Kömürden Sonra Jeotermal Yatağan’ı Kurtarabilir mi?

Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Bozüyük beldesinde, jeotermal kaynak su arama çalışmalarına başlandı.

ae_jeotermal_mugla_yataganMuğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Bozüyük beldesinde, jeotermal kaynak su arama çalışmalarına başlandı. 42 yıl önce kuyularda yapılan tahlillerde, 50 derecenin üzerinde yüksek mineralli su tespit edilmişti. Muğla Valiliği tarafından ihale edilen sondaj çalışması, üç ay içinde tamamlanacak. Önceki gün alanda başlayan çalışmalarda, 900 metre derinliğine kadar inileceği belirtildi.

900 Metreye İnilecek ve 3 Ay İçinde Sondaj Çalışması Tamamlanacak

İl Özel İdare Genel Sekreterliği’nce Koruma Uyulama Denetim Birimi (KUDEB) kanalıyla ayrılan 850 bin lira ödenekle Bozüyük’te jeotermal kuyusu açılıyor. Kuyuda beklenen seviyede mineralli su bulunmasının ardından tesis yapılarak sağlık turizmine kazandırılması planlanıyor. Bozüyük Belediye Başkanı Yaşar Gencel, yaptığı açıklamada, “Valiliğimizin aktardığı 850 bin liralık ödenekle mart başında jeotermal kuyu açılması için ihale yapıldı. Beldemiz, sağlık turizmi açısından son derece önemli bir merkez. Yıllarca ılıca olarak şifa kaynağı oldu. Umduğumuz derecede ve kalitede suya ulaşırsak, bölge açısından son derece yerinde bir yatırım olacak. 900 metreye inilecek ve üç ay içinde sondaj çalışması tamamlanacak.” dedi.

Seralar da Faydalanabilecek

Vali Fatih Şahin’e tesis için öneride bulunduklarını belirten Başkan Gencel, “Hanyalı mevkisinde, belediyemize ait arazi üzerine tesisin kurulması önerimiz oldu. Bu alan, Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferinde askerlerin ibadeti için yapılan cami ve hamamın bulunduğu bir yer. Bu alanı belediye olarak mülkümüze aldık. Cami ve hamam restore edilecek, bunun için projeler tamamlandı. Tesis bu alana kurulursa tarihî yapılarla bütünleşmiş olacak. Tesisi vadide bırakırsak, sadece işletmeci kazanacaktır. Hanyalı mevkisine yapılması durumunda günübirlikçilerden tutun termal otellerde kalma imkânı bulamayacak vatandaşların, Bozüyük’te herhangi bir ev pansiyonda kalabileceğini düşünüyorum. Sadece belde sakinleri değil, yöre insanı da ekonomik olarak faydalanacaktır.” şeklinde konuştu.

Gencel, kuyulardan çıkacak sıcak suyun sıcaklığının 50 derecenin üzerinde olması durumunda seraların da faydalanabileceğini dile getirerek, “Bu tesisin verimli çalışması için özel sektörün işletmesinde yarar var. Yılın 12 ayı çalışması için bu şart. Sağlık turizmi yapan yabancı ve yerli acenteler var, bunlar kanalıyla açılacak tesis hem daha verimli olur hem de yıl boyunca hizmet verebilir.” dedi.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

YEKDEM’le İlgili Düzenlemeyi Doğru Buluyoruz”

Sektör toplantısında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, YEKDEM’le ilgili düzenlemeyi doğru bulduklarını, yatırımcılara geriye dönük bir uygulamanın olmayacağını, bu kararların sektöre yeni girenleri etkileyebileceğini söyledi. Yenilenebilir

HABERLER

Çöpten 3 Enerji Ürünü Birden Elde Edildi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Biyo Mühendislik Bölümü’nde görevli bir grup araştırmacı, Proliz (organik maddelerin ısı etkisiyle bozulması) yöntemiyle çöp yığınlarından doğal gaz kalitesinde gaz, fueloil kalitesinde yakıt ve çoğunlukla

HABERLER

BMW’den Elektrikli Araçlar İçin Bambu Sundurma

BMW elektrikli araçları güneş enerjisi ile şarj eden Bambu sundurmasını tanıttı.           İlk elektrikli BMW i3 aracı Amerika’ya ulaştıktan sonra, firma aracı şarj etmek için güneş