Kosta Rika Fosil Enerji Kullanmıyor

Kosta Rika Fosil Enerji Kullanmıyor

Yenilenebilir enerjiye oldukça büyük önem veren Kosta Rika tam 76 gün boyunca hiç fosil enerji kullanmadı. Latin Amerika ülkesi aynı zamanda 2016 yılındaki toplam gün sayısını da 150’ye çıkardı.

Dünyada fosil yakıt kullanımından bütünüyle bağımsız kalmak adına bazı ülkelerin çabaları dikkat çekiyor. Bir Orta Amerika ülkesi olan ve adı İspanyolcada zengin sahil anlamına gelen Kostarika’da bu ülkelerden biri.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Kosta Rika, Kosta Rika Elektrik İdaresi’ne göre bu yıl elektriğin neredeyse tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağladı.(Haber için tıklayın)

Kosta Rika’nın yenilenebilir enerji yönündeki eğilimi dünya tarafından da yakından izleniyor. Ülke Yüzde 100 yenilenebilir enerjinin kullanımının mümkün olduğunu gösteren kanıtlar sunuyor hepimize.

Kosta Rika’nın tüm enerji ihtiyacı tam 76 gündür sadece yenilenebilir kaynaklardan elde ediliyor. Temmuz ve Ağustos aylarında hiç fosil enerji kullanmayan Kosta Rika, aynı zamanda 2016 yılındaki toplam gün sayısını da 150’ye çıkardı. Latin Amerika ülkesi bu anlamda en azından küçük ülkeler için yenilenebilir kaynakların tamamıyla yeterli olabileceğine güzel bir örnek oluşturuyor.

Kosta Rika Ağustos ayındaki elektrik ihtiyacının en büyük kısmını hidro kaynaklardan sağlamış. Hidroelektrik kaynakları Ağustos ayının yüzde 80.27’sini oluştururken; Jeotermal enerji yüzde 12.62, rüzgar enerjisi yüzde 7 ve son olarak güneş enerjisi de yüzde 0.01’lik paylara sahipti. Yayınlanan rapora göre ülkenin fosil kaynak kullandığı son gün 16 Haziran’mış. Rapor Ağustos ayına ait olduğu için Eylül ayında durumu henüz bilemiyoruz.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Gazipaşa’da Güneş Enerjili Sulama Çiftçilere Çözüm Sunuyor

Yüksek elektrik maliyetlerinden bunalan çiftçiler için solar sulama çözüm olmaya devam ediyor. Antalya’nın Gazipaşa İlçesi’nde seralarda ve açık alanda sebze ve meyve üretimi yapan üreticiler, seralarının ve arazilerinin yanına kurdukları

HABERLER

İthal Edilen Enerji Trafikte Harcanıyor

Enerji Verimliği Derneği (ENVERDER) Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Uysal, Türkiye’nin ithal edilen enerjinin en çok ulaşım sektöründe harcandığını söyledi. Enerji Verimliği Derneği (ENVERDER) Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Uysal, Türkiye’nin ithal

HABERLER

Atık Yağ ile Newyork’dan Amsterdam’a Uçulabilir mi?

Hollanda Kraliyet Havayolları KLM, New York ile Amsterdam arasında gerçekleştirdiği seferinde atık pişirme yağından elde edilen Biyoyakıt kullandı. Hollanda Kraliyet Havayolları KLM’e ait Boeing 777-200 tipi uçakla New York John

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply