KOBİ’lere Enerji Verimliliği Destekleri Başlıyor

KOBİ’lere Enerji Verimliliği Destekleri Başlıyor

Türkiye ile Küresel Çevre Fonunun Uygulayıcı Kuruluşu Konumunda Bulunan Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası Arasındaki 6 Mayıs 2013 Tarihli Küresel Çevre Fonu Hibe Anlaşması Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

ae_verimlilik_finans_kobi_enerji_tesvikKüçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde Enerji Verimliliği Projesi, ticari bankaların enerji verimliliği yatırımlarına sağladığı kredileri artırarak Türkiye’deki işletmelerin enerji verimliliğini geliştirmeyi amaçlıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’deki enerji verimliliği piyasa gelişimini teşvik etmek ve daha da genişleterek, uygun ortamın geliştirilmesi için piyasa gelişimi ve bilgi dağıtılmasını yapılacak.

Proje kapsamındaki aracılık kredilerinde kullanılacak yöntemlerin başarısı, enerji verimliliği fırsatlarına ilişkin farkındalığın artırılması, eğitim verilmesi, bilgi dağıtımının gerçekleştirilmesi, piyasa çalışmaları ve değerlendirmelerinin yapılması ile KOBİ pazarının ötesinde muhtemel yatırım programları seçeneklerinin geliştirilmesi için paydaşlarla diyalog oluşturulacak. Enerji verimliliğinin ve düzenleyici idarelerin güçlendirilmesi için enerji verimliliği politikalarının gözden geçirilmesi sağlanacak.

KOBİ sektöründe iyileştirme için öneriler geliştirilecek. Enerji verimliliği teşvikleri ve bilgilendirici programlar gözden geçirilecek ve bu programların etkilerinin, kullanımlarının iyileştirilmesi için öneriler sağlanacak. Enerji verimliliği politikasının ve bütün sektörlerdeki uygulama işlevselliğinin güçlendirilmesi için kurumsal düzenlemelerdeki uygulama işlevselliği güçlendirilecek. Dünya Bankası’nın ön incelenmesine tabi olacak sözleşmeler, tedarik planında belirlenecek. Diğer sözleşmeler ise Dünya Bankası’nın sonradan yapacağı incelemeye tabi olacak.

Kaynak: ANKA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Elektrikli araçlar 0 Comments

Audi Başkanı: “2025 Satışlarının 25%’i Elektrikli Araba Olacak”

“Kendinizi 10 sene sonra nerede görüyorsunuz?” Audi bu sorunun cevabını “hibritle ve elektrikle çalışan araba pazarı” olarak cevaplıyor. Audi elektrikleşmeye giden yol haritasını geçen Çarşamba günü Los Angeles Araba Fuar’ında

HABERLER

Yerli Elektrikli Otomobil Ona Emanet

Ankaralı firma tarafından geliştirilen 2 yerli elektrikli otomobili Mercedes, Peugeot ve Volkswagen’in bazı modellerinde imzası bulunan Murat Günak tasarlayacak. TÜBİTAK’ın çağrısını yaptığı Türk malı elektrikli aracı üretimi için 100 milyon

İNOVASYON 0 Comments

Nijerya’da Plastik Şişeler ve Çamurla Evler Yapılıyor

Nijerya’da barınma sorunun giderilmesi için yaklaşık 16 milyon daireye ihtiyaç olması ve geleneksel evlerin yapımının yüksek maliyeti nedeniyle yerel halk plastik şişeden evler yapıyor. İnsanoğlu en temel ihtiyaçlarından birisi olan