Kömüre Alternatif Olacak Atıl Tarımsal Ürünler

Kömüre Alternatif Olacak Atıl Tarımsal Ürünler

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın enerji bitkileri atıklarından biyo yakıt türleri üretmek amacıyla kurduğu Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (KTAE) Enerji Tarımı Araştırma Merkezi (ETAM) bilim adamlarının, biyodizel, biyoetenol ve biyo kütlenin hammaddesi olan tarımsal bitki atıklarını kurdukları sistemle katı yakıta dönüştürmesi, özel sektörü de harekete geçirdi. Samsun’da ısı kazan sistemleri üzerine çalışma yürüten Paşaoğulları İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Uzun, doğalgaz olmayan kırsal kesimlerde odun ve kömüre göre daha çevreci ve yüksek kalorili yakıtlar olan pelet ve biriket kullanımını yaygınlaştırmayı hedeflediklerini kaydetti.

cim_katlama_1bGeçmiş yıllarda yaşanan küresel ekonomik kriz doğalgaz fiyatlarını yükseltince Avrupa ülkelerinde vatandaşlar, katı yakıtlı ısıtma sistemlerine dönmüştü. Başta Almanya olmak üzere birçok ülkede büyük rağbet gören bu sistemlerin önemli bir bölümü Türkiye’den ihraç edilmişti. Doğalgazın kırsal kesimlerde ve köylerde kullanılamamasından yola çıkarak proje geliştiren katı yakıt kazanları sektörünün lider ismi Termopan Group’un Karadeniz Bölge Distribütörü Paşaoğulları İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Uzun, ısı sistemlerine ilişkin yeni bir süreç hazırlığı içinde bulunduklarını belirtti.

İşadamı Ömer Uzun, çay tozu, fındık zürufu, çeltik kavuzu, buğday nişastası, buğday sapı, zeytin posası, mısır, şeker pancarı ve yağlı bitkilerin tarımsal sanayi atıkları bakımından Karadeniz Bölgesi’ndeki zengin potansiyeli fırsata dönüştüreceklerini söyledi. Doğalgazla ısınma imkanı bulunmayan yüksek ve kırsal bölgelerde kullanılan odun ve kömüre alternatif, çevreci, ısı kalorisi yüksek katı yakıtlarla ilgili çalışmayı yürüttüklerini ifade eden Uzun, pelet ya da biriketlerin çiftçiler için önemli bir yakıt olacağına inandıklarını söyledi.

Doğaya zararları yok

Atıl tarımsal ürünlerin sıkıştırılarak katı yakıt haline getirilmesine ilişkin çalışmaların devam ettiğini dile getiren Paşaoğulları İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Uzun, ‘Yurt dışında bu ürünlere karşı muazzam derecede talep var. Bunlar doğaya son derece saygılı olup havaya zararsız salınımlar yapıyorlar. Sıkıştırılmış ürünler olduğu için de ısı kalorileri yüksek. Üretilen kazanların doğalgazın haricindeki kırsal bölgelerde, illerde, ilçelerde, köylerde bu ürün gruplarına ilişkin önümüzdeki yakın dönemde bir geçiş olacağını düşünüyoruz. Termopan da katı yakıt alanındaki çalışmalarını tamamlayarak pelet yakıtı yakabilen kazanlar üretiyor. Bu kazanları bölgemizin kırsal kesimlerinde yaygınlaştıracağız.” dedi.

Pelet, kömüre alternatif olacak

Yüksek kalorili yakıtlar için Termopan’ın özel ısı kazanları üretimine başladığını anlatan işadamı Ömer Uzun, “Bölgemizle bu ürünü insanlara anlatmamız biraz zaman alacak. Bu ürünün tamamen kullanımına başlandıktan sonra bölge halkımızın kabulleneceğini ve çok memnun kalacağını düşünüyoruz. Çünkü doğalgaz olmayan yerlerde insanlar ısıtmalarını katı yakıt ile sağlıyor. Bu da genelde kömür oluyor. Kömürün kullanıldığı bölgelerde aşırı derecede hava kirliliği var. Hava kirliliği de pelet yakıtı ile giderilebilir. Pelet yakıtı kazanları artık insanların ısınma konforuna büyük katkı sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Çiftçi kendi yakıtını üretecek

Pelet ve biriket yakıtlar için gerekli hammaddenin kolaylıkla bulunabildiğine de değinen İş adamı Uzun, “Bölgemizde bunu sanayisel anlamda üreten insanlar var. Maliyetleri de çok düşük. Biz bireysele yönelik çalışma kısmındayız. Büyük ölçekli yakıt sistemleri var ama bunları bireysele indireceğiz. Çiftçilerin ürünü alıp kendi peletlerini üretebilecekleri konusunda çalışma yaptık. Birlikte çalıştığımız üreteci firmalar küçük ölçekli cihazlar yapımını da tamamladı. İnsanlar bunları talep ettiğinde kazanlarla birlikte küçük ölçekli pelet üretim makinesini de alıp yakıtlarını istedikleri büyüklükte üretebilirler. Bedelleri de çok yüksek değil. Önümüzdeki süreçte kömürden daha çok kullanılacak.” ifadelerini kullandı.

Bitkisel atıkların ısı kalorileri ise şöyle:
Linyit kömürü: 3 bin 500-3 bin 800
Ağacına göre değişmekle beraber odunlar: 3 bin-3 bin 500
Çay tozu : 4 bin 400
Ayçiçeği sapı : 3 bin 900-4 bin
Kolza : 3 bin 900-4 bin
Fındık Zürufu : 3 bin 700
Mısır sapı : 3 bin 700-3 bin 800
Çeltik sapı : 3 bin 500
Çeltik havuzu : 3 bin 400

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Kangal RES Hizmete Açıldı

44 MW kapasiteye sahip olan Kangal Rüzgar Enerji Santrali törenle hizmete açıldı. Toplam kurulu gücü 128 MW olan Kangal Rüzgar Santrali’nin 1. etabı tamamlandı. Sivas’ın Kangal ilçesinde 22 türbinden oluşan

HABERLER 0 Comments

Su Geçirmez Polyesterden Elektrikli Araç Üretildi

Elektrikli otomobil Rimono’nun 2017 yılının ortalarında satışa sunulması bekleniyor. Japon otomobil girişimcileri, Rimono’yu gelecekte büyük şehirlerde artmaya devam edecek olan yoğun trafiğe çözüm olarak geliştirmişler. Elektrikli araç sektörü şu an

HABERLER

SolarTurk Çinli Fotovoltaik Firması İçin G.Antep’te Panel Üretecek

Gaziantep’te üretim yapmakta olan SolarTurk firması, dünyanın sayılı entegre polisilikon, wafer ve solar güneş paneli üreticilerinden olan büyük bir Çinli şirket ile anlaştı. SolarTurk, kendi tesislerinde bu marka için üretim