilya’da Yenilenebilir Enerjiye Rekor Başvuru

Brezilya`da devletin açtığı enerji ihalesine güneş yatırımcıları toplam 21 gigawatt’lık 649 projeyle başvurdu. Güneş ve rüzgar enerjisinde özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki yönelme çok önemli boyutlara ulaştı. enerjigunlugu.net’in haberine göre, Brezilya

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Teksan, Yenilenebilir Enerji Çözümlerini Tanıttı

Türk enerji sektörünün öncü isimlerinden Teksan, telekomünikasyon dünyasının en önemli fuarı olan Mobile World Congress 2016’da yerini aldı. Dünyanın dört bir yanından gelen telekomünikasyon sektörü temsilcileri Teksan’ın enerjisini değişken devirli

HABERLER

Brezilya’ya 31 Güneş Enerji Santrali Kurulacak

Brezilya hükümeti 31 adet güneş enerji santrali ihalesi verdi. Son yıllarda yaşanan ekonomik kriz ile enerji fiyatlarındaki rekor artış nedeniyle farklı projelere yönelen Brezilya, geçtiğimiz hafta düzenlenen ihalede 31 adet

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply