Kosta Rika Fosil Enerji Kullanmıyor

Kosta Rika Fosil Enerji Kullanmıyor

Yenilenebilir enerjiye oldukça büyük önem veren Kosta Rika tam 76 gün boyunca hiç fosil enerji kullanmadı. Latin Amerika ülkesi aynı zamanda 2016 yılındaki toplam gün sayısını da 150’ye çıkardı.

Dünyada fosil yakıt kullanımından bütünüyle bağımsız kalmak adına bazı ülkelerin çabaları dikkat çekiyor. Bir Orta Amerika ülkesi olan ve adı İspanyolcada zengin sahil anlamına gelen Kostarika’da bu ülkelerden biri.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Kosta Rika, Kosta Rika Elektrik İdaresi’ne göre bu yıl elektriğin neredeyse tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağladı.(Haber için tıklayın)

Kosta Rika’nın yenilenebilir enerji yönündeki eğilimi dünya tarafından da yakından izleniyor. Ülke Yüzde 100 yenilenebilir enerjinin kullanımının mümkün olduğunu gösteren kanıtlar sunuyor hepimize.

Kosta Rika’nın tüm enerji ihtiyacı tam 76 gündür sadece yenilenebilir kaynaklardan elde ediliyor. Temmuz ve Ağustos aylarında hiç fosil enerji kullanmayan Kosta Rika, aynı zamanda 2016 yılındaki toplam gün sayısını da 150’ye çıkardı. Latin Amerika ülkesi bu anlamda en azından küçük ülkeler için yenilenebilir kaynakların tamamıyla yeterli olabileceğine güzel bir örnek oluşturuyor.

Kosta Rika Ağustos ayındaki elektrik ihtiyacının en büyük kısmını hidro kaynaklardan sağlamış. Hidroelektrik kaynakları Ağustos ayının yüzde 80.27’sini oluştururken; Jeotermal enerji yüzde 12.62, rüzgar enerjisi yüzde 7 ve son olarak güneş enerjisi de yüzde 0.01’lik paylara sahipti. Yayınlanan rapora göre ülkenin fosil kaynak kullandığı son gün 16 Haziran’mış. Rapor Ağustos ayına ait olduğu için Eylül ayında durumu henüz bilemiyoruz.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Tesla Model S’in Bir Aracı Yandı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, büyük bir şok yaşıyor. Firmanın en yeni modeli, Model S’in Norveç’te satılan bir aracı, kısa devre yaparak alev aldı. Elektrikli araçlara artış sürüyor. Bu kapsamda en

HABERLER

Hollanda’dan Girişimcilere Yenilenebilir Enerji Teşviği

Hollanda’da girişimciler yeşil enerji üretimi için hibe almanın yollarını arıyorlar. Bu yıl sübvansiyon için 3 milyar euro ayrılmış bulunuyor.  Hollanda Enerji Bakanlığı tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, 100’den fazla proje

Elektrik Dağıtım

Teksas’ta Elektrik Fiyatlarında Şok Düşüş

Amerikanın Teksas Eyaletinde pazar günü sabaha karşı spot elektrik fiyatları bir kaç saatliğine negatif oldu. Amerika Birleşik Devletleri`nde en kalabalık ikinci ve en geniş ikinci eyaleti olan Teksas`ta Pazar günü

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply