Konya’da 8 Bin Konutun Elektrik İhtiyacı Atıksudan

Konya’da 8 Bin Konutun Elektrik İhtiyacı Atıksudan

Ortalama yıllık 55 milyon metreküp suyun arıtılarak üretildiği Konya Atıksu Arıtma Tesisinde, 185 bin metreküp su tasarrufu sağlanırken; atıklar vasıtasıyla elde edilen biyogazdan, 8 bin konutun ihtiyacını karşılayacak elektrik enerjisi üretiliyor.

ae_atikyonetimi_biyogaz_koskiKonya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde faaliyet gösteren Konya Atıksu Arıtma Tesisi, geri dönüşümde büyük bir başarıya imza atıyor. Tesiste bulunan; Atık Suların Arıtımına Yönelik Proses, Çamur Arıtım Prosesi ile Biyogaz Arıtımı ve Enerji Üretimi Prosesinde tüm atıklar ilgili alanlarda kullanılarak değerlendiriliyor.

ARITILMIŞ ATIK SULARIN GENELİ SULAMA AMAÇLI KULLANILIYOR

Tesise giren bütün atık sular, arıtılarak ilgili yönetmeliklerde belirtilen standartlara uygun şekilde deşarj ediliyor. Arıtılmış atıksuların büyük bölümü, sulama suyu olarak kullanılmak üzere DSİ ana tahliye kanalına veriliyor. Arıtılmış atıksuların ilgili parametrelerinin uygunluğunun Bakanlık tarafından online olarak izlenebilmesi için Online Ölçüm ve İzleme Sistemi’nin kurulumu tamamlandı.

185 BİN METREKÜP SU TASARRUFU

Tesiste yıllık en az 55 milyon metreküp sulama suyu üretiliyor. Ayrıca yeşil alan sulama suyunda kullanılmak üzere uygulanan Mor Şebeke Projesi’nin işletilmesine de devam ediliyor. Arıtılmış atıksu ile yaklaşık 22 kilometre Mor Şebeke hattı ile yeşil alanların sulanması gerçekleştirildi. 2012 yılında 1. Etap Pilot Çalışması olarak başlayan uygulama sayesinde bu yıl, 185 bin metreküp içme-kullanma suyu yerine arıtılmış geri dönüşüm suyu ile sulama gerçekleştirildi, tasarruf edilmiş oldu.

ARITILMIŞ ÇAMUR TARIM İÇİN BÜYÜK UMUT

Atıksuların arıtımı sırasında oluşan çamurların stabilizasyonu amacıyla çamur arıtımı yapılıyor. Yoğunlaştırılan arıtma çamurları, anaerobik (havasız) çamur çürütücülerde biyolojik olarak stabil hale getiriliyor. Bu üniteden çıkarılan çamurlar susuzlaştırılarak yapılan bertaraflaştırma, stabilizasyonu sağlıyor. Bu çamurların tarımsal alanlarda ve toprak ıslahı amacıyla kullanılması için gerekli izin çalışmaları Bakanlık nezdinde yürütülüyor. Gerekli izin alınırsa hayvan gübresinden daha etkili olan bu çamurlar tarım arazilerinde kullanılabilecek.

8 BİN KONUTUN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAK ENERJİ

Arıtma gazının biyolojik olarak stabilizasyonu sırasında ortaya çıkan biyogazlar, filtreleme ve desülfürüzasyon ünitelerinden geçirilerek arıtılıyor. Arıtılmış biyogaz, enerji üretimi için depolanıyor. Ortalama yüzde 65 metan içerikli biyogaz, kojenerasyon ünitelerinden geçirilerek, ısı ve elektrik enerjisi üretiliyor. Anaerobik çürütücülerde üretilen biyogazdan elde edilen 2 MW/saate yakın enerji üretimiyle maliyetlerinde önemli bir tasarruf sağlanıyor. Bu, 8 bin konutun elektrik ihtiyacının tamamını karşılayacak enerji anlamına geliyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Missouri’de Yola Güneş Enerjisi Paneli

ABD’nin Missouri eyaletinde yola güneş enerjisi paneli döşendi. Bu paneller, başka bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan trafik ışıklarının ve yol aydınlatmalarının enerji ihtiyacını karşılayabilecek. Ulaşım sisteminde güneş enerjisi kullanımı artış

HABERLER

TIREC 2012 Ödül Törenine 15 Gün Kaldı

Türk ve uluslararası yenilenebilir enerji uzmanlarının Türkiye’nin yeşil enerji endüstrisindeki potansiyelini ve gelişimini tartışacakları TIREC 2012 Konferansının en heyecanlı ve eğlenceli etkinliği 16 Ekim’de düzenlenecek olan Ödül Töreni olacak şüphesiz.

Şirket Haberleri

Gamesa ve SunEdison Rüzgar Enerjisinde İşbirliği Yapacak

Gamesa ve SunEdison, üç yıl içinde Hindistan ve Meksika`da 1 GW büyüklüğünde rüzgar enerjisi santralleri kuracak. Yenilenebilir enerji alanında dünyaca ünlü enerji kuruluşları büyük çaplı yatırımlar için hazırlık yapıyor. Enerjigunlugu.net’in