Konutta Yeşil İyileşme ile 6 Milyar Dolar Tasarruf

Konutta Yeşil İyileşme ile 6 Milyar Dolar Tasarruf

Emre Çamlıbel, mevcut binalarda sadece ısıtma verimliliğini artıracak uygulamalardan bile enerji tasarrufunda yüzde 25’lik bir iyileşme olabileceğini belirterek, “Bu iyileşmeyle yılda 6 milyar dolar tasarruf sağlanabilir” dedi.

green-home_44172136Her geçen gün yeni projelerin hayat geçirildiği gayrimenkul sektöründe, en önemli sorunlardan biri de enerji tasarrufu olarak ön plana çıkıyor. Binalardaki enerji verimliliği ile ilgili değerlendirmede bulunan Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Üyesi Emre Çamlıbel, binalarda enerji verimliliği uygulamaları ile elde edilecek enerji tasarrufunun yeni yapılacak enerji tesisi yatırımından 6,6 kat daha etkili olduğunu belirtti. Çamlıbel, “Mevcut binalarda sadece ısıtma verimliliğini artıracak uygulamalardan bile enerji tasarrufunda yüzde 25’lik bir iyileşme sağlanabilir” dedi.
Çamlıbel, yaptıkları çalışmaların yeni enerji üretim tesisi inşa etmek yerine, mevcut binaların enerji verimliliklerinin iyileştirilmesinin daha uygun olduğunu gösterdiğini, tüm bu verilerden yola çıkarak mevcut binalarda sadece ısıtma verimliliğini artıracak uygulamalardan bile enerji tasarrufunda yüzde 25’lik bir iyileşme sağlanabileceğini söyledi.

‘Farkındalık artmalı’

Bu iyileşme rakamıyla da, Türkiye’nin enerji konusunda yılda yaklaşık 5-6 milyar dolar tasarruf edebileceğine işaret eden Çamlıbel, tüm bu tespitlerin enerji tasarrufu yapmanın kritik bir memleket meselesi olduğu gerçeğini ortaya koyduğunu dile getirdi.
Binaların tüm yaşam döngüsü boyunca çevreye verdikleri etkilerin oldukça fazla olduğunu söyleyen Çamlıbel, “Enerji Verimliliği Kanunu, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği ve kamuoyundaki bilinçlenmeyle birlikte, yeni yapılan projelerin birçoğu enerji verimliliği ve sürdürülebilir yaklaşım doğrultusunda yapılsa da mevcut binaların bu sisteme entegrasyonunun sağlanması enerji verimliliği açısından büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Çamlıbel, sürdürülebilir bir gelecek için enerji tasarrufunun son derece önemli olduğuna vurgu yaparak, buradaki kritik başarı faktörünün, yeşil dönüşüm için toplumsal farkındalık olduğunu ifade etti.

Enerjinin % 40’ı evlerde harcanıyor

Türkiye’de enerjinin yaklaşık yüzde 40’ının konutlarda harcandığını anlatan Çamlıbel, binalarda tüketilen enerjinin yüzde 70-90 kısmının ısıtma ve soğutma amaçlı, geriye kalan kısmının ise aydınlatma ve elektrikli cihazlarda kullanıldığının tahmin edildiğini vurguladı.

Çamlıbel, Türkiye’de tüketilen toplam elektriğin yüzde 25’inin konutlarda kullanıldığını ifade ederek, konutlarda tüketilen elektriğin yaklaşık yüzde 20’si aydınlatma amaçlı olduğunu, dolayısıyla Türkiye’de toplam harcanan elektriğin yüzde 5’inin konutlarda sadece aydınlatma amaçlı kullanıldığını söyledi.

Araştırmalar yapılıyor

Türkiye’de konutlarda enerji tüketiminde yapılacak iyileştirmelerle elde edilecek tasarrufun büyük önem taşıdığını anlatan Çamlıbel, şöyle konuştu:

“Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde, enerji verimliliği ve tasarrufu, enerji sistemleri, sürdürülebilirlik, karbon ticareti, finansmanı ve uygulamaları konularında yaptığım doktora çalışmasında çok önemli ve ilginç veriler elde ettik. Bu tez, mevcut binaların iyileştirilmesi uygulamalarının optimizasyon yöntemiyle seçilerek bir finansal model geliştirilmesini ele alıyor. Bu model, binaların mimari, inşaat, elektrik, mekanik boyutlarıyla bir arada ele alınarak, yapılabilecek enerji verimliliği iyileştirme uygulamalarının, yatırım başına en yüksek geri dönüş ve tasarruf açısından öncelikle en verimli olanlarının seçilmesi esasına dayanıyor.”

Halkalı’daki ‘EVOSTAR’da kampanyayı çiftledi

İstanbul’un değerlenen bölgelerinden biri olan Halkalı’da yer alan 1000 konutluk Soyak Evostar yeni kampanya başlattı. Soyak Evostar’ın yeni kampanyasında 60 ay ve 120 ay vadeli iki seçenek birden sunuluyor.
1+1 dairelerin 183.000 TL’den 2+1 dairelerin de 247.500 TL’den başlayan fiyatlarla satıldığı Soyak Evostar’ın yeni kampanyasına göre, dileyenler 60 ay vadeli % sıfır faizle ev sahibi olabiliyorlar. Bu seçenekte 1+1 dairelerde taksitler 1.830 TL’den 2+1 dairelerde de 2.475 TL’den başlıyor.

Yüzde 1 KDV geçerli

Daha uzun vadeyle ev sahibi olmak isteyenler de yüzde 1 peşinatla, 120 ay vadeli yüzde 0.92 faiz oranlı ikinci seçeneği tercih edebiliyor.

Bu seçenekte taksitler 1+1 daireler için 1.163 TL’den 2+1 daireler için de 1.763 TL’den başlıyor. Soyak’ın tüm projelerinde olduğu gibi Soyak Evostar projesinden konut sahibi olmak isteyenler % 1 KDV taahhüdünden de yararlanabiliyorlar.
Projede, büyüklükleri 35 ile 145 metrekare arasında değişen daireler yer alıyor. Soyak Evostar Halkalı projesinde stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 daireler bulunuyor. Bahçeli dubleks, balkonlu ve balkonsuz daire seçeneklerinin yer aldığı projede stüdyo, 1+1 bahçe dubleksi ve 3+1 bahçe dubleksi daireler tükendi.

Soyak Evostar Evleri içerisinde havuz, fitness center, sauna, Türk hamamı gibi birçok seçenek bir arada sunuluyor.

Kiptaş’ın kura sonuçları 30 Ocak’ta açıklanacak

Kiptaş Vaditepe Bahçeşehir projesinde kamu çalışanlarına özel olarak satışa çıkan dairelerin başvuruları 22 Ocak 2014 tarihinde tamamlandı. Kuraların 30 Ocak 2014 tarihinde çekileceği Vaditepe 2. Etap kapsamında 2+1 ve 3+1 daire seçenekleri bulunuyor. Sosyal aktivite alanlarıyla dikkat çeken 2. Etap içerisinde 2+1 daireler ortalama 223 bin 250 liradan başlayan fiyatlarla alıcı buldu.
Vaditepe 2. Etap içerisinde 742 adet 95 metrekarelik 2+1 daire ve 358 adet 118 metrekarelik 3+1 daire yer alıyor. Kurada hak kazanamayanların ödediği ön müracaat bedeli 17 Şubat 2014 günü iade edilecek.

Konut kredilerinde faizler % 0.90’a çıktı

Bu yıl konut kredilerinde aylık taksit 1.319 liradan 1.393 liraya yükselirken 100 bin liralık kredinin 10 yıllık vadede tüketiciye toplam maliyeti yaklaşık 9 bin lira arttı.

Konutkredisi.com.tr’nin verilerine göre, 2013 yılında tarihi dip seviyelerin görüldüğü hazirandan itibaren faiz oranları sürekli arttı. Aralıkta ise yılsonu hedeflerini tutturmak isteyen bankaların sunduğu uygun fırsatlar tüketiciyi sevindirdi.

Yeni yılla birlikte bankaların sunduğu fırsatlar sona ererken tam 16 banka ocak ayında faiz oranlarını yukarı yönlü revize etmiş oldu. Birkaç banka faiz oranını yüzde 1’e kadar artırdıktan sonra tekrar yüzde 0,90 seviyelerine indirdi.

Kaynak: Milliyet

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

İnternetten Elektrik Satın Alma Dönemi Başladı

Sepaş Enerji; sektörde bir ilke imza atarak, kendi web sitesinde online elektrik satışı gerçekleştiriyor. Elektrik dağıtım şirketleri, tüketicilerin beklentilerine daha iyi yanıt verebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu doğrultudaki son gelişmelerden

HABERLER

Rüzgar Enerjisinde Rekor Başvuru Değerlendiriliyor

EPDK, 1018 RES kurulmasını öngören önlisans başvurularını değerlendirmeye aldı. Türkiye’de rüzgar enerjisi artık önemli bir enerji kaynağı olarak kendini gösteriyor. www.dunya.com’un haberine göre, rüzgar enerjisinde (RES) ikinci büyük yatırım dalgası

Finansman

“Türkiye’nin Büyümesini Uluslararası Sermaye İle Tamamlıyoruz”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Boğaziçi Enerji Kulübü Onursal Başkanı Taner Yıldız: “Türkiye, 12 yıl kadar önce özelleşen bir yapıyı tercih etti. Arz güvenliği ile ilgili bir problem yaşamadığı