KOBİ’lere Enerji Verimliliği Destekleri Başlıyor

KOBİ’lere Enerji Verimliliği Destekleri Başlıyor

Türkiye ile Küresel Çevre Fonunun Uygulayıcı Kuruluşu Konumunda Bulunan Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası Arasındaki 6 Mayıs 2013 Tarihli Küresel Çevre Fonu Hibe Anlaşması Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

ae_verimlilik_finans_kobi_enerji_tesvikKüçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde Enerji Verimliliği Projesi, ticari bankaların enerji verimliliği yatırımlarına sağladığı kredileri artırarak Türkiye’deki işletmelerin enerji verimliliğini geliştirmeyi amaçlıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’deki enerji verimliliği piyasa gelişimini teşvik etmek ve daha da genişleterek, uygun ortamın geliştirilmesi için piyasa gelişimi ve bilgi dağıtılmasını yapılacak.

Proje kapsamındaki aracılık kredilerinde kullanılacak yöntemlerin başarısı, enerji verimliliği fırsatlarına ilişkin farkındalığın artırılması, eğitim verilmesi, bilgi dağıtımının gerçekleştirilmesi, piyasa çalışmaları ve değerlendirmelerinin yapılması ile KOBİ pazarının ötesinde muhtemel yatırım programları seçeneklerinin geliştirilmesi için paydaşlarla diyalog oluşturulacak. Enerji verimliliğinin ve düzenleyici idarelerin güçlendirilmesi için enerji verimliliği politikalarının gözden geçirilmesi sağlanacak.

KOBİ sektöründe iyileştirme için öneriler geliştirilecek. Enerji verimliliği teşvikleri ve bilgilendirici programlar gözden geçirilecek ve bu programların etkilerinin, kullanımlarının iyileştirilmesi için öneriler sağlanacak. Enerji verimliliği politikasının ve bütün sektörlerdeki uygulama işlevselliğinin güçlendirilmesi için kurumsal düzenlemelerdeki uygulama işlevselliği güçlendirilecek. Dünya Bankası’nın ön incelenmesine tabi olacak sözleşmeler, tedarik planında belirlenecek. Diğer sözleşmeler ise Dünya Bankası’nın sonradan yapacağı incelemeye tabi olacak.

Kaynak: ANKA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Avusturalya Başbakanı Abbott Temiz Enerjiye Neden Karşı ?

Avustralya Başbakanı Tony Abbot geçtiğimiz günlerde rüzgar türbinlerini “korkunç, gürültülü ve sağlık için tehdit” olarak nitelendirmişti. Bununla da kalmayan Abbot hükümeti, kısa bir süre önce bir devlet kuruluşu olan CEFC’nin

HABERLER

Enisolar Santral Projelerinin Yüzde 30’una Hizmet Verecek

Enisolar Enerji Çözümleri, 2015 Nisan ayında yapılacak başvuru projelerinde rüzgar ve güneş ölçümleri konusunda yüzde 10’unun kurulumunu yapmayı, yüzde 30 oranında da tedarik sağlamayı hedefliyor.    Enisolar Enerji Çözümleri, rüzgar

HABERLER

SunJack’tan Kişisel Güneş Enerjili Şarj İstasyonları

 SunJack projesi tüketicilere kişisel güneş enerjili şarj istasyonları sağlamayı planlıyor. Mobil cihazlarından vazgeçemeyen insanlar için artık taşınabilir enerji kaynakları olmazsa olmazlar arasına girmeye başladı. Firmaların ve girişimlerin buna yönelik pek