KOBİ’lere Enerji Verimliliği Destekleri Başlıyor

KOBİ’lere Enerji Verimliliği Destekleri Başlıyor

Türkiye ile Küresel Çevre Fonunun Uygulayıcı Kuruluşu Konumunda Bulunan Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası Arasındaki 6 Mayıs 2013 Tarihli Küresel Çevre Fonu Hibe Anlaşması Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

ae_verimlilik_finans_kobi_enerji_tesvikKüçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde Enerji Verimliliği Projesi, ticari bankaların enerji verimliliği yatırımlarına sağladığı kredileri artırarak Türkiye’deki işletmelerin enerji verimliliğini geliştirmeyi amaçlıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’deki enerji verimliliği piyasa gelişimini teşvik etmek ve daha da genişleterek, uygun ortamın geliştirilmesi için piyasa gelişimi ve bilgi dağıtılmasını yapılacak.

Proje kapsamındaki aracılık kredilerinde kullanılacak yöntemlerin başarısı, enerji verimliliği fırsatlarına ilişkin farkındalığın artırılması, eğitim verilmesi, bilgi dağıtımının gerçekleştirilmesi, piyasa çalışmaları ve değerlendirmelerinin yapılması ile KOBİ pazarının ötesinde muhtemel yatırım programları seçeneklerinin geliştirilmesi için paydaşlarla diyalog oluşturulacak. Enerji verimliliğinin ve düzenleyici idarelerin güçlendirilmesi için enerji verimliliği politikalarının gözden geçirilmesi sağlanacak.

KOBİ sektöründe iyileştirme için öneriler geliştirilecek. Enerji verimliliği teşvikleri ve bilgilendirici programlar gözden geçirilecek ve bu programların etkilerinin, kullanımlarının iyileştirilmesi için öneriler sağlanacak. Enerji verimliliği politikasının ve bütün sektörlerdeki uygulama işlevselliğinin güçlendirilmesi için kurumsal düzenlemelerdeki uygulama işlevselliği güçlendirilecek. Dünya Bankası’nın ön incelenmesine tabi olacak sözleşmeler, tedarik planında belirlenecek. Diğer sözleşmeler ise Dünya Bankası’nın sonradan yapacağı incelemeye tabi olacak.

Kaynak: ANKA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Turcas Petrol Jeotermal Santral Yatırımına Girdi

Turcas Petrol Genel kurul toplantısında konuşan şirket CEO’su Batu Aksoy,  “Kurumsal yönetimi içselleştirmiş bir şirket olarak, Şirketimizin Kurumsal Yönetim Uyum Derecelendirme Notu’nu 2015 yılı itibarıyla (10 üzerinden) 9,35’e yükseltmeyi başardık. Bu

HABERLER

Türkiye LED Teknolojisiyle Enerjide Gelişimini Hızlandıracak

Ekonomi gündeminin ilk sıralarında yer alan “Türkiye’nin global ölçekte çekim merkezi olarak konumlanması hedefi”, aydınlatma sektörünü göreve çağırıyor.  Türkiye’nin tüm dünyada yatırımcılar açısından potansiyel bir çekim merkezi olarak algılanabilmesi için

HABERLER

Karadeniz ve Akdeniz’e Offshore Rüzgar Santralleri

Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Bat, “Günümüzde çevresel politikalar, biyolojik çeşitlilik açısından değerli olan yaşam alanlarının korunması ve daha temiz enerji üretimi üzerine odaklanmaktadır” dedi. Bat, AA muhabirine