Konya’nın İlk Güneş Enerjisi Santrali Üretime Başladı

Konya’da, 350 bin euro yatırımla kurulan 200 KW kapasiteli Türkiye’nin ilk güneş enerjisi santralı üretime başladı.

TÜRKİYE’NİN  ilk resmi güneş enerjisi santralı IBC Solar, Konya’da üretime başladı. MEDAŞ için 3.500 metrekare alana kurulan 200 KW gücündeki santral, 350 bin euroya mal oldu. Büyük çoğunluğu Türk firmaları tarafından gerçekleştirilen santral iki ay gibi kısa bir sürede kuruldu. Üretilen temiz enerji Meram elektrik Dağıtım AŞ (MEDAŞ) tarafından Konya’nın yanı sıra, Aksaray, Karaman, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir illerine dağıtılacak. IBC SOLAR Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali, ‘Araştırmalarımız sonucunda Konya’nın Avrupa’daki birçok bölgeye kıyasla daha fazla güneş alan ve kusursuz ışıma değerleri sunan bir bölge olduğunu belirledik. Aynı zamanda, örnek uygulamalara imza atmak isteyen MEDAŞ’ın doğayla barışık, temiz ve çevreci enerji üretimine verdiği önemi de dikkate aldık. Bu yatırım Türkiye’de bir ilk. Ürün kalitesi ve teknolojik standartlar açısından sektör adına örnek uygulama’ olacak diye konuştu.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Almanya’nın Güneş Şehri Devrimi

Almanya’nın “güneş şehri” Freiburg’a yaklaşık 40 kilometre mesafede, Kara Orman içinde yemyeşil bir doğa mucizesi Schönau. Bu küçük yerleşim yerini meşhur kılansa, enerji üretiminde gerçekleştirdikleri devrim. 2011 yılında Japonya’da yaşanan

Elektrik Üretimi 0 Comments

JLEN’den Güneş Enerjisi Projeleri Satın Alımı

İngiliz yatırım şirketi John Laing Environmental Assets Group (JLEN), ülke genelinde yaklaşık 4.2 megawattlık güneş enerjisi projesi satın aldı. Güneş enerjisi sektörü dünyada ilerledikçe projelerin satın alınması da devreye giriyor.

HABERLER

İngiltere’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Üretime Başladı

İngiltere’nin en büyük, dünyanın ise en çevre dostu Landmead Güneş Enerjisi Santrali tam kapasite üretime başladı. 46 megawatt kurulu kapasiteye sahip İngiltere`nin Landmead kentinde kuzu otlatma sahasında kurulan güneş enerjisi

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply