Kostarika’dan Yüzde 100 Yenilenebilir Enerjiye Bir Adımlık Mesafe

Kostarika’dan Yüzde 100 Yenilenebilir Enerjiye Bir Adımlık Mesafe

Kosta Rika, Kosta Rika Elektrik İdaresi’ne göre bu yıl elektriğin neredeyse tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağladı.

Dünyada yüzde yüz yenilenebilir enerji hedefi belirleyen ülkeler arasında Kosta Rika’da katıldı. Ülke elektriğinin yüzde 99’unu yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyor.

www.gaiadergi.com’un haberine göre, gelecekte kapımıza dayanacak büyük ölçüdeki iklim değişikliğini hepimizin evi olan dünyadan uzak tutmak için şansımız varsa, bu konuda atılabilecek en büyük adım yenilenebilir enerji kaynaklarının bulunmasıdır.

Sürdürülebilir çevre politikalarına yönelik atılan küresel anlamdaki adımlara ilham veren bu harika süreç Kosta Rika’da başladı. 2021’e kadar karbonsuz hava sahası oluşturmayı hedefleyen Orta Amerika’daki gelişmekte olan Kosta Rika, Kosta Rika Elektrik İdaresi’ne göre bu yıl elektriğin neredeyse tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağladı.

Oy birliğiyle 12 Aralık 2015’te kabul edilen Paris İklim Sözleşmesi‘nin ardından insanların fosil yakıtlara bağlılığı ve güveninin artık geçmişte kaldığı görülüyor. Kosta Rika ise bu yeni ve temiz enerjiye geçişin başkahramanı.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Laboratuvarında kısım şefi olan Andrea Watson Huffington Post’a verdiği bir röportajda; “Sözleşmenin asıl amacı herkesin ihracatını şu veya bu oranda azaltması ya da herkes yenilenebilir enerjiye geçiş yapmalıdır değil, aksine her ülkenin kendi yararları ve gelişim hedeflerine uygun olarak belirlediği yenilenebilir enerji kaynaklarına bizzat yönelmesini sağlamaktır” dedi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Bartın’da Güneş Enerjisi Devrimi

Bartın İl Özel İdaresi şantiyesinde yıllık tüketilen 370 bin kilovat saat elektriğin yüzde 75’i güneş enerjisi ile üretilecek. Merkeze bağlı Akçamescit Köyü’ndeki İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü

HABERLER 0 Comments

Otoprodüktör Tesislere Yeni Düzenleme Geldi

Kendi enerjisini kendi üreten, fazla olduğunda sisteme satan otoprodüktör tesisler tedirgin. Enerjide 262 otoprodüktör üretici tedirgin günler yaşıyor. Bu tedirginliğin nedeni, 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanun Tasarısı Taslağı.” Taslak, otoprodüktörlerin

HABERLER

Spreyle Güneş Paneli

Güneş paneli teknolojisi hala çok ucuz ve pratik değil ama gelecekte bu durum değişebilir. Biliminsanları çok basit ve pratik güneş paneli uygulamaları konusunda hızla yol alıyorlar. En son geliştirilmekte olan

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply