Kömürden Sonra Jeotermal Yatağan’ı Kurtarabilir mi?

Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Bozüyük beldesinde, jeotermal kaynak su arama çalışmalarına başlandı.

ae_jeotermal_mugla_yataganMuğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Bozüyük beldesinde, jeotermal kaynak su arama çalışmalarına başlandı. 42 yıl önce kuyularda yapılan tahlillerde, 50 derecenin üzerinde yüksek mineralli su tespit edilmişti. Muğla Valiliği tarafından ihale edilen sondaj çalışması, üç ay içinde tamamlanacak. Önceki gün alanda başlayan çalışmalarda, 900 metre derinliğine kadar inileceği belirtildi.

900 Metreye İnilecek ve 3 Ay İçinde Sondaj Çalışması Tamamlanacak

İl Özel İdare Genel Sekreterliği’nce Koruma Uyulama Denetim Birimi (KUDEB) kanalıyla ayrılan 850 bin lira ödenekle Bozüyük’te jeotermal kuyusu açılıyor. Kuyuda beklenen seviyede mineralli su bulunmasının ardından tesis yapılarak sağlık turizmine kazandırılması planlanıyor. Bozüyük Belediye Başkanı Yaşar Gencel, yaptığı açıklamada, “Valiliğimizin aktardığı 850 bin liralık ödenekle mart başında jeotermal kuyu açılması için ihale yapıldı. Beldemiz, sağlık turizmi açısından son derece önemli bir merkez. Yıllarca ılıca olarak şifa kaynağı oldu. Umduğumuz derecede ve kalitede suya ulaşırsak, bölge açısından son derece yerinde bir yatırım olacak. 900 metreye inilecek ve üç ay içinde sondaj çalışması tamamlanacak.” dedi.

Seralar da Faydalanabilecek

Vali Fatih Şahin’e tesis için öneride bulunduklarını belirten Başkan Gencel, “Hanyalı mevkisinde, belediyemize ait arazi üzerine tesisin kurulması önerimiz oldu. Bu alan, Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferinde askerlerin ibadeti için yapılan cami ve hamamın bulunduğu bir yer. Bu alanı belediye olarak mülkümüze aldık. Cami ve hamam restore edilecek, bunun için projeler tamamlandı. Tesis bu alana kurulursa tarihî yapılarla bütünleşmiş olacak. Tesisi vadide bırakırsak, sadece işletmeci kazanacaktır. Hanyalı mevkisine yapılması durumunda günübirlikçilerden tutun termal otellerde kalma imkânı bulamayacak vatandaşların, Bozüyük’te herhangi bir ev pansiyonda kalabileceğini düşünüyorum. Sadece belde sakinleri değil, yöre insanı da ekonomik olarak faydalanacaktır.” şeklinde konuştu.

Gencel, kuyulardan çıkacak sıcak suyun sıcaklığının 50 derecenin üzerinde olması durumunda seraların da faydalanabileceğini dile getirerek, “Bu tesisin verimli çalışması için özel sektörün işletmesinde yarar var. Yılın 12 ayı çalışması için bu şart. Sağlık turizmi yapan yabancı ve yerli acenteler var, bunlar kanalıyla açılacak tesis hem daha verimli olur hem de yıl boyunca hizmet verebilir.” dedi.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Elektrikli Araç Yapımı Bir Süreç Gerektiriyor”

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, elektrikli araç yapımının bir süreç gerektirdiğini belirterek, “Buraya giden yolu iyi tarif ederek makro planda, 2020 ve 2030 yıllarındaki noktaya ulaşmak lazım” dedi. Türkiye’nin

ALTERNATİF TASARIMLAR

“Kamp Çantana Rüzgar Türbinini Koydun mu?”

Bu cümle bir kampçı için şu anda imkansız gibi görünse de, çok yakın bir gelecekte gerçekleşmek üzere.  Polonya’nın Poznan şehrinde yerleşik bir 3D yazıcı üreticisi olan Omni3d 3D’de bastırılmış ve

HABERLER

Shell Eco-Marathon Avrupa’da, Türkiye’den Yirmi Takım Yarışacak!

Shell’in, gençleri geleceğin enerji alternatifleri ile çalışan araçları geliştirmeye teşvik etmek için her yıl düzenlediği Shell Eco-marathon’a bu yıl Türkiye’den 20 takım başvuru aşamalarını başarıyla tamamlayarak katılma hakkı kazandı. 15-19