Kocaeli’nin Atık Envanteri Yeni Teknolojiler İçin Hazır

Kocaeli’nin Atık Envanteri Yeni Teknolojiler İçin Hazır

Kocaeli Valiliği tarafından atık yönetiminde kaynak oluşturması amacıyla bir envanter hazırlandı. 5 bin adet basılan envanter, örnek olması amacıyla 81 ile dağıtılacak.

Kocaeli_Buyuksehir_Belediyesi_kati_atik_bertaraf_tesisi_insa_ettirecek_60934_6cef2Kocaeli Valiliği koordinasyonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliğiyle, yaklaşık 3 yıldır devam eden ortak çalışmalar kapsamında hazırlanan envanter, Kocaeli’nin atık durumunu tüm yönleri ile ortaya koyarak, atık yönetiminde referans doküman olma özelliği taşıyor. Kocaeli Valisi Ercan Topaca, düzenlediği basın toplantısında hazırlanan envanterin amacının etkin bir çevre yönetimi ve denetim sistemi kurmak ve gelecekle ilgili planları sağlıklı yapabilmek için olduğunu belirtti.

Kocaeli Valisi Topaca, “Kocaeli’nin en önemli sorunlarından bir tanesi çevre sorunudur” diyerek şunları ifade etti: “Geldiğimiz noktada çevre sorunu hala önemini korumakla birlikte, en önemli sorun demek doğru olmaz. Her geçen gün daha iyiye gittiğimiz bir alan. Bu hususta politikaları ve yatırımla doğru yapmak çok önemli ve bunun için de bir envantere sahip olmanız gerekiyor. Elimizde derli toplu bir bilgi ve envanter yoktu. Sadece bizim ilimiz sorunu değil bu atıkla ilgili envanterin olmaması sorunu. Bir veri eksiğimiz vardı. Bunları tamamlamak amacıyla bir çalışma yaptık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

“Kitabı gelecekle ilgili planları sağlıklı yapabilmek için hazırladık” diyen Vali Topaca, “Bu kitaba baktığınız zaman kendi içinde rakamlar göreceksiniz. Atıkları türlerine ayırdık: evsel atıklar, tıbbi atıklar, atık yağlar, hafriyat toprağı gibi atıkların, hem ülkemizde toplam miktarı hemde ilimizde miktarları göreceksiniz. Hava kalitesiyle ilgili ölçüm istasyonları ile ilgili toplu bilgilerimiz var. Alınmış olan idari tedbirleri de Türkiye geneli ve Kocaeli ile karşılaştırma imkanını olacak. Bu kitabı neden hazırladık; gelecekle ilgili planları sağlıklı yapabilmek için. Ne kadar atık üretildiğini bilmezseniz, yatırımları doğru yapamazsınız. Hangi alanda yatırım açığı varsa onu bilmeden gereksiz yatırımlar yapabilirsiniz. Bu çalışmayla atık yönetimi konusunda kamu kurumlarını yönlendirme konusunda ihtiyaç duyduğumuz bilgileri toparlamayı amaçladık. Yine bu çalışmayla, etkin bir çevre yönetimi ve denetimi sistemi kurmayı amaçlıyoruz. Herkesin bir bütün olarak çevre konusuna bakmasında bir vizyon oluşturmak için bu kitapçığı hazırladık. Bir yönetici bu kitaba baktığında, her alanda denetim ve yatırımların yapıldığın, sorumlu kurum ve kuruluşun kim olduğunu görebilecek ve o yönde girişimlerde, ihbarda bulunabilecek. Bu çalışmadan bir başka amacımız ise tüm faaliyetleri çevre için durduramayız ama çevreyi koruyacak, sanayi ve çevreyi birbirini dengeleyecek şekilde bu faaliyetleri yürütme imkanını sağlayacak bilgiyi toplamak için bu çalışmayı yaptık. Bu çalışmayla kamu kurumlarının bilgi alışverişi, kimin ne yaptığını diğer kurumlarından bilmesi ve etkin bir çevre yönetim sistemi kurmayı da bu çalışmayla ön görmüş bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Bu çalışmada hafriyat atıklarının toplaması ile ilgili olarak üçüncül bir yaklaşım oluşturduklarını belirten Vali Topaca, “Özellikle Gebze bölgesinde, İstanbul’daki hafriyat döküm sahalarının dolması, bitmesi sebebiyle o bölgedeki hafriyatların getirilerek kaçak ve kontrolsüz bir şekilde dökülmesinin sıkıntılarını çok çekiyoruz. Bu alandaki denetim boşluğu da artık kapatıldı ve bu kaçak hafriyat dökümlerini önlemek amacıyla karakollar inşa ediyoruz. Bu konuda en fazla sıkıntı çeken Kirazpınar bölgesinin ana girişini Jandarma Kontrol Noktası kurmak suretiyle bütün araçları kontrol altına aldık” ifadelerini kullandı.

Çevre ile ilgili olarak kesilen para cezaları konusunda basın kuruluşlarında yanlış haberler gördüğünü belirten Vali Topaca, “Yaptığımız denetimleri her yıl artırarak işletmelerin çevreyi kirletmesine engel oluyoruz. Türkiye’de 2012 yılında 38 bin 601 firmaya toplam 58 milyon 547 bin 932 TL ceza kesilmiş. Bu firmalar içerisinde ilimizde bulunan bin 983 firmaya toplam 5 milyon 603 bin 297 TL para cezası verilmiş. Türkiye genelinde kesilen cezanın yüzde 10’una denk geliyor. Türkiye’deki toplam sanayinin yüzde 13’ünü barındıran ilimizde çevre denetimi de buradan da anlaşılabileceği gibi son derece üst seviyede tutuyoruz. Bu, ‘çok ceza kesilmiş, çevre kirliliği de çok’ demek değil” dedi.

Kaynak: İHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Boğaziçi Üniversitesi Türkiye’yi Avrupa’da Temsil Edecek

Boğaziçi Üniversitesi sürdürülebilirlik konusunda Türkiye’yi Avrupa’da temsil edecek. Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Merkezi (BU-SDCPC), yüksek eğitimde sürdürebilir gelişme yönündeki çalışmaları desteklemek amacıyla Avrupa’daki 33 ülkeden 55 partneri

Girişimcilik 0 Comments

%5 İle Fark Yaratmaya Devam Eden Solar Girişim

Telefon şarj eden ve çevreyi en şık şekilde aydınlatan bir kitlesel destek girişimi: Shine. Taşınabilir panele bağlanabilen, hem usb batarya hem aydınlatma lambası olabilen Shine; özellikle bahçe ya da doğadaki

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Tesla Solar City’i Satın Aldı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, güneş enerjisi sistemleri kuran Solar City’yi satın aldı. Peki ama bu satın almanın arka planında ne yatıyor? Tesla Motors elektrikli araç üretiminin yanı sıra güneş enerjisi